Reklama

Płocczanie pracowali w największym laboratorium jądrowym na świecie

Opublikowano:
Autor:

Płocczanie pracowali w największym laboratorium jądrowym na świecie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zespół pod kierunkiem dr hab. Janusza Kempy od 23 do 27 września 2019 r. pracował przy eksperymencie NA61 z najwybitniejszymi fizykami z całego świata.

Zespół pod kierunkiem dr hab. Janusza Kempy od 23 do 27 września 2019 r. pracował przy eksperymencie NA61 z najwybitniejszymi fizykami z całego świata. Dla młodych ludzi współpraca z CERN-em była ogromną szansą na poznanie najnowszych metod badawczych, pracę przy najnowocześniejszej aparaturze jaka istnieje na świecie oraz zapoznanie się z innowacyjnymi rozwiązaniami informatycznymi.

Studenci z Koła Naukowego Informatyki Stosowanej ENIGMA, Jakub Wiktorowicz oraz Dominik Gawliński, wraz z uczniami L.O. im. Stanisława Małachowskiego wzięli udział w pracach naukowo-badawczych przy eksperymencie NA61 w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN w Genewie. W największym laboratorium jądrowym na świecie młodzi płocczanie byli odpowiedzialni za przygotowanie oryginalnych, nowych programów graficznych w wersji 2D i 3D. Te badania to kolejny krok nauki, mający na celu poznanie własności plazmy gluonowo-kwarkowej oraz ciemnej materii.

Europejska Organizacja Badań Jądrowych CERN to ośrodek naukowo-badawczy położony na północno-zachodnich przedmieściach Genewy. Akronim CERN pochodzi od pierwotnej nazwy Europejska Rada Badań Jądrowych. CERN bada, z czego zbudowana jest materia i jakie siły ją utrzymują. Technologie opracowane na potrzeby CERN znajdują wiele zastosowań, m.in. w elektronice i systemach komunikacji (tu powstała sieć dokumentów hipertekstowych, czyli www), medycynie, a także inżynierii lądowej, geologii i archeologii. W tym miejscu jest największy na świecie magnes ważący więcej niż wieża Eiffla, natomiast detektory są wielkie jak domy. W tym roku naukowcy z Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN opracowali plany największej na świecie maszyny do rozbijania cząstek. Maszyna ma zacząć pracę w 2040 roku. Nad dokumentem koncepcyjnym pracowało przez pięć lat 1500 naukowców ze 150 uniwersytetów i instytucji badawczych.

Fot. PW

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE