Reklama

Prezydent na sesji: Tak wygląda dobra zmiana dla Biblioteki

Opublikowano:
Autor:

Prezydent na sesji: Tak wygląda dobra zmiana dla Biblioteki - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Na sesji losy Biblioteki im. Zielińskich nie uszły uwadze radnych z opozycji. Przypomniano rozmowy z 2015 roku w sprawie budynku i zbiorów, które zakończyły się fiaskiem. Prezydent informował, że doszło już do jego spotkania z prezesem Towarzystwa Naukowego Płockiego. Jakie są efekty?

Na sesji losy Biblioteki im. Zielińskich nie uszły uwadze radnych z opozycji. Przypomniano rozmowy z 2015 roku w sprawie budynku i zbiorów, które zakończyły się fiaskiem. Prezydent informował, że doszło już do jego spotkania z prezesem Towarzystwa Naukowego Płockiego. Jakie są efekty?

Na dzień przed sesją pisaliśmy o deklaracji prezydenta w sprawie podjęcia dalszych rozmów w sprawie Biblioteki im. Zielińskich, aby uchronić ją przed zamknięciem z początkiem 2017 roku. Temat pojawia się już w prasie ogólnopolskiej. Przypomnijmy, właściciel, czyli Towarzystwo Naukowe Płockie, nie ma pieniędzy na jej dalsze funkcjonowanie. Nie pomogły na razie odwołania (a pisano nawet do premier Beaty Szydło), aby Biblioteka jednak mogła liczyć na dalsze wsparcie z Ministerstwa. W czwartek na sesji budżetowej w ratuszu przywołano także rozmowy z 2015 roku między miastem i TNP, bo już wówczas Bibliotece groziła utrata środków na działalność.

[ZT]14152[/ZT]

- Rozmowy zakończyły się fiaskiem – przypominała radna Prawa i Sprawiedliwości, Wioletta Kulpa. - Czy czy od tego czasu toczyły się jeszcze jakieś rozmowy z prezesem TNP, może wypracowano jakieś propozycje lub zaproponował pan rozwiązanie dla Biblioteki?

Prezydent z kolei informował, że zakończyły się bez żadnych wiążących decyzji po żadnej ze stron. W dodatku dopiero w tym roku Biblioteka nie otrzymała dofinansowania, dotychczas otrzymywała od Ministerstwa kwotę 600 tys. zł. 

- Została z jedną dziesiątą tej kwoty, co wcześniej – prezydent odnosił się do środków na digitalizację zbiorów, które tak naprawdę otrzymywała firma wykonawcza. - Tak wyglądała dobra zmiana w przypadku Biblioteki im. Zielińskich – skomentował sprawę wykorzystując hasło używane przez PiS.

Okazało się, że przed sesją doszło do spotkania z prezesem TNP, Zbigniewem Kruszewskim. - Rozmawialiśmy o przyszłości Biblioteki. Doszliśmy do wniosku, że może jeszcze warto powalczyć o środki czy to z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, czy też z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Sprawę powinni wesprzeć parlamentarzyści. Do Ratusza nie wpłynęło żadne pismo od TNP z prośbą o wsparcie. Może pan prezes wciąż liczył że ta dotacja jednak wpłynie. Ale tak się nie stało.

Innemu radnemu PiS, Markowi Krysztofiakowi nie spodobała się uwaga poczyniona przez prezydenta.

- Prosiłbym pana o pohamowanie się w swoich odpowiedziach, bez tego komentarza o „dobrej zmianie”, ponieważ ten problem pojawił się w 2015 i w 2012 roku – czyli jeszcze za rządów Platformy Obywatelskiej. - Wolałbym usłyszeć od pana, czy miasto ma jakaś wizję. Czy przejęcie budynku i księgozbioru to warunek ostateczny?

Problemy z pozyskaniem środków pojawiły się wraz ze zmianą ustawy ograniczającej zadania, na które można można uzyskać dotacje. - Mam świadomość, że od tego momentu było już coraz trudniej, ale w wyniku różnego rodzaju działań podejmowanych głównie przez prezesa te środki wpływały – stwierdził Andrzej Nowakowski. - Ostatnio już tylko jedna dziesiąta niezbędnej kwoty. Biblioteka jest własnością TNP, podobnie jak zbiory. Sprawa pozostaje otwarta. Nie rezygnowałbym z zaangażowania posłów. Najlepiej by było, aby rozwiązać tę kwestię ustawowo. Jest i inne rozwiązanie, skoro mamy ambicję zostania miastem akademickim. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa stara się o miano akademii. Warto rozważyć, czy Biblioteka, którą w przypadku zbiorów humanistycznych można porównywać tylko z tymi z Warszawy, nie mogłaby stać się zapleczem dla płockiej uczelni wyższej.  

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE