Reklama

Pilnie potrzebna krew wszystkich grup!

Opublikowano:
Autor:

Pilnie potrzebna krew wszystkich grup! - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości O pomoc apeluje płocki oddział PCK: "Trwają wakacje, urlopy krwiodawców oraz większa liczba wypadków powodują, że w szpitalach brakuje krwi".

O pomoc apeluje płocki oddział PCK: "Trwają wakacje, urlopy krwiodawców oraz większa liczba wypadków powodują, że w szpitalach brakuje krwi".

W okresie wakacyjnym krew jest szczególnie potrzebna. Bez niej lekarze nie są w stanie przeprowadzić operacji i skomplikowanych zabiegów. Jak podaje Komenda Głównej Policji, tylko w zeszłym roku w lipcu i sierpniu zdarzył się co piąty ze wszystkich wypadków w całym roku, a według statystyk co 1 minutę ktoś potrzebuje krwi!

- Dlatego zachęcamy, aby przeznaczyć około 30-60 minut swojego czasu i dołączyć do grona Honorowych Dawców Krwi - apeluje płocki PCK. - Pobrana krew codziennie ratuje zdrowie lub życie pacjentów w lokalnych szpitalach.

W Płocku krew można oddać w Oddziale Terenowym Nr 36 Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie przy ul. Medycznej 19 w Płocku. Rejestracja odbywa się w godzinach od 7.00 do 13.00 od poniedziałku do piątku oraz w pierwszą sobotę miesiąca w godzinach od 7.00-12.00 (tj. 01.09.2018, 06.10.2018, 03.11.2018, 01.12.2018).

Krew może oddać każdy, kto ma co najmniej 18 oraz nie więcej niż 65 lat, waży minimum 50 kg i cieszy się dobrym zdrowiem. Dzień przed zabiegiem należy zrezygnować ze spożywania alkoholu i palenia papierosów, a na kilka dni przed również od przyjmowania niektórych leków, m.in. aspiryny. W dniu oddania krwi rekomendowane jest zjedzenie lekkiego, bezbiałkowego śniadania oraz wypicie dużej ilości wody. Dodatkowo w dniu zabiegu zalecane jest unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego. Konieczne jest także posiadanie przy sobie dowodu osobistego.

Każdy krwiodawca otrzymuje bezpłatne wyniki swoich badań laboratoryjnych (m.in. grupa krwi, morfologia, test na HIV).  Po oddaniu krwi dawcy przysługuje m.in. posiłek regeneracyjny, zwolnienie od pracy w dniu, w którym oddaje krew, i na czas okresowego badania lekarskiego dawców krwi na zasadach określonych w odrębnych przepisach, ewentualnie drobne gadżety czy pamiątki, przeważnie propagujące honorowe krwiodawstwo.

Więcej na ten temat  tutaj

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE