Reklama

Pięć tysięcy płocczan za Trzema Królami

Opublikowano:
Autor:

Pięć tysięcy płocczan za Trzema Królami - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Kilkutysięczny tłum z kolędą na ustach przeszedł w niedzielę ulicami Płocka w drugim już Orszaku Trzech Króli.

Kilkutysięczny tłum z kolędą na ustach przeszedł w niedzielę ulicami Płocka w drugim już Orszaku Trzech Króli.

Mimo szaroburej aury, a często siarczystego mrozu co roku kolejne miasta przyłączają się do inicjatywy Fundacji Orszak Trzech Króli, by w ten sposób obchodzić święto Objawienia Pańskiego. Wczoraj, 6 stycznia, orszaki przeszły ulicami blisko 50 polskich miast, w tym Płocka, a także - po raz pierwszy - Rypina i Pułtuska (obie miejscowości należą do diecezji płockiej).

Jako że zeszłoroczny, pierwszy płocki Orszak zakończył się ogromnym sukcesem, wielkie tłumy ciągnęły za trzema królami do żłóbka betlejemskiego, by oddać hołd świętej Rodzinie, w tym roku - prognozując nie mniejszą frekwencję - organizatorzy, czyli Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, zdecydowali się wydłużyć trasę przemarszu. Nie pomylili się - w zeszłym roku z kolędą na ustach maszerowało ok. 4 tysięcy osób, w tym wielobarwny, rozśpiewany tłum z religijnymi transparentami, z biskupem płockim, prezydentem miasta, starostą płockim, a także parlamentarzystami, m.in. posłem Wojciechem Jasińskim na czele liczył już ok. 5 tysięcy. O ile w ubiegłym roku można było sądzić, że frekwencyjny sukces wynikał z tego, że orszak organizowano po raz pierwszy i wszyscy chcieli sprawdzić, cóż to takiego, o tyle tegoroczne tłumy świadczą o tym, że Płock po prostu tę formę świętowania bardzo polubił.

W południe radosny tłum uformowany w trzy orszaki: azjatycki, afrykański i europejski pod wodzą jadących konno trzech mędrców ze Wschodu (w te role tak jak w zeszłym roku wcielili się ks. Krzysztof Jaroszewski – proboszcz parafii św. Benedykta w Płocku-Radziwiu, Andrzej Awerianow z prawosławnej organizacji „Kanon” i czarnoskóry student Politechniki Warszawskiej w Płocku Alex Minkoymoy) wyruszył ze Starego Rynku i przeszedł ulicami Bielską, Kwiatka i Tumską do Domu Biskupiego, mijając młodych artystów wystawiających scenki biblijne przygotowane przez: uczniów III LO w Płocku, Gimnazjum nr 6, Młodzieżowy Dom Kultury, Harcerski Zespół Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka”, Duszpasterstwo Akademickie „Petroklezja”, aktorów Teatru Dramatycznego w Płocku i zespół muzyczny „Petromix” ze Stowarzyszenia „Nadzieja w Nas”. Przy żłóbku betlejemskim oddano pokłon Zbawicielowi, a następnie biskup płocki odprawił mszę w katedrze.

Na zakończenie mszy wręczono nagrody w konkursie na najładniejszą szopkę organizowanym przez wydział katechetyczny płockiej Kurii. Jury uznało, że wśród 23 imponujących prac, które wzięły udział w drugim etapie konkursu (tyle wyłoniono w pierwszym, wewnątrzszkolnym etapie), najpiękniejsze żłóbki wykonały rodziny państwa Cybartów (ich pociechy chodzą do Szkoły Podstawowej nr 5), państwa Chmielewskich (Miejskie Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi Nr 3) oraz państwa Mieczników (Szkoła Podstawowa nr 23 w Płocku). Na wyróżnienie zasłużyła też szopka państwa Janickich (Gimnazjum nr 3 w Płocku). Wszystkie szopki - większość to prawdziwe dzieła sztuki! - można oglądać w Muzeum Diecezjalnym.

Fot. Tomasz Miecznik/Portal Płock

Mnóstwo zdjęć zobacz w naszej galerii:

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE