Reklama

Reklama

Radca prawny z Płocka zatrzymany przez CBŚP. Śledczy podejrzewają wyłudzenia VAT

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: poglądowe/archiwum

Radca prawny z Płocka zatrzymany przez CBŚP. Śledczy podejrzewają wyłudzenia VAT - Zdjęcie główne

foto poglądowe/archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego w czwartek 28 stycznia na terenie Kutna zatrzymali notariusza, a w Płocku radcę prawnego. Mężczyźni znaleźli się pod lupą śledczych z prokuratury regionalnej w związku z głośną aferą w kutnowskiej ubojni. Zatrzymani podejrzani są m.in. o udział w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw i przestępstw skarbowych. Grozi im wieloletnia odsiadka.

Reklama

Zatrzymanym prokurator przedstawił zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz popełnienia – w jej ramach – przestępstw o charakterze korupcyjnym związanych między innymi z poświadczaniem nieprawdy w sporządzanych dokumentach oraz udziału w procederze prania brudnych pieniędzy.

- Precyzując, notariuszowi Wojciechowi K. zarzucono popełnienie, w ramach zorganizowanej grupy przestępczej, przestępstwa polegającego na przyjęciu w związku z pełnioną funkcją publiczną korzyści majątkowej w kwocie co najmniej 180.000 zł. - w zamian za zachowania stanowiące naruszenie przepisów prawa, w szczególności polegające na ujawnianiu osobom nieuprawnionym informacji służbowych oraz poświadczaniu nieprawdy w sporządzanych aktach notarialnych. Nadto prokurator zarzucił, iż udzielił on pomocy w przenoszeniu własności pieniędzy, pochodzących z korzyści związanych z popełnieniem czynu zabronionego – relacjonuje Krzysztof Bukowiecki, rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Łodzi.

Prokuratura zakwalifikowała te zachowania jako wyczerpujące znamiona łapownictwa, ujawnienia informacji i poświadczenia nieprawdy. Według śledczych notariusz brał udział w praniu brudnych pieniędzy.

- Radcy prawnemu Waldemarowi P., prokurator przedstawił zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, udziału w „praniu brudnych pieniędzy” oraz udziału (wspólnie i w porozumieniu z notariuszem) w przestępstwie, polegającym na przyjęciu korzyści majątkowej – mówi K. Bukowiecki. 

Mężczyźni zostali przesłuchani w charakterze podejrzanych. Nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów. Do zatrzymań doszło w śledztwie prowadzonym przez prokuraturę regionalną, które dotyczy działalność zorganizowanej grupy przestępczej, mającej na celu popełnianie przestępstw i przestępstw skarbowych w związku z działalnością szeregu podmiotów powiązanych z jedną z firm branży mięsnej. Chodzi o kutnowską ubojnię.

- Podmioty te wystawiały i posługiwały się nierzetelnymi  fakturami VAT, które dotyczyły rzekomego świadczenia usług w zakresie pośrednictwa w rekrutacji pracowników oraz podwykonawców w czynnościach uboju, rozbioru i pakowania mięsa. Z ustaleń śledztwa wynika, że opisane w fakturach usługi w istocie nie były wykonywane, a podmioty wystawiające faktury nie prowadziły działalności. W wyniku posłużenia się nierzetelnymi fakturami doszło do zaniżenia zobowiązań podatkowych, w łącznej kwocie przekraczającej 200 milionów zł, będącej kwotą wielkiej wartości, w tym podatku VAT i podatku dochodowego od osób prawnych – opisuje rzecznik prasowy prokuratury regionalnej.

Zdaniem śledczych w wyniku rozliczenia tychże faktur doszło do nienależnego zwrotu podatku VAT, w łącznej kwocie przekraczającej 109 milionów zł. Kwota ta przekazana została na rzecz zakładu przetwórstwa mięsnego, na terenie którego działała opisana powyżej zorganizowana grupa przestępcza. 

- Uzyskane w wyniku popełnianych przestępstw i przestępstw skarbowych środki finansowe były wyprowadzane z majątku tej spółki w łańcuchu powiązanych ze sobą firm poprzez przekazywanie, przyjmowanie i pomocnictwo w przenoszeniu ich posiadania i własności w łącznej kwocie ponad 233 milionów zł. Jak wynika z ustaleń śledztwa w łańcuchu powiązanych firm występowały łącznie 32 podmioty gospodarcze. W ramach zapłaty za wystawianie nierzetelnych faktur VAT sprawcy osiągnęli znaczną korzyść majątkową – podkreśla K. Bukowiecki.

Dodaje, że z materiału ze zgromadzonego materiału dowodowego wynika, że dla zapewnienia możliwości funkcjonowania przestępczej struktury oraz uzyskania nienależnego zwrotu podatku VAT, niezbędne było nawiązanie współpracy pomiędzy osobami stojącymi na szczycie hierarchii zorganizowanej grupy przestępczej  z osobami reprezentującymi środowiska prawnicze. 

- W oparciu o te ustalenia prokurator zdecydował o przedstawieniu zarzutów, zatrzymanym w dniu 28 stycznia 2021 r. osobom. Do chwili obecnej, zarzuty w tej sprawie przedstawiono 96 osobom. W toku postępowania dokonano także zabezpieczeń majątkowych na poczet grożących kar i środków, w tym między innymi obowiązku naprawienia szkody oraz przepadku korzyści pochodzących z przestępstwa, na łączną kwotę ponad 218 milionów zł – mówi Bukowiecki.

Podkreśla również, że podczas przeprowadzonych czynności przeszukania, przy jednym z zatrzymanych zabezpieczono pieniądze w kwocie 90.000 złotych. 

- Zatrzymanym w ostatnich dniach mężczyznom grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności. Po wykonaniu czynności związanych z ogłoszeniem zarzutów prokurator wystąpił do sądu z wnioskiem o zastosowanie wobec nich tymczasowego aresztowania – kończy Krzysztof Bukowiecki.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy