Reklama

Płocczanie świętowali odzyskanie niepodległości. Odsłonięto kolumnę [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Płocczanie świętowali odzyskanie niepodległości. Odsłonięto kolumnę [FOTO] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Tegoroczne obchody wyjątkowej rocznicy, jaką jest stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, są bogate w wydarzenia. Odzyskanie niepodległości to było coś niesamowitego. – Cztery pokolenia czekały na tę chwilę, piąte doczekało – przemawiano podczas niedzielnych uroczystości.

Tegoroczne obchody wyjątkowej rocznicy, jaką jest stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, są bogate w wydarzenia. Odzyskanie niepodległości to było coś niesamowitego. – Cztery pokolenia czekały na tę chwilę, piąte doczekało – przemawiano podczas niedzielnych uroczystości.

Już w niedzielę z rana kwiaty złożono pod pomnikami marszałka Józefa Piłsudskiego i Władysława Broniewskiego, następnie zgromadzeni przeszli do katedry na Mszę św. biskup Piotr Libera nawiązał zarówno do samej kolumny ustawionej na pl. Narutowicza upamiętniającej bohaterów, jak i do bohaterskiej karty w historii Płocka z 1920 r.. Dziękował za dzieło, na które mieszkańcy czekali tyle lat – kolumnę uwieńczoną zrywającym się do lotu orłem, a także za ryngraf na jego piersi. – To kolumna wdzięczności – stwierdził kapłan. Nawiązał tez do ewangelii o wdowim groszu, z której płynie „ostrzeżenie przed pozoranctwem i faryzeizmem”. – Ta ewangelia stanowi wezwanie do bezinteresowności, jedności i służby wartościom, które ujawniły się w naszym mieście w 1920 r., kiedy liczył się wdowi grosz. Tamci ludzie, sami niewiele mając, byli gotowi oddać wszystko. Rozpalmy w swoich sercach ogień wdzięczności za wolność i niepodległość i zapytajmy siebie, czy nam na niej zależy. Bez dziękczynienia skażemy się na kłótnie i podziały. Ojczyzno moja bądź wdzięczna!

Po Mszy św. odsłonięto kolumnę na pl. Narutowicza, specjalnie na tę okazję przystrojoną u dołu biało-czerwonymi wstęgami, czego dokonali prezydent Płocka Andrzej Nowakowski, przewodniczący komitetu społecznego budowy pomnika zwycięskich obrońców Płocka 1920 r., Marek Chojnacki, Edward Jankowski – przewodniczący porozumienia organizacji kombatanckich w Płocku, Zbigniew Jeziorowski z rodziny Tadeusza Jeziorowskiego, jednego z bohaterskich obrońców Płocka w 1920 r., harcerza odznaczonego Krzyżem Walecznych przez marszałka Józefa Piłsudskiego, który zginął 4 września 1939 r., a po śmierci został odznaczony krzyżem Virtuti Militari. Najmłodsze pokolenie reprezentowała druhna Zuzanna z 12. płockiej drużyny harcerskiej. Poświęcenia kolumny dokonał biskup pomocniczy, ks. Mirosław Milewski.

– Niech ci, którzy walczą w ojczyźnie ziemskiej, znajdą mieszkanie w ojczyźnie niebieskiej. Niech ta kolumna z orłem utrwali w naszej pamięci męstwo tych, którzy nie wahali się stanąć w obronie zagrożonej niepodległości. Niech wyryje w naszych sercach wdzięczność za to, że możemy cieszyć się darem upragnionej wolności. Niech ten orzeł przypomina, że niepodległość państwa wypływa z wolności serc jego obywateli i by miłość do ojczyzny naszych przodków pobudzała nas do zgodnego budowania Rzeczpospolitej Polskiej, naszego ojczystego domu.

Nie zabrakło też przypomnienia ważnych wydarzeń: – W 1920 r. wojsko polskie powstrzymało pochód nieprzyjacielskiej armii na Warszawę. W tej wojnie i Płock zapisał chlubną kartę w historii, broniąc się przed bolszewikami. Dziś wracamy do tych wydarzeń, aby kolejne pokolenia pamiętały o tych, którzy wówczas stanęli do boju. I obronili miasto, a marszałek Józef Piłsudski docenił ich męstwo i odwagę, osobiście 10 kwietnia 1921 r. odznaczając obrońców Płocka. Miasto uhonorował Krzyżem Walecznych, mianując Płock żołnierzem, pasując Płock na rycerza. Cześć miastu Płock – dokładnie w tym momencie rozległy się kościelne dzwony.

W skład komitetu społecznego na rzecz powstania kolumny weszli: Joanna Banasiak, Agata Bogiel, Marek Chojnacki, Arnold Krzysztof Denst, Jolanta Marciniak, Eliza Ogorzała, Joanna Olejnik, Anna Wiśniewska, Tadeusz Zombirt. Inicjatywę honorowym patronatem objęli: posłanka Elżbieta Gapińska, prezydent Płocka Andrzej Nowakowski, senator Marek Martynowski, prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, i członek zarządu koncernu Zbigniew Leszczyński. Autorem pomnika jest artysta rzeźbiarz Gustaw Zemła, a wykonawcą Paweł Pietrusiński, którzy byli obecni podczas uroczystości.

Również prezydent Nowakowski krótko przemawiał:

– Wolność, niepodległość, zjednoczenie. Sto lat temu trudno było znaleźć słowa, by oddać radość i szczęście, które wypełniało serca wszystkich Polaków. Dziś, sto lat później, równie trudno oddać tę radość i szczęście z posiadania dumnej, wolnej ojczyzny. Cieszę się, że wspólnie razem świętujemy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Tego dnia spełniły się marzenia kolejnych pokoleń Polaków, które zaborcy próbowali utopić we krwi. Były kolejne nieudane powstania i I wojna światowa, która pozwoliła wywalczyć wolność w okopach, na polach bitew. Oto wolne, niepodległe państwo stało się faktem. Ale tej wolności trzeba było zaraz bronić przed bolszewicką nawałą. Dziś w Płocku w sposób szczególny splatają się te dwie daty, 1918 i 1920. Oddajemy dziś hołd wszystkim walczącym o wolność ojczyzny. Pomnik świadczy o naszej tożsamości. O naszej dumie z bycia Polakiem, z  bycia płocczaninem. O miłości płocczan do wolnej ojczyzny. O gotowości oddania życia w imię niepodległości Polski. Cześć ich pamięci.

Złożono kwiaty. Wśród składających byli m.in. kombatanci, przedstawiciele miasta (prezydent wraz z wiceprezydentami: Romanem Siemiątkowskim, Jackiem Terebusem, Piotrem Dyśkiewiczem, a także z przewodniczącym Rady Miasta Płocka, Arturem Jaroszewskim), posłanka Parlamentu Europejskiego Julia Pitera, posłanka Elżbieta Gapińska senator Marek Martynowski. W imieniu parlamentarzystów Kamili Gasiuk-Pihowicz, Marka Opioły, Piotra Zgorzelskiego, posła do Parlamentu Europejskiego Jarosława Kalinowskiego, wojewody mazowieckiego  wiązanki złożyły delacje. Kwiaty złożyli także: marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, starosta płocki Mariusz Bieniek z wicestarostą Iwoną Sierocką i przewodniczącym rady powiatu Lechem Dąbrowskim, przedstawicielem radnych sejmiku województwa mazowieckiego został były prezydent Płocka Mirosław Milewski (otrzymał mandat w tegorocznych wyborach samorządowych). Delegacje reprezentowały również Solidarność, Kościół Starokatolicki Mariawitów, płockie instytucje kultury, uczelnie, harcerzy, środowisko wodniackie, turystyczne, służby mundurowe, Wyższe Seminarium Duchowne, PCK, Izbę Gospodarczą Regionu Płockiego, stowarzyszenia czy partie polityczne. Kiedy zbliżali się do Płyty Nieznanego Żołnierza reprezentanci Prawa i Sprawiedliwości, zostali mylnie wyczytani jako przedstawiciele PKN Orlen. Nie było oficjalnej reprezentacji koncernu czy  też Pern S.A. Doszło też do rozwarstwienia delegacji partii politycznych – reprezentanci Sojuszu Lewicy Demokratycznej kwiaty złożyli niemal na samym końcu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE