Zwolennicy kranówki zwracają m.in. uwagę na względy ekologiczne i ekonomiczne. Sceptycy boją się natomiast o czystość wody dostępnej w domowych kranach. Zdania są podzielone. Jaka jest więc jakość wody w naszych domach?
- Kupujemy wody butelkowane sądząc, że są zdrowsze od wody wodociągowej i lepiej służą naszemu zdrowiu - czytamy na stronie Wodociągów Płockich. - Tymczasem okazuje się, że równie dobra jest woda z kranu, która zgodnie z wymaganiami obowiązującego rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi jest systematycznie badana przez akredytowane laboratoria badawcze w zakresie 61 parametrów.
Pamiętajmy jednak, że o ile woda dostarczana do rurociągów jest czysta, o tyle finalny produkt zależy jeszcze od stanu rurociągów przesyłowych i instalacji wewnętrznych w budynkach mieszkalnych. Dlatego też tak istotne jest modernizowanie instalacji wewnętrznych.
Dodajmy, że miasto zaopatrywane jest w wodę z dwóch źródeł: pierwsze to woda powierzchniowa pozyskiwana z Wisły, która stanowi ok. 55 proc. udziału w ogólnej ilości wody dostarczanej odbiorcom, pozostałe 45 proc. to woda ze studni głębinowych. Jedno z takich ujęć zlokalizowane jest w Borowiczkach, w dolnej części zlewni rzeki Słupianki.
Gdzie trafia woda pozyskiwana z Wisły? Sercem Wodociągów Płockich jest Stacja Uzdatniania Wody przy ul. Górnej. To właśnie w tym miejscu odbywa się cały proces technologiczny. Warto dodać, że woda z Płocka odpowiada zarówno polskim normom jakości, jak i tym, które wytycza Światowa Organizacji Zdrowia.
Wodociągi codziennie publikują na stronie wyniki badań. Na ich podstawie wiadomo, że woda, która płynie w naszych kranach zawiera znaczną ilość wapnia, magnezu, wodorowęglanów i fluorków, minerałów niezbędnych dla właściwego funkcjonowania organizmu człowieka.
Pić czy nie pić zimną wodę z kranu? Zapraszamy do dyskusji.