Reklama

Premiera z politycznymi aluzjami. Srebrne Maski rozdane [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Premiera z politycznymi aluzjami. Srebrne Maski rozdane  [FOTO] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Gratulacje dla duetu stworzonego przez Marka Walczaka i gitarzysty Krzysztofa Misiaka w spektaklu „Seks, prochy i rock&roll” oraz dla scenografa Adama Małachowskiego. Wszyscy na uroczystej gali w teatrze odebrali Srebrne Maski. Kogo jeszcze uhonorowało Płockie Towarzystwo Przyjaciół Teatru?

Gratulacje dla duetu stworzonego przez Marka Walczaka i gitarzysty Krzysztofa Misiaka w spektaklu „Seks, prochy i rock&roll” oraz dla scenografa Adama Małachowskiego. Wszyscy na uroczystej gali w teatrze odebrali Srebrne Maski. Kogo jeszcze uhonorowało Płockie Towarzystwo Przyjaciół Teatru?

Galę przyznania Srebrnych Masek w niedzielny wieczór poprzedziła premiera „Nosorożca” Eugène Ionesco. Tuż po tym, jak ucichły oklaski, Henryk Błażejczyk odczytał orędzie do polskiego środowiska teatralnego przygotowane z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru o tym, że teatr jest przestrzenią, w której czujemy się bezpiecznie, pomimo tego, że "dotyka przeżyć zarówno bolesnych jak i radosnych".

- Teatr prowadzi nas w świat, gdzie marzenia, pragnienia są na wyciągniecie ręki. Poddajemy im się, wyrażając wdzięczność nie tylko brawami, ale i ciszą. A jeżeli jeszcze ta cisza potrafi się przebić przez zgiełk, który nas czeka po wyjściu z teatru, to misja teatru jest spełniona. Błogosławieństwem teatru jest nie tylko fakt, że człowiek człowiekowi przekaże swoje przeżycia, ale że wychodzi z tego spotkania wzbogacony o doświadczenia, których dotąd nie znał. W swoim pędzie świat wyręcza nas z myślenia, nie dając przystani na namysł. Może świat opamięta się dopiero wtedy, kiedy przeczuje absurdalność swojej drogi. To na tej drodze powinniśmy stawiać teatry wybudowane nie tyle z betonu, ile z prawdy. Obrazy spektakli powinny krzyczeć dramatem człowieka, który wtapia się w scenografię spalonego Aleppo. Mamy może niewiele dróg, które prowadzą do uratowania człowieka, ale na pewno jedną z nich, choć nieraz błotnistą i trudną, jest teatr. Swoją terapię rozpoczął jeszcze przed wiekami, ale to dzisiaj wyjątkowo jej potrzebujemy.

Henryk Błażejczyk został odznaczony przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W imieniu wicepremiera odznaczenie wręczał marszałek Adam Struzik. Błażejczyk należy do grona płockich aktorów już od 30 lat, ma na koncie wiele ról, był laureatem Srebrnej Maski z całokształt twórczości, cieszył się już z tytułu Mistrza Mowy Polskiej i Złotego Krzyża Zasługi. W tym roku świętuje także 80 urodziny, o czym nie omieszkał przypomnieć prezydentowi Płocka.

Marszałek, jak wiadomo nie jest zawodowym aktorem, to i trema dopadła go na scenie. Przejęzyczył się. Chciał powiedzieć „w teatrze”, a powiedział „w szpitalu”. Wyszło zabawnie, lecz z punktu widzenia funkcjonowania teatru już tak zabawnie nie było, co zresztą opisał dyrektor Mokrowiecki w Aktualnościach Teatru Płockiego. Zarówno on, jak i Henryk Błażejczyk, także Szymon Cempura i Hanna Zientara-Mokrowiecka mieli problemy natury zdrowotnej.

- Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego. Nowy oddział Winiar - skwitował dyrektor.

Do życzeń z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru przyłączyła się posłanka PO, Elżbieta Gapińska. Dziękowała i za momenty wzruszeń i za te chwile, kiedy serdecznie śmiała w fotelu. Na gali zjawił się także prezydent Płocka, Andrzej Nowakowski:

- Jadąc do teatru zastanawiałem się, po co my przychodzimy do teatru, skoro rzeczywistość potrafi przerazić, albo bardziej śmieszyć niż u Ionesco, Mrożka czy Gombrowicza. Słyszmy, że jakiś polityk ma się spotkać z kimś z San Escobar, minister od ochrony środowiska chce wycinać drzewa, także ta rzeczywistość raz staje się śmieszna, innym razem bardziej przerażająca, a tu jeszcze groteska. Dzięki wam wiem, że nie chcę być nosorożcem – nawiązywał do najnowszego spektaklu wystawianego w teatrze, w którym większość ludzi przemieniła się w co i raz galopujące zwierzęta. - Wszystkiego najlepszego z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru.

Marek Mokrowiecki, grający w „Nosorożcu” kierownika Motylnego, przypomniał, że jego postać marzy w tej sztuce o betonowych schodach, a może liczyć na takie ze świeżo ściętego drzewa.

O tym, że „teatr jest wielki”, mówił przewodniczący Rady Powiatu, Lech Dąbrowski. 

W tym roku Płockie Towarzystwo Przyjaciół Teatru nagrodziło Złotą Maską Andrzeja Seweryna. Mała złota maska dla pracownika teatru trafiła w ręce konsultantki programowej, Moniki Mioduszewskiej-Olszewskiej.

- To ona rozpoczęła dyskusję o przemocy domowej, pobudziła do myślenia na temat roli kobiet, zwłaszcza po spektaklu „Poskromienie złośnicy” - tłumaczył Jarosław Wanecki. 

W tym roku wśród nominowanych do Srebrnej Maski znaleźli się: Sylwia Krawiec, Szymon Cempura, Urszula Borkowska, Krzysztof Małachowski oraz Marek Walczak wraz z Krzysztofem Misiakiem.

[ZT]14804[/ZT]

Pierwszą Srebrną Maską obdarowano Krzysztofa Małachowskiego. Ma na koncie już około 50 scenografii do spektakli w całym kraju. - Nigdy nie wygrałem w totolotka, więc pomyślałem, że i tu nie wygram. W Płocku zrobiłem 20 scenografii do spektakli – mówił. Tę ostatnią do „Nosorożca” nazwał „oszczędną w formie”. Składa się głównie ze stolików i krzeseł. - Rozumiemy, że pozostałe elementy zniszczyły nosorożce – dopowiadał prezes PTPT.

Chociaż przy nominacjach najczęściej pojawiał się spektakl „Poskromienie złośnicy” w reżyserii Marka Mokrowieckiego, to jednak PTPT nagrodziło spektakl „Seks, prochy i rock&roll”. Grający wcześniej w "Nosorożcu" Marek Walczak poprosił, aby kilka słów powiedział Krzysztof Misiak.

- Dziękuję Markowi, bo to on wymyślił, że będę towarzyszył mu na scenie, dziękuję reżyserowi i dźwiękowcom, dyrektorowi teatru za to, że odważył się włączyć monodram do repertuaru. Jesteśmy gotowi do dalszego grania, a publiczności kłaniamy się w pas.

- Kochajcie teatr i nie bądźcie gruboskórni jak nosorożce – prosił Wanecki.  

 

[ZT]12153[/ZT]

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE