Reklama

Reklama

Praca w Płocku i regionie. Zwolnienia w tym roku nieuniknione?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Fot. Pixabay

Praca w Płocku i regionie. Zwolnienia w tym roku nieuniknione? - Zdjęcie główne

foto Fot. Pixabay

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Sytuacja na płockim rynku pracy jest stabilna, od kilku miesięcy stopa bezrobocia utrzymuje się na poziomie ok. 7 proc. Ale ogólnopolskie portale branżowe straszą, że skutki pandemii i ograniczeń staną się mocno widoczne właśnie w tym roku. Czy odczujemy to w regionie płockim?

Reklama

Najnowsze dane Miejskiego Urzędu Pracy w Płocku dotyczą stanu w końcu listopada 2020 r. Wynika z nich, że po raz kolejny stopa bezrobocia w Płocku wyniosła 7,1 proc. na Mazowszu to 5,1 proc., a w Polsce - 6,1 proc. 

Oczywiście te dane umożliwiają jakieś spojrzenie, ale nie są absolutnie miarodajne, bo przecież Mazowsze to Warszawa z dość dobrym rynkiem pracy, ale i Sierpc czy Szydłowiec, gdzie od dawna o jednocyfrowej stopie można tylko pomarzyć... 

Zacznijmy od danych z Płocka. To liczby z urzędu pracy, a więc nie obejmują wielu osób, które nie widnieją w kartotekach. MUP informuje, że pracy szuka ponad 4.300 mieszkańców miasta. Aż ponad 60 proc. w tej grupie to kobiety. W ciągu miesiąca przybyło ponad 320 nowych bezrobotnych, a jednocześnie 270 osób znalazło etat. Niestety, prawie 840 osób nie ma żadnych kwalifikacji zawodowych, a ok. 770 jest bez doświadczenia zawodowego. 

Optymistyczne, że żadna firma czy instytucja nie zgłosiła zamiaru zwolnień grupowych. Na Mazowszu nie wygląda to już tak dobrze. Jak informuje bankier.pl., w październiku zamiar zwolnienia pracowników zgłosiło 15 pracodawców, planowali zwolnić 3111 osób. W listopadzie 12 pracodawców zgłosiło zamiar zwolnienia 1082 osób. Redukcji dokonywały firmy z takich branż jak finansowa, handlowa czy związana z obsługą rynku nieruchomości.

Nie wiadomo, jak rozwinie się sytuacja w najbliższych miesiącach, obostrzenia robią swoje. Koronawirus nie ustępuje, problemy ma coraz więcej branż, w pewnym momencie rząd raczej nie będzie w stanie uruchomić tak powszechnej pomocy dla przedsiębiorców, jak wiosną 2020 r. Analitycy są raczej pesymistami, słabo oceniają perspektywy w sektorze bankowości, gastronomii, turystyki, hotelarstwa, handlu. Z danych bankier.pl wynika, że wiele osób w ciągu kolejnych dwóch lat straci zatrudnienie w Grupie Eurocash. Zwolnienia są także w Auchan i Tesco.

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy