Reklama

Powiat zagrożony ekstremalną suszą. Stacja pomoże?

Opublikowano:
Autor:

Powiat zagrożony ekstremalną suszą. Stacja pomoże? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości ​​​​​​​Region płocki na północ od Wisły w dużym stopniu ekstremalnie zagrożony jest suszą hydrogeologiczną. Sytuacja pogarsza się z roku na rok. Czy coś zmieni nowa, automatyczna stacja koło Drobina?

Region płocki na północ od Wisły w dużym stopniu ekstremalnie zagrożony jest suszą hydrogeologiczną. Sytuacja pogarsza się z roku na rok. Czy coś zmieni nowa, automatyczna stacja koło Drobina?

Powiat płocki jest bardzo zagrożony (klasa III) i ekstremalnie zagrożony (klasa IV) suszą rolniczą na obszarach gruntów rolnych, łąk, pastwisk i terenach leśnych. Północna część Powiatu Płockiego (powyżej Wisły) ekstremalnie zagrożona jest (klasa IV) suszą hydrogeologiczną. 

Nie brzmi to dobrze, choć w tym roku opadów było sporo, ale to niewiele pomaga. By odpowiednio działać, ważny jest monitoring. W miejscowości Maliszewko (gm. Drobin, powiat płocki) została oddana do użytku automatyczna stacja meteorologiczna przeznaczona do Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej.  

- Zakupiono oraz zamontowano automatyczną stację meteorologiczną wyposażoną w aparaturę pomiarową i urządzenia służące do prognozowania pogody na terenie powiatu płockiego. Wynikowe parametry mierzone i wyliczane przez urządzenia stacji dostarczą danych o sumie opadów, wilgotności powietrza, temperaturze powietrza; temperaturze gruntu, prędkości i kierunku wiatru oraz o sile nasłonecznienia - informuje płockie starostwo.

Prowadzone systematyczne pomiary i obserwacje, prognozowanie przebiegu, charakteru, czasu oraz miejsca wystąpienia zjawisk atmosferycznych, umożliwią przewidywanie wystąpienia niekorzystnej sytuacji pogodowej. Stacja zapewni zatem możliwość śledzenia zmian, które mogą w znaczny sposób wesprzeć mieszkańców powiatu płockiego, zwłaszcza osoby zajmujące się działalnością rolniczą.

Nad analizą danych czuwa Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa z siedzibą w Puławach, z którym Powiat Płocki podpisał umowę o współpracy w zakresie wspólnego wykorzystywania danych pochodzących z automatycznej stacji meteorologicznej.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE