Reklama

Ponad 100 rodzin musi zwrócić pieniądze z tytułu 500 plus. Jaki jest powód?

Opublikowano:
Autor:

Ponad 100 rodzin musi zwrócić pieniądze z tytułu 500 plus. Jaki jest powód? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Szacuje się, że w ramach programu 500 plus blisko 48 mln zł zostało pobranych nienależnie. Rodziny nie informują urzędników o zmianie sytuacji życiowej, która może ich zdyskwalifikować, jako beneficjentów świadczenia. W Płocku sytuacja ta dotyczy jeszcze 103 rodzin.

Szacuje się, że w ramach programu 500 plus blisko 48 mln zł zostało pobranych nienależnie. Rodziny nie informują urzędników o zmianie sytuacji życiowej, która może ich zdyskwalifikować, jako beneficjentów świadczenia. W Płocku sytuacja ta dotyczy jeszcze 103 rodzin.

W 2017 roku płockim rodzinom wypłacono blisko 120 tys. świadczeń w ramach programu 500 plus. Rodzin uprawnionych do otrzymywania wsparcia wciąż przybywa, są wśród nich osoby, które próbują ominąć kryteria, by nie stracić prawa do świadczenia. 

[ZT]17873[/ZT]

Kwota, którą od początku funkcjonowania programu, czyli od 1 kwietnia 2016 roku, powinny zwrócić rodziny, które nienależnie pobrały świadczenia to ponad 267 tys. zł. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Płocku odzyskał już 42 proc. tej kwoty, czyli ponad 112 tys. zł. Na dzień dzisiejszy jeszcze 103 rodziny muszą zwrócić pobrane pieniądze. 

- Najczęstszym powodem nienależnie pobranych świadczeń było niezgłoszenie przez świadczeniobiorców zmian w sytuacjach dochodowych rodzin np. przez podjęcie pracy zarobkowej - informuje Cezary Dusio, z-ca dyrektora ds. Integracji Społecznej w MOPS w Płocku. - Inną przyczyną są zmiany w składzie rodziny i brak odpowiedniego zaświadczenia o przyznanych alimentach w przypadku osób rozwiedzionych.  

Przypomnijmy, że 500 zł przysługuje na drugie i każde następne dziecko do 18. roku życia. Jeżeli dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 800 zł (lub 1 200 zł, gdy w rodzinie jest dziecko niepełnosprawne) pieniądze otrzymujemy również na pierwsze. Obowiązujące od sierpnia 2017 roku zmiany zaostrzyły nieco kryteria decydujące o przyznaniu świadczenia w zakresie m.in. prowadzenia działalności gospodarczej oraz obowiązku złożenia wniosku do sądu o świadczenie alimentacyjne w przypadku osób samotnie wychowujących dziecko.

Zgodnie z ustawą o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci osoba otrzymująca świadczenie musi powiadomić odpowiedni organ, który dokonuje wypłaty pieniędzy o wszelkich zmianach, które mogą mieć wpływ na prawo do otrzymywania świadczenia. Z tego obowiązku nie wywiązały się w Płocku 174 rodziny. 

[ZT]18040[/ZT]

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE