Reklama

Pocztowy unikat na cześć Galla Anonima

Opublikowano:
Autor:

Pocztowy unikat na cześć Galla Anonima - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Dziewięćsetlecie Kroniki Galla Anonima uczczone zostało wydaniem specjalnego znaczka i bloku pocztowego. A także wykładem księdza Michała Mariana Grzybowskiego.

Dziewięćsetlecie Kroniki Galla Anonima uczczone zostało wydaniem specjalnego znaczka i bloku pocztowego. A także wykładem księdza Michała Mariana Grzybowskiego.

W siedzibie Towarzystwa Naukowego Płockiego zebrali się ludzie, dla których dawna historia ziem polskich ma niewiele tajemnic. Nawet oni nie wiedzieli jednak, że u zbiegu obecnych ulic Tumskiej i Królewieckiej wieki temu stał drewniany kościół im. Świętego Idziego. Został on wybudowany na cześć narodzin Bolesława III Krzywoustego. Kościół istniał do XIX wieku.

Znaczek pocztowy który Poczta Polska wprowadziła do obiegu, jest wydany w formie bloku. Autorką projektu jest Agnieszka Sancewicz. Na znaczku i bloku przedstawieni zostali władcy Mazowsza i Polski.

W centralnej części znalazł się Bolesław III Krzywousty. Na bloku znaleźć można również wizerunki Siemowita, Mieszka I, Bolesława I Chrobrego oraz Kazimierza I Odnowiciela. Wszystkie są odwzorowaniem rycin z Kroniki Polskiej.

Temat znaczka nie jest przypadkowy. To właśnie na ten rok przypada 900-lecie Kroniki Galla Anonima. Autor najstarszej polskiej kroniki, składającej się z trzech ksiąg, w genialny sposób opisał dzieje dynastii Piastów. Oryginał, niestety, nie zachował się do naszych czasów.

Pocztowy blok (już dostępny w sprzedaży), sięgając początków polskiej państwowości, zyskał ogromne znaczenie historyczne. Można spodziewać się, że będzie niebywałą gratką nie tylko dla filatelistów.

Fot. Tomasz Załęski

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE