W Trzebini powstanie pierwsza w Polsce instalacja do produkcji ekologicznego glikolu propylenowego. Produkcja ma wynosić 30 tys. ton rocznie, a to ok. 75 proc. rocznego zapotrzebowania na ten produkt w Polsce.
Zielony glikol propylenowy to produkt ekologiczny, bezpieczny dla środowiska. Wykorzystywany jest m.in. w medycynie, kosmetyce, przemyśle spożywczym. Inwestycję zrealizuje Konsorcjum składające się z dwóch polskich firm, jej koszt szacowany jest na ok. 400 mln złotych.
- Zgodnie z zapowiedziami rozwijamy i poprzez inwestycje wzmacniamy spółki działające w Grupie ORLEN. Budowa pierwszej w Polsce instalacji do produkcji ekologicznego glikolu to ważny krok w procesie przekształcania zakładu w Trzebini w nowoczesną biorafinerię. Stawiamy na ekologiczne, wysokomarżowe produkty - mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN Orlen.
Inwestycja ma zakończyć się w 2021 roku i wzmocnić pozycję spółki ORLEN Południe. To także kilkadziesiąt nowych miejsc pracy. Wykonawcą będzie Konsorcjum, które tworzą dwie polskie firmy: Technik Polska Sp. z o.o. i Biproraf Sp. z o.o.
- Produkcja ekologicznego glikolu propylenowego umożliwi wykorzystanie wytwarzanej w Trzebini gliceryny, którą otrzymuje się w produkcji biodiesla z surowca jakim jest przede wszystkim olej rzepakowy. Na inwestycji skorzystają również inni polscy producenci biodiesla, z którymi po zakończeniu inwestycji ORLEN Południe rozpocznie współpracę w zakresie dostaw gliceryny - informuje biuro prasowe koncernu.
W 2018 r. ORLEN Południe osiągnął wynik netto na poziomie 89 mln złotych.