Reklama

Płockie dni żydowskie po raz pierwszy

Opublikowano:
Autor:

Płockie dni żydowskie po raz pierwszy - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Gotowanie i degustacja czulentu, koncerty, wystawa prac plastycznych, promocja książki i projekcja dokumentu „Terytoria” – to wszystko czeka nas 4-6 września podczas pierwszej edycji Płockich Dni Żydowskich.

Gotowanie i degustacja czulentu, koncerty, wystawa prac plastycznych, promocja książki i projekcja dokumentu „Terytoria” – to wszystko czeka nas 4-6 września podczas pierwszej edycji Płockich Dni Żydowskich.

W środę 4 września o 18 w Muzeum Żydów Mazowieckich odbędzie się wernisaż wystawy prac Itzchaka Belfra „Mój Korczak. 90-letni obecnie artysta od lat mieszka w Izraelu. Jednak część jego prac znajduje się w kolekcji znanej płocczanki Romy Ludwickiej-Mierzejewskiej, laureatki Międzynarodowej Nagrody im. Janusza Korczaka. Itzchak Belfer, przekazując jej swe prace, myślał o powołaniu do życia Centrum Korczakowskiego.

Na wystawie znajdziemy beztroskie sceny z życia na Krochmalnej, obrazki z kolonii letnich, ale i przejmujące sceny z przeprowadzki do getta i ostatniej podróży na Umschlagplatz, a stamtąd bydlęcymi wagonami do Treblinki. Artysta posłużył się w nich relacjami świadków, wyobraźnią i sercem – powiedziała Romana Ludwicka-Mierzejewska.
Bardzo klimatycznie zapowiada się późne popołudnie i wieczór na Starym Rynku w czwartek 5 września. Najpierw o 17 w Restauracji Estera usłyszeć będzie można wiersze tworzone przez poetów getta warszawskiego: Władysława Szlengela, poety żydowskiego tworzącego w języku polskim; Icchaka Kacenelsona piszącego w jidysz i hebrajskim oraz Racheli Auerbach, znanej z tworzenia w języku polskim i jidysz.

Godzinę później na scenie przed ratuszem rozpocznie się koncert „Kołysanki na wieczny sen” w wykonaniu Leny Piękniewskiej i jej zespołu. W 2012 roku Lena Piękniewska wydała album „Kołysanki na wieczorny sen” poświęcony wielu pokoleniom polskich Żydów. Piosenki z tej właśnie płyty, łączącej klimaty jazzowe, orientalne i typowo żydowskie, będzie można usłyszeć w czasie koncertu.

Koncert zostanie połączony z promocją książki Jerzego Stefańskiego i Jana Przedpełskiego „Żydzi płoccy w dziejach miasta”. W przygotowanej przez dwóch płocczan, od wielu lat zajmujących się tematyką żydowską, publikacji, znalazło się między innymi pięćset biogramów płocczan pochodzenia żydowskiego. Autorzy oparli się na krajowych i zagranicznych archiwaliach, zwartych publikacjach polskich i hebrajskich, artykułach prasowych oraz ustnych relacjach.

W piątek 6 września o 18 w siedzibie Muzeum Żydów Mazowieckich odbędzie się projekcja dokumentalnego filmu „Terytoria”. To głęboko poruszający obraz życia mieszkańców Izraela mieszkających w osiedlach Zachodniego Brzegu, wywodzących się z terenów dawnego Związku Radzieckiego. Niektórzy zdecydowali się zamieszkać na Zachodnim Brzegu, licząc na tańsze lokum, inni wiedzeni ideologią syjonizmu. Wszyscy pozostają pod olbrzymim wpływem doświadczeń swej przeszłości, gdy należeli do uciskanej mniejszości w ZSRR. Film prezentuje problemy tożsamości narodowej i religii oraz rodzących się na tym tle konfliktów. Swoją premierę miał podczas tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu „Żydowskie motywy”.

W piątkowy wieczór na Starym Rynku pojawi się żydowska karczma. Tam właśnie odbędzie się gotowanie i degustacja tradycyjnej potrawy – czulentu. W tym czasie na żywo będzie grał płocki zespół Tourklezz, którego repertuar stanowią tradycyjne melodie żydowskie i współczesne opracowania muzyki klezmerskiej – np. „Lead Sheet”, „The Blessing Nigun” i „Ki Mitziyon”. Tourklezz tworzą kontrabasista Tomasz Krawczyk, klarnecista Piotr Buchalski oraz akordeonista Marcin Kalinowski.

Zespół występował na warszawskim festiwalu Otwarta Twarda w 2010 r., a rok później zagrał podczas Światowego Kongresu Języka Hebrajskiego w Toruniu. Płocczanie w czasie tej imprezy zagrali przy odsłonięciu tablicy poświęconej Zwi Hirschowi Kalischerowi (toruńskiemu rabinowi, jednemu z pionierów syjonizmu) i w spektaklu „światło i dźwięk” przy fontannie Cosmopolis.

Wstęp na „Płockie dni żydowskie” jest bezpłatny. Organizatorem wydarzenia jest Muzeum Mazowieckie, którego oddziałem jest Muzeum Żydów Mazowieckich, we współpracy z: Płockim Ośrodkiem Kultury i Sztuki, Książnicą Płocką, Płockim Stowarzyszeniem Twórców Kultury, Stowarzyszeniem „Żydowskie motywy” i restauracją Estera.

Fot. Muzeum Mazowieckie

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE