Reklama

Pan Bohater dostał 100 kartek! [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Pan Bohater dostał 100 kartek! [FOTO] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości - Nie wiedziałem, że mam tylu nieznajomych przyjaciół - powiedział wyraźnie wzruszony Wiktor Sumiński, żołnierz Ruchu Oporu Armii Krajowej, na widok kartek i laurek z całej Polski i świata, które w ostatnich tygodniach przysyłaliście do naszej redakcji.

- Nie wiedziałem, że mam tylu nieznajomych przyjaciół - powiedział wyraźnie wzruszony Wiktor Sumiński, żołnierz Ruchu Oporu Armii Krajowej, na widok kartek i laurek z całej Polski i świata, które w ostatnich tygodniach przysyłaliście do naszej redakcji.

Ponad 100 kartek, laurek, obrazków, a nawet drobnych upominków - to bilans akcji, którą zorganizowaliśmy razem z jej inicjatorami, czyli Stowarzyszeniem Pro Patria Lokalni Patrioci z Dobrzykowa. To właśnie młodzi mieszkańcy podpłockiej miejscowości, zafascynowani historią polskiego podziemia zbrojnego po II wojnie światowej, odnaleźli ostatniego z żyjących żołnierzy z oddziału Władysław Dubielaka. Okazało się, że Wiktor Sumiński pseudonim „Kropidło” mieszka w niewielkiej miejscowości w Zachodniopomorskiem i właśnie 28 lipca świętuje 94. urodziny. Z tej okazji członkowie stowarzyszenia wymyślili akcję „Kartka dla Weterana” - zachęcili uczniów ze szkół z rodzinnych stron pana Wiktora, by przygotowali dla niego laurki i życzenia urodzinowe. A potem razem z nami zaproponowali, by kartkę wysłał każdy, kto tylko ma taką potrzebę Panu Bohaterowi, jak kombatanta nazwał kilkuletni Daniel.

Kartki z całej Polski i z zagranicy. Od prezydenta, senatora, radnego, harcerzy, kibiców

Zasięg prośby zaskoczył nas samych - kartki i laurki przychodziły z całej Polski, a nawet ze świata! Jak widzimy na stemplach pocztowych, do pana Wiktora pisali nie tylko płocczanie, ale i mieszkańcy Białegostoku, Gdyni,  Poznania, Warszawy, Jeleniej Góry, Elbląga, a nawet Wielkiej Brytanii, Węgier czy Irlandii!

Życzenia dla kombatanta przesłali do naszej redakcji również prezydent Płocka Andrzej Nowakowski i senator RP Marek Martynowski, albumy ofiarowali mu m.in. radny Michał Sosnowski i członkowie  Stowarzyszenia Historycznego im. 11. Grupy Operacyjnej NSZ. Upominki przekazali również płoccy kibice. A jeden z inicjatorów akcji namalował piękny portret Inki, czyli Danuty Siedzikówny, 17-letniej ofiary represji stalinowskich na żołnierzach podziemia niepodległościowego.

W akcję włączyli się też harcerze ZHR z Płockiego Hufca Harcerek „Przymierze”. Życzenia na własnoręcznie wykonanych kartkach harcerki z płockich drużyn „Polana” i „Wijos” przesłały prosto z obozu harcerskiego w Kwiku nad jeziorem Śniardwy.

„Zrekompensowaliście mi tą wizytą trudy życia”

Wszystkie kartki, obrazki, upominki i laurki pojechały wczoraj, we wtorek, do jubilata. - Przed naszym przyjazdem pana Wiktora odwiedził wojskowy z pobliskich koszar i przywiózł kilkadziesiąt kartek od żołnierzy z tego poligonu, którzy dowiedzieli się o naszej akcji - opowiada Łukasz Strzelecki, wiceprezes Pro Patria, który pojechał wczoraj na urodziny pana Wiktora razem z innymi członkami stowarzyszenia.

Bohater dnia nie ukrywał wzruszenia. - Nie wiedziałem, że mam tylu nieznajomych przyjaciół - słowa jubilata na widok ponad setki kartek i laurek relacjonuje nam Łukasz Strzelecki. - Tą jedną wizytą zrekompensowaliście mi trudy życia.

Żołnierz oddziału ROAK ma sporo do czytania - niektórzy z Was nie ograniczali się do krótkich życzeń, ale pisali całe listy!  - Pan Wiktor obiecał przeczytać wszystkie kartki i obejrzeć prace plastyczne - mówi Łukasz Strzelecki. - Podczas wizyty wręczyliśmy mu jeszcze zdjęcie dobrzykowskiego ołtarza Matki Boskiej, bo mówił nam, że chciałby jeszcze kiedyś zobaczyć wnętrze kościoła. „Przy tym obrazie dorastałem i przy nim chciałbym umrzeć” - powiedział pan Wiktor.

Na urodziny pana Wiktora przyjechali członkowie stowarzyszenia Pro Patria, płockiego i zachodniopomorskiego ONR-u, fot. dziennikarz lokalnej gazety Kazimierz Rynkiewicz; kartki i laurki, fot. Portal Płock

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE