Reklama

Ornitologiczna sensacja. Drapieżnik na terenie Orlenu [FOTO i WIDEO]

Opublikowano:
Autor:

Ornitologiczna sensacja. Drapieżnik na terenie Orlenu [FOTO i WIDEO] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Drapieżnik zagrożony wyginięciem osiedlił się w płockiej rafinerii. Na terenie zakładu mieszka już para sokołów wędrownych, która w Płocku jest od niemal 15 lat i wychowała ponad 40 piskląt.

Drapieżnik zagrożony wyginięciem osiedlił się w płockiej rafinerii. Na terenie zakładu mieszka już para sokołów wędrownych, która w Płocku jest od niemal 15 lat i wychowała ponad 40 piskląt.

Kolejnym ptakiem, który upodobał sobie tereny rafinerii jest raróg. W Europie pojawia się niezwykle rzadko, jego obecność w naszym kraju ornitolodzy zanotowali niespełna sto razy, a w okresie powojennym tylko raz stwierdzono lęg tego gatunku, na południu Polski.

Raróg to gatunek zagrożony wyginięciem w skali globalnej. Zaliczany do rodziny sokołowatych został wpisany do Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych, publikowanej przez Międzynarodową Organizację Ochrony Przyrody - IUCN (International Union for Conservation of Nature). 

To bardzo waleczny drapieżnik, który nie buduje własnego gniazda, lecz osiedla się na półkach skalnych lub zasiedla miejsca lęgowe innych ptaków. 

- Niewykluczone więc, że właśnie dlatego zajął stanowisko lęgowe pary sokołów wędrownych, która bytuje na terenie płockiej rafinerii PKN Orlen od niemal 15 lat i wychowała ponad 40 piskląt - informuje biuro prasowe koncernu. - Jak wynika z obserwacji specjalistów, raróg próbował przejąć gniazdo sokołów umieszczone na ponad 160-metrowym kominie już w ubiegłym roku, ale został przez nie przepędzony. W tym roku jest jednak odwrotnie, a samica raroga zniosła cztery jaja.

Drapieżnik, który nie jest obrączkowany, otrzymał imię Raszka. Wybór nastąpił poprzez głosowanie internautów w konkursie, do którego ponad 180 osób zgłosiło 143 propozycje różnych imion. Wśród innych propozycji internauci obserwujący i komentujący na forum życie raroga zaproponowali takie imiona jak: Bystra, Elektra, Jagna, Lenka, Reszka, ale także Cleo, Penelopa, Kropla czy Moria.

- Jest to z pewnością duże wydarzenie ornitologiczne w naszym kraju i zaledwie drugi lęg tego gatunku w Polsce - mówi Sławomir Sielicki ze Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół", opiekującego się parą sokołów wędrownych zamieszkałych na terenie płockiego zakładu produkcyjnego PKN Orlen. - Przez cały okres obserwacji raroga, zarówno poprzez płocki podgląd, jak i z terenu w okolicach zakładu, nie udało nam się stwierdzić drugiego osobnika. Najprawdopodobniej samica jest sama, i nie wiemy co spowodowało, że złożyła jaja.

Co ciekawe, jak zaobserwowali ornitolodzy, sokoły o imieniu Rafik (od rafineria) i Werwa (od paliwa Verva), które zostały przepędzone przez raroga z gniazda, osiedliły się w innej budce lęgowej usytuowanej na drugim kominie - instalacji Clausa znajdującej się na terenie płockiego zakładu produkcyjnego.

Pierwsze dwie budki lęgowe na wysokich kominach zamontowano w 1999 roku. Pierwszą z nich zainstalowano na kominie Zakładowej Elektrociepłowni, a drugą na Instalacji Clausa. Pierwszy lęg ptaków odnotowano natomiast w maju 2002 roku, od tego czasu na terenie płockiej rafinerii na świat przyszły już 42 pisklęta sokoła wędrownego. 

Na przełomie 2015/2016 roku zainstalowana została nowa budka lęgowa na kominie Instalacji Odsiarczania Spalin wyposażona w termometr i kamery, umożliwiające ciągły monitoring sokoła.

Gniazdo umieszczone na kominie można obserwować on-line poprzez stronę www.orlen.pl oraz na stronie Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt.

Z inicjatywy Koncernu na skwerze w centrum Płocka powstała także ścieżka edukacyjna poświęcona gniazdującemu na terenie zakładu sokołowi wędrownemu, składająca się z pięciu tablic informacyjnych, modelu sokoła wędrownego naturalnych rozmiarów oraz sztucznego gniazda identycznego z tymi, które, jako pierwsze, umieszczono na kominach płockiego zakładu rafineryjno-petrochemicznego.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE