Reklama

Płockie festiwale. Ile pieniędzy wpłacają organizatorzy imprez do kasy miasta?

Opublikowano:
Autor:

Płockie festiwale. Ile pieniędzy wpłacają organizatorzy imprez do kasy miasta? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Nie stanowi tajemnicy, że miasto wspomaga finansowo płockie imprezy, w tym także te biletowane. Najczęściej wskazywano tu na Audioriver. W 2017 r. pojawiła się informacja o tym, że najwyższy czas, aby to organizatorzy płacili za korzystanie chociażby z płockiej plaży. O jak duże wpływy chodzi?

Nie stanowi tajemnicy, że miasto wspomaga finansowo płockie imprezy, w tym także te biletowane. Najczęściej wskazywano tu na Audioriver. W 2017 r. pojawiła się informacja o tym, że najwyższy czas, aby to organizatorzy płacili za korzystanie chociażby z płockiej plaży. O jak duże wpływy chodzi?

Jeszcze w trakcie trwania festiwalowego Płocka postanowiliśmy przypomnieć w płockim Ratuszu kwestię zapowiadanych zmian – mianowicie to organizatorzy festiwali mieli zacząć płacić za korzystanie z płockiej plaży. Im większa powierzchnia (a co się z tym wiąże - liczba namiotów, scen do ustawienia, czyli większa skala imprezy), tym więcej pieniędzy powinno wpłynąć do kasy miasta. - Dotychczas organizatorzy festiwali korzystali z użyczonego im majątku publicznego za darmo. Wcześniej organizatorzy budowali marki, dziś czas rozruchu już minął i mają już stałych odbiorców - tłumaczył wówczas Hubert Woźniak z zespołu współpracy z mediami w Ratuszu.

[ZT]15972[/ZT]

W urzędzie potwierdzają, że faktycznie rozpoczęto pobieranie opłat za dzierżawę gruntów należących do Płocka, jak i Skarbu Państwa w oparciu o wydawane zarządzenia prezydenta miasta.

Najbardziej interesowały nas wypływy z opłat w przypadku Audioriver, a więc największego z płockich festiwali, do którego dołożono np. w 2018 r. kwotę 1,2 mln zł. Przypomnijmy, że jednocześnie zabezpieczono środki na dwie edycje, w tym na tę w 2018 r i na tegoroczną. Z kolei w 2017 r. burzliwa dyskusja przetoczyła się podczas obrad Rady Miasta Płocka. Później głos w tej sprawie zabrał organizator festiwalu, który wyliczał, że Audioriver to dla miasta zysk w wysokości 27 mln zł, ponadto zapewnia miastu rozgłos wart reklamy za 15 mln zł. Innymi słowy wpłata 1,2 mln zł na jedną edycję jest "świetną inwestycją dla miasta".

A jak to wygląda od strony opłat za korzystanie z plaży? Rzeczywiście wysokość wnoszonych opłat przez organizatorów różni się, ale są to wyjątkowo nieduże – w skali budżetu miasta – kwoty.

Opłaty za korzystanie z nieruchomości stanowiących własność Gminy–Miasto Płock:

2017 rok

Audioriver - 9.412,50 zł netto

Polish Hip Hop TV Festival - 4.586,25 zł netto

Disco nad Wisłą - 4.586,25 zł netto

2018 rok – tak samo jak w roku 2017

2019 rok – przewidywane opłaty:

Audioriver 2019" - 8.180 zł netto

Polish Hip Hop TV Festival 2017 - 2.500 zł netto

Disco nad Wisłą - 1.990 zł netto

Summer Fall Festival - 1.000 zł netto

Osobną pozycję stanowią opłaty pobierane za korzystanie z nieruchomości Skarbu Państwa na zorganizowanie imprez masowych:

2017

Audioriver: 3 957,75 zł netto

Polish Hip Hop TV Festiwal: 3 357,75 zł netto

Disco nad Wisłą: 3 357,75 zł netto

2018 rok

Audioriver: 3 954,69 zł plus netto

Polish Hip Hop TV Festiwal: 3 354,69 zł netto

Summer Fall Festival: 958,05 zł netto

Opłaty za dzierżawę, jak zapewniono, są takie same od 3 lat. Łączny dochód w 2018 roku do kasy miasta wyniósł 18.585 zł netto. W tym roku zmniejszeniu uległa powierzchnia zajmowanych przez festiwale działek gminnych. Stawka dzierżawy pozostała również bez zmian i wynosiła 0,75 zł/m2/miesiąc netto.

W Ratuszu odesłano nas jednocześnie do Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki, który zleca organizację festiwali. Udzielająca odpowiedzi asystentka dyrektora POKiS-u, Patrycja Grodecka przypomniała numery zarządzeń prezydenta Płocka. - Całkowite stawki są uzależnione od zapotrzebowania organizatorów poszczególnych festiwali na teren, na których chcą realizować imprezy – odparła. Nie podano żadnych kwot, pomimo że zwróciliśmy się z tą sprawa ponownie do POKiS-u. Zajrzeliśmy do zamówień publicznych. A tam np. w zakładce dedykowanej Audioriver podpięto dokument dotyczący... "Disco nad Wisłą" z 12 kwietnia 2019 r. Ta sama informacja pojawia się także przy Polish Hip-Hop Festival albo Summer Fall Festival (ogłoszenie o udzieleniu zamówienia).

Równie oszczędną odpowiedź, bez podania kwot, otrzymaliśmy z Agencji Rewitalizacji Starówki.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE