Reklama

Płocczanie pożegnali prezydenta Płocka

Opublikowano:
Autor:

Płocczanie pożegnali prezydenta Płocka - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W poniedziałek w katedrze odbył się pogrzeb Andrzeja Drętkiewicza. Wojewoda mazowiecki przekazał na ręce wdowy po byłym prezydencie Płocka przyznane mu przez prezydenta Polski jedno z najwyższych odznaczeń państwowych - Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

W poniedziałek w katedrze odbył się pogrzeb Andrzeja Drętkiewicza. Wojewoda mazowiecki przekazał na ręce wdowy po byłym prezydencie Płocka przyznane mu przez prezydenta Polski jedno z najwyższych odznaczeń państwowych -  Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Tłumy płocczan żegnały w poniedziałek w płockiej katedrze zmarłego w ub. tygodniu Andrzeja Drętkiewicza - pierwszego prezydenta Płocka  po transformacji ustrojowej i ostatniego przed reformą administracyjną kraju wojewodę płockiego, który angażował się w wiele inicjatyw społecznych i religijnych. Zmarł w nocy 30 września, przeżywszy 59 lat. Był osobą bardzo zasłużoną dla Płocka i powszechnie szanowaną .

- Nawet polityczni oponenci mówią, że był fantastycznym, uczciwym, skromnym i mądrym, a także pełnym niezłomnym zasad człowiekiem - mówił biskup płocki Piotr Libera.  - Mówią tak, dlatego że potrafił wyciągać rękę nawet do ludzi, z którymi się nie zgadzał. Retorycznym pozostawię pytanie, czy tę samą klasę okazali mu oni sami.

Andrzej Drętkiewicz był osobą bardzo religijną, zaangażowaną w życie religijne miasta. - Często prawie niezauważony brał udział w porannej mszy św., a potem szedł do pracy - wspominał prezydenta, który jako ówczesny gospodarz przygotowywał miasto do wizyty papieża Jana Pawła II. - Nie starał się przypodobać ludziom, ale Bogu. Ufamy, że w ten sposób osiągnął życie wieczne.

Wśród osób uczestniczących w mszy pogrzebowej, parlamentarzyści wszystkich opcji, władze miasta, miejscy  radni, szefowie miejskich spółek i instytucji i płocczanie.

- Jestem zaszczycony, że mogłem przekazać na ręce małżonki pana prezydenta Andrzeja Drętkiewicza odznaczenie, które pośmiertnie przyznał mu prezydent RP Bronisław Komorowski - mówił wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski.  To Krzyż Kawalerski  Orderu Odrodzenia Polski.

To jedno z najważniejszych polskich odznaczeń - drugie państwowe odznaczenie cywilne (po Orderze Orła Białego).

Zmarłego prezydenta wspominał jego następca, Andrzej Nowakowski. - Dziś Płock żegna najlepszego ze swoich synów - mówił o swoim imienniku. - Andrzej Drętkiewicz, pierwszy w powojennych losach Płocka  niekomunistyczny prezydent zapisał wyjątkowe karty w historii naszego miasta. Był człowiekiem uczciwym, prawym, sumiennym, oddanym swojej najbliższej ojczyźnie, do końca służącym miastu.

- Dziękuję za obecność młodzieży - zwrócił się do młodych płocczan proboszcz katedry ks. Stefan Cegłowski . - Wasza obecność byłaby dla niego szczególnie ważna, bo bardzo liczył na młodych w trosce o Polskę, w trosce o Kościół.

Andrzej Drętkiewicz został pochowany na cmentarzu w parafii św. Wojciecha.

Fot. Portal Płock

Zdjęcia zobacz w galerii:

Wspomnienia o pierwszym niekomunistycznym prezydencie czytaj:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE