Reklama

Płockie jaszczurki wyjechały na Bałkany

Opublikowano:
Autor:

Płockie jaszczurki wyjechały na Bałkany - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Trzy urodzone w płockim ogrodzie zoologicznym helodermy ruszyły w podróż. Niebawem staną się atrakcją ZOO w Zagrzebiu.

Trzy urodzone w płockim ogrodzie zoologicznym helodermy ruszyły w podróż. Niebawem staną się atrakcją ZOO w Zagrzebiu.

Helodermy meksykańskie to jaszczurki występujące wyłącznie w Meksyku i Gwatemali. Są blisko spokrewnione z waranami. Żyją głównie w suchych i ciernistych lasach. Żywią się jajami i małymi kręgowcami. Są jadowite, a ich ukąszenie jest niebezpieczne dla ludzi. Niektóre składniki jadu wykorzystywane są w przemyśle farmaceutycznym. Długość helodermy meksykańskiej dochodzi do 80 cm, a waga do 2,5 kg.

Zanim płockie helodermy ruszyły w podróż do Zagrzebia, zostały umieszczone w specjalnej, drewnianej skrzyni służącej do transportu. Została ona podzielona na trzy części, aby każde zwierzę mogło mieć miejsce przeznaczone wyłącznie do siebie. Każda z jaszczurek w podróży będzie mogła nawet trochę pospacerować.

Skrzynia została zabezpieczona przy pomocy specjalnych wkrętów, aby nie otworzyła się w trakcie transportu. Znalazło się na niej specjalne oznaczenie, informujące, że wewnątrz wewnątrz znajdują się żywe zwierzęta, a konkretnie gady.

Aby helodermy z Płocka mogły zostać przekazane do innego ogrodu zoologicznego, trzeba było przygotować świadectwa zdrowia zwierząt (w kilku językach), potwierdzić pochodzenie w Międzynarodowym Systemie Informacji o Gatunkach (dotyczącym zwierząt zamieszkujących ogrody zoologiczne). Należało również wypełnić rachunek pro forma, dzięki któremu możliwy był transport zwierząt drogą powietrzną. – W rzeczywistości nasz Ogród Zoologiczny nie sprzedaje ani nie kupuje zwierząt. Dokonujemy tylko wymiany z innymi ogrodami – poinformowała Izabela Postolska, opiekunka płazów w płockim ZOO.

Jak poinformowała nas Magdalena Kowalkowska, z działu marketingu płockiego ZOO, dorosłe samice helodermy zostały już przekazane z Płocka do Wrocławia. Ich miejsce zajmą zaś nowe samice z Goteborga. – Koordynator tego gatunku zalecił wymianę, aby wprowadzić trochę świeżej krwi do tego stada – wyjaśniła Magdalena Kowalkowska. – Helodermy zagrożone są wyginięciem. W płockim ZOO po raz pierwszy w Polsce rozmnożono ten gatunek w 2012 roku.

Fot Izabela Postolska/ZOO Płock

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE