Reklama

Pojawią się przedstawiciele 50 miast i 20 firm. Międzynarodowe Forum w Płocku

Opublikowano:
Autor:

Pojawią się przedstawiciele 50 miast i 20 firm. Międzynarodowe Forum w Płocku - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości – Partnerstwo publiczno-prywatne to jeden z trybów udzielenia zamówienia publicznego, w dodatku bardzo transparentny, a nie jakaś pokątna procedura. Tymczasem często podejrzewa się, że ktoś z sektora prywatnego i publicznego dogaduje się pod stołem – mówił w środę na konferencji prasowej mecenas Rafał Cieślak. Przed nami trzecie Międzynarodowe Forum Partnerstwa Publiczno-Prywatnego, które odbędzie się w Płocku.

– Partnerstwo publiczno-prywatne to jeden z trybów udzielenia zamówienia publicznego, w dodatku bardzo transparentny, a nie jakaś pokątna procedura. Tymczasem często podejrzewa się, że ktoś z sektora prywatnego i publicznego dogaduje się pod stołem – mówił w środę na konferencji prasowej mecenas Rafał Cieślak. Przed nami trzecie Międzynarodowe Forum Partnerstwa Publiczno-Prywatnego, które odbędzie się w Płocku.

– Organizujemy Forum, gdyż mamy pełną świadomość, że o ile dziś pewnym kołem zamachowym także naszych inwestycji są środki unijne, o tyle w perspektywie najbliższych lat w większym stopniu będziemy musieli pozyskiwać środki w innej formule, chcąc dalej rozwijać nasze miasto – stwierdził w środę prezydent Płocka. – Jestem przekonany, że tą formułą stanie się partnerstwo publiczno-prywatne.

W Ratuszu chcą dzielić się doświadczeniami z innymi samorządami, stąd pomysł wydarzenia. Forum odbędzie się 25 i 26 września w siedzibie Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki. Na tegoroczną edycję zarejestrowało się 190 przedstawicieli samorządów (reprezentujących 50 miast) oraz 20 uczestników reprezentujących firmy prywatne.

– Dwie poprzednie edycje Forum cieszyły się bardzo dużą popularnością. To jedyne takie Forum w Polsce, gdzie samorządowcy dzielą się doświadczeniami – podkreślał wiceprezydent Jacek Terebus. – To doskonała arena do znajdowania pomysłów na nowe postępowania i projekty. Wszędzie tam, gdzie niekoniecznie musimy angażować miejskie środki, warto zainteresować się formułą partnerstwa publiczno-prywatnego.

Przypomnijmy, że pierwszy projekt w formule PPP – spłacany z wygenerowanych przez partnera oszczędności – dotyczył termomodernizacji 24 obiektów użyteczności publicznej. – Niebawem ogłosimy nowe postępowanie na wybór partnera dla projektu termomodernizacji, tym razem dla 32 obiektów – dodał wiceprezydent. W przygotowaniu jest także projekt dotyczący budowy auqaparku. Trwa dialog konkurencyjny, pozostały jeszcze dwa spotkania. Być może to kwestia ok. dwóch miesięcy, następnie zaproszą partnerów prywatnych do składania ofert. – Widzimy perspektywę w projektach drogowych – wtrącił włodarz miasta. Zastrzegł, że jeszcze za wcześnie na szersze informacje. – Chcemy przyglądać się, jak to wygląda w innych samorządach, abyśmy mogli te najlepsze praktyki wykorzystać również w Płocku.

– Formuła PPP jest dość mocno niedoceniona, ale na przestrzeni lat toczyło się i toczy ponad 500 postępowań – dopowiadał Terebus. – To blisko 150 umów. Widać zainteresowanie poszukiwaniem nowych rozwiązań. Formuła PPP to jedna z doskonalszych form przygotowania zamówienia publicznego. Ani samorząd, ani partner prywatny nie kupują przysłowiowego kota w worku. Samorząd przed przystąpieniem do podpisania umowy zna wartość projektu w ciągu całego cyklu jego życia. W dialogu konkurencyjnym, prowadzonym z każdym potencjalnym partnerem oddzielnie, dyskutujemy o rozwiązaniach technicznych, docelowo wybierając najlepsze, poznajemy także ich wiedzę i doświadczenie. Na bazie tych doświadczeń przygotowujemy program funkcjonalno-użytkowy, który z kolei daje równe szanse po zaproszeniu do składania ofert. Partner wiąże się tu w pełni świadomie z samorządem na wiele lat.

Na program Forum składają się sesje tematyczne, panele dyskusyjne i warsztaty.

– Można powiedzieć, że to jedyna impreza w kraju integrująca całe środowisko związane z rozwojem partnerstwa publiczno-prywatnego w Polsce. Porozmawiamy o projektach już zrealizowanych, dobrych praktykach, wnioskach, które z tych realizacji można wyciągnąć – zapowiadał mecenas Rafał Cieślak. – Poruszymy temat nowej ustawy Prawo zamówień publicznych w kontekście PPP, będziemy także mówić o przepisach podatkowych.

Pierwszego dnia forum w agendzie przewidziano m.in. tematy dotyczące: pomysłów na inwestycje w formule partnerstwa publiczno-prywatnego czy przygotowania projektów PPP. Z kolei drugiego dnia zaplanowano m.in. takie zagadnienia, jak rozwój PPP w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, budowa dróg, zarządzania obiektami czy modernizacja energetyczna w ramach partnerstwa. Swoją obecność zapowiedział pełnomocnik rządu ds. partnerstwa publiczno-prywatnego minister Waldemar Buda, pojawią się burmistrzowie miast, którzy mają doświadczenie w realizowaniu projektów w ramach PPP.

Zarejestrowani uczestnicy są z miast: Bielsko-Biała, Działdowo, Dzierżanów, Giżycko, Głogów, Gniezno, Gostynin, Iława, Inowrocław, Kalisz, Katowice, Koszalin, Kraków, Kraśnik, Kurzętnik, Kutno, Lądek, Leszno, Lipowiec Kościelny, Lubań, Lubraniec, Łąck, Łochów, Łowicz, Łódź, Marki, Michałowice, Miedźno, Mielec, Mikołów, Milanówek, Morawica, Mszczonów, Nowe Miasto Lubawskie, Nowy Dwór Mazowiecki, Opole, Ostróda, Otwock, Piaseczno, Płock, Płońsk, Poznań, Pszczyna, Radzanowo, Rawicz, Rumia, Sanniki, Sochaczew, Sopot, Sosnowiec, Stara Biała, Stare Babice, Starogard, Szczawin Kościelny, Szczecin, Tczew, Teresin, Trzemeszna, Wałbrzych, Warszawa, Wiązowna, Włocławek, Wrocław, Wyśmierzyce, Zabrze, Ząbki, Zgierz, Zgorzelec, Żabia Wola i Żnin. Więcej informacji o wydarzeniu oraz formularz rejestracyjny można znaleźć na stronie internetowej: www.forumppp.plock.eu.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE