Reklama

Pojawią się tablice ostrzegawcze. Powód? Zaraza

Opublikowano:
Autor:

Pojawią się tablice ostrzegawcze. Powód? Zaraza - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Ustawienie tablic ma związek z rozporządzeniem Powiatowego Lekarza Weterynarii. Obszar zapowietrzony wprowadzono na terenie Płocka, gmin Nowy Duninów, Stara Biała i Łąck.

Ustawienie tablic ma związek z rozporządzeniem Powiatowego Lekarza Weterynarii. Obszar zapowietrzony wprowadzono na terenie Płocka, gmin Nowy Duninów, Stara Biała i Łąck.

Zgnilec amerykański (nazywany fachowo zgnilcem złośliwym) to groźna, zakaźna choroba pojawiająca się w pasiekach na terenie całego kraju. O jej wystąpieniu informują tabliczki z napisem „Zgnilec amerykański pszczół – Obszar zapowietrzony”. Obszar obejmuje teren w promieniu 3 km od ogniska choroby, która na szczęście nie jest groźna dla ludzi, za to może powodować trudności z zapylaniem roślin na terenach sadowniczych i ogrodniczych przez pszczoły. Zgnilec doprowadza do śmierci całych pszczelich rodzin. Choroba obejmuje całą pasiekę, a może i sąsiednie. Pomimo, że bakteria atakuje wyłącznie larwy, to za najbardziej skuteczny sposób zwalczania tej choroby uchodzi spalenie ula wraz z całą pszczelą rodziną. Później należy zaorać i odkazić ziemię.

– Chorobę wywołuje bakteria Paenibacillus larvae zwana lasecznikiem larwy – tłumaczą w płockim Ratuszu. – Pojawia się, gdy pszczoły nie mogą zebrać odpowiedniej ilości nektaru, spadzi lub pyłku (czyli, gdy jest mało pożytku pszczelego) dla dużej ilości czerwiu i pszczoły karmicielki ograniczają do minimum pokarm dostarczany czerwiom. Bakterie lasecznika pojawiają się i namnażają błyskawicznie, uszkadzając ściany jelita. Zarażone larwy zamierają w zasklepionej komórce – gniją, przybierając kolor brunatno żółtawy, brunatny, a w końcu czarny. W ciągu przeciętnie 4 dni umierają. Masa zamarłego czerwiu wydaje charakterystyczny zapach przypominający zapach kleju stolarskiego. Robotnice usuwają martwy czerw z ula, przenosząc bakterie na odnóżach i narządach gębowych do pokarmu, którym karmią zdrowe larwy. W ten sposób choroba rozprzestrzenia się w całym ulu. Bakterie umiejscawiają się na wszystkich częściach ula, na plastrach, w miodzie, w pyłku i w wosku. Osłabiona pszczela rodzina jest podatna na ataki silniejszych rodzin, które z kolei przenoszą zarazę do zdrowych uli.

Choroba najgroźniejsza jest w okresie od wiosny do jesieni oraz w lipcu i sierpniu. Bakterie zgnilca przenoszą się do ula przez miód, wosk, sprzęt pszczelarski, a nawet przez ubranie pszczelarza.

W Płocku ograniczono następujący obszar:

– w prawobrzeżnej części Płocka od granicy z gminą Stara Biała (ul. Zglenickiego) do skrzyżowania ul. Sierpieckiej z ul. Bielską, ul. Bielską do ul. Jędrzejewo, stąd do skrzyżowania z ul. Otolińską i dalej do ronda Wojska Polskiego, stąd trasą Ks. Jerzego Popiełuszki (przez Most Solidarności do lewobrzeżnej części miasta Płocka) do ronda 19. Pułku Piechoty Odsieczy Lwowa, skąd ul. Dobrzyńską do ul. Jordanowskiej i dalej do granicy miasta Płocka z gminą Łąck, od skrzyżowania DK 60 z ul. Kutnowską (DK 62) do granicy Płocka z miejscowościami Dzierżązna i Popłacin w gminie Nowy Duninów, od granicy z miejscowością Popłacin w gminie Nowy Duninów ul. Popłacińską (DK 62) przez Most Legionów Józefa Piłsudskiego do prawobrzeżnej części miasta.

Ponadto:

- w gminie Nowy Duninów obszar zapowietrzony obejmuje miejscowości w granicach administracyjnych: Popłacina / Dzierżązny / Brwilna / Soczewki,

- w gminie Stara Biała obszar zapowietrzony obejmuje miejscowości w granicach administracyjnych: Brwilna / Maszewa / Maszewa Dużego / Nowej Białej,

- w gminie Łąck obszar od ronda łączącego ul. Kutnowską (DK 62) i DK 60, wzdłuż DK DK 6- do miejscowości Grabina, a także od Grabiny o granicy z Soczewką w gminie Nowy Duninów.

W wyznaczonym obszarze zakazuje się:

• Przemieszczania rodzin pszczelich, matek pszczelich, czerwia, pszczół, pni pszczelich, produktów pszczelich oraz sprzętu i narzędzi używanych do pracy w pasiece, bez zgody Powiatowego Lekarza Weterynarii w Płocku.

• Organizowania wystaw lub targów z udziałem pszczół.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem podania do publicznej wiadomości w sposób zwyczajowo przyjęty na terenie miejscowości wchodzących w skład obszaru zapowietrzonego.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE