Reklama

Rachunki za wodę, ścieki, komunikację. W Płocku jest drożej niż w Warszawie

Opublikowano:
Autor:

Rachunki za wodę, ścieki, komunikację. W Płocku jest drożej niż w Warszawie - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Przygotowano ranking rocznych kosztów obciążających przeciętną rodzinę z zakresu usług komunalnych w pięciu obszarach: zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków, odbioru odpadów, komunikacji publicznej oraz stref płatnego parkowania. W Płocku, zgodnie z tą publikacją, jest drożej niż w Warszawie, Łodzi, Toruniu, Gdyni, Gdańsku, Sopocie, Szczecinie, Radomiu czy Ciechanowie.

Przygotowano ranking rocznych kosztów obciążających przeciętną rodzinę z zakresu usług komunalnych w pięciu obszarach: zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków, odbioru odpadów, komunikacji publicznej oraz stref płatnego parkowania. W Płocku, zgodnie z tą publikacją, jest drożej niż w Warszawie, Łodzi, Toruniu, Gdyni, Gdańsku, Sopocie, Szczecinie, Radomiu czy Ciechanowie.

Ranking rocznych kosztów obciążających rodziny przygotował zespół firmy doradczej dla samorządów Curulis. Na potrzeby publikacji skonstruowano model uwzględniający średnie zużycie wody i ścieków przez czteroosobową rodzinę (przyjęto założenie, że każde gospodarstwo domowe ma dostęp do wody i ścieków, zaś na podstawie danych GUS ustalono, że przeciętne zużycie wody i ścieków w Polsce wynosi 31,8 metrów sześciennych na osobę rocznie, miesięcznie to 2,65 metra sześciennego na osobę), powierzchnię mieszkania (74 metry kwadratowe), czy częstotliwość korzystania z komunikacji miejskiej (98 biletów w ciągu roku na osobę, uwzględniając dane GUS o liczbie przewożonych pasażerów w transporcie publicznym, a także zakładając, że dwie osoby z rodziny mają uprawnienia do przejazdów ulgowych) i wjazdów samochodem do centrum miasta (parkowanie 48 razy w roku). Zgromadzone dane dotycząc miast na prawach powiatu i pozostałe miasta powiatowe (wliczając Miasto Drezdenko, Sędziszów Małopolski, Lędziny i Trzciankę). Łącznie analizą objęto 339 jednostek i okazało się, że różnica rocznych kosztów pomiędzy najtańszym a najdroższym miastem wynosi 2,6 tys. zł. Średnie wydatki na usługi komunalne - zgodnie z raportem - wynoszą ponad 2,7 tys. zł. Najwięcej Polacy wydają na wodę i ścieki (47 proc.), następnie na komunikację publiczną (31 proc.), wywóz odpadów komunalnych (18 proc.), natomiast najmniej na podatek od nieruchomości i opłaty parkingowe (po 2 proc.).

Gdzie jest najtaniej? W mieście na Mazowszu, chociaż akurat nie w Płocku. Chodzi o Kozienice. tam roczne wydatki za analizowane usługi miałyby wynosić 1,3 tys. zł. Najdrożej będzie na Śląsku. Przeciętna rodzina wydaje w Tarnowskich Górach na usługi komunalne ok. 3,9 tys. zł.

Średnioroczne wydatki na Mazowszu obliczono na ponad 2,5 tys. zł (w tym za wodę 1,2 tys. zł, niemal 447 zł za wywóz odpadów komunalnych, 48 zł za podatek od nieruchomości, prawie 797 zł za komunikację publiczną oraz niecałe 40 zł za parkowanie w strefie płatnego parkowania). Najtaniej jest w województwie łódzkim, najdrożej w województwie śląskim. Widać też, że mieszkańcy zachodniej części kraju płacą więcej od mieszkańców ze wschodniej części Polski.

Jednocześnie w raporcie zwracają uwagę na problem kosztów wybudowania lub modernizacji sieci wodno-kanalizacyjnej, co prowadzi do wyzwania dla samorządu, aby tak to zrobić, by nie doszło do nadmiernej podwyżki cen (Wodociągi Płockie starają się pozyskiwać np. środki unijne). Wyraźnie też widać, iż w grupie miast 100-200 tys. mieszkańców koszty usług komunalnych są największym wyzwaniem, tym bardziej, że to właśnie w tej grupie przewiduje się spadek liczby mieszkańców.

Jak wypadł Płock na tle innych miast? Zajął dość daleką, 258. lokatę na 339. z roczną kwotą rachunków na poziomie 3 tys. 102 zł. Taniej będzie np. w Rawie Mazowieckiej (1 tys. 563 zł), Pułtusku, Mińsku Mazowieckim, Nowym Dworze Mazowieckim, Legionowie, Słubicach (2 tys. 185 zł), Lipnie, Sierpcu (2 tys. 231 zł), Zduńskiej Woli, Mławie (2 tys. 310 zł), Żurominie, Wieluniu, Żarach, Gostyninie (2 tys. 424 zł), Kutnie (2 tys. 449 zł), Słupsku (2 tys. 469 zł), Łodzi (2 tys. 561 zł), Toruniu (2 tys. 643 zł), Ciechanowie (2 tys. 684 zł), Włocławku (2 tys. 696 zł), Kielcach (2 tys. 767 zł), Gdyni (2 tys. 768 zł), Opolu (2 tys. 782 zł), Zakopanym (2 tys. 824 zł), Sopocie (2 tys. 875 zł), Płońsku (2 tys. 926 zł), Gdańsku (2 tys. 972 zł), Warszawie (2 tys. 999 zł) Wołominie (3 tys. 48 zł), Szczecinie (3 tys. 65 zł), Radomiu (3 tys. 78 zł), Natomiast drożej niż w Płocku będzie m.in. w Sochaczewie (3 tys. 240 zł).

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE