Reklama

Pomyśl, co można byłoby ulepszyć w Płocku?

Opublikowano:
Autor:

Pomyśl, co można byłoby ulepszyć w Płocku? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Chciałbyś, aby na Twoim osiedlu pojawił się nowy park albo parking? A może masz jeszcze inną koncepcję? Zgłoś swój projekt do drugiej edycji budżetu obywatelskiego, która startuje już 1 sierpnia

Chciałbyś, aby na Twoim osiedlu pojawił się nowy park albo parking? A może masz jeszcze inną koncepcję? Zgłoś swój projekt do drugiej edycji budżetu obywatelskiego, która startuje już 1 sierpnia

W porównaniu z pierwszą edycją BOP-u zaszło kilka dość istotnych zmian. Najpoważniejsza to zwiększenie limitu wydatków z trzech do pięciu milionów. Prawo do głosowania oraz do składania projektów będą miały osoby, które ukończyły 16. (a nie osiemnasty jak wcześniej) rok życia.
Mieszkańcy Płocka będą mogli zagłosować na każdy projekt, który zostanie pozytywnie zweryfikowany pod względem formalno-prawnym.

Zmienił się również harmonogram realizacji budżetu obywatelskiego. Został on przygotowany tak, aby najlepsze projekty zostały wybrane do końca roku. Pozwoli to rozpocząć ich realizację już w styczniu nowego roku. Projekty będzie można składać już od 1 sierpnia do 23 września.

Płocki samorząd po raz pierwszy dał swoim mieszkańcom możliwość decydowania o przeznaczeni ich pieniędzy pod koniec 2012 roku. Płocczanie mieli wymyślić projekty, obliczać kosztorysy i przesłać je do Urzędu Miasta. – Warto płocczanom dawać realny wpływ sposób wydawania ich pieniędzy – przyznał prezydent Andrzej Nowakowski na konferencji prasowej poświęconej drugiej edycji BOP-u.

Projekty zgłoszone do pierwszej edycji były najpierw zweryfikowane pod względem formalnym (czy realizacja danego przedsięwzięcia mieści się w kompetencjach miasta, czy teren wskazany pod inwestycję należy do gminy Płock, czy realizacja przedsięwzięcia mieści się w trzech mln zł, bo tyle wynosił BOP 2013 itp.).

Łącznie zgłoszonych zostało 77 różnych pomysłów. Następnie zespół złożony z szefów lokalnych redakcji, radnych i społeczników wybrał dziesięć najciekawszych. Płocczanie musieli wybrać z nich te, które uznali za najciekawsze.

Na oddanie swoich głosów zdecydowało się ponad siedem tysięcy osób. Ostatecznie do realizacji skierowanych zostało sześć najwyżej ocenianych projektów. Najwięcej głosów zebrało przedsięwzięcie „Stop Tirom”, którego główną ideą jest wprowadzenie specjalnych zezwoleń na ruch pojazdów ciężarowych po płockich ulicach. Kiedy uda się je zrealizować, żaden TIR nie będzie mógł wjechać na teren miasta bez przepustki.

Projekty wybrane przez płocczan w pierwszej edycji BOP są obecnie na różnym etapie realizacji. Niestety, nie wszystkie uda się skończyć przed 31 grudnia 2012 roku. – Potraktowaliśmy pierwszą edycję jak program pilotażowy. Dzięki temu mamy pewność, że możemy taki projekt zrealizować – mówił prezydent Andrzej Nowakowski. – Chcieliśmy przekonać się również, czy płocczanie będą chcieli się angażować w to przedsięwzięcie. Okazało się, że idea budżetu obywatelskiego spotkała się z dużym zainteresowaniem.

Fot. UMP

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE