reklama
reklama

Orlen rozbudowuje zakład w Płocku, a do tego potrzebny jest prąd. W elektrociepłowni powstał Główny Punkt Zasilania

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Orlen rozbudowuje zakład w Płocku, a do tego potrzebny jest prąd. W elektrociepłowni powstał Główny Punkt Zasilania - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
10
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościOrlen ma w planach budowę kolejnych instalacji na terenie płockiego zakładu, a do tego potrzebna jest m.in. energia elektryczna. Koncern pochwalił się Głównym Punktem Zasilania (GPZ-3), który ma zwiększyć bezpieczeństwo elektroenergetyczne instalacji produkcyjnych oraz umożliwi dystrybucję energii elektrycznej niezbędnej do rozbudowy płockiego zakładu, w tym infrastruktury realizowanej w ramach Programu Rozwoju Petrochemii
reklama

W tym roku nakłady inwestycyjne Orlenu mają osiągnąć 36 mld złotych i część z tej puli inwestowana jest w zakład w Płocku. Główny Punkt Zasilania GPZ-3 zbudowało konsorcjum firm, którego liderem była spółka Energa Invest. Na potrzeby inwestycji powstało łącznie 15 kilometrów nowych tras kablowych o napięciu 110kV.

- Pozwoli on na podłączenie i utrzymanie wszystkich nowych inwestycji. Pozwoli też na stabilną, bezpieczną pracę jednostek wytwórczych. Obsłuży też kolejny źródło, planowane przy okazji projektu Olefiny III. Jest to ważne nie tylko ze względu na stabilną pracę rafinerii, ale również dla bezpieczeństwa energytecznego Płocka i regionu płockiego. Para wytwarzana w naszych instalacjach pozwala zasilać również instalacje ciepłownicze w Płocku. Szacujemy, że ok. 80 proc. mieszkań i domów w Płocku jest ogrzewanych dzięki tym instalacjom. To system naczyń połączonych, więc bez GPZ-3 nie byłoby stabilnej pracy instalacji - mówił Armen Artwich, członek zarządu Orlenu ds. korporacyjnych.

reklama

W ramach inwestycji zrealizowanej w Zakładzie Elektrociepłowni w Płocku powstała 24-polowa rozdzielnia GPZ-3 o napięciu 110 kV, z rezerwą budowlaną na kolejne cztery pola. Mieści się ona w pomieszczeniu o powierzchni 50x20 metrów. Zainstalowana została również rozdzielnia GPZ-3 o napięciu 30 kV, która obejmuje 28 pól z rezerwą budowlaną na kolejne dwa i znajduje się w pomieszczeniu o powierzchni 20x10 metrów. Ponadto zbudowano układ wewnętrznej dystrybucji energii elektrycznej łączący blok gazowo-parowy z nowym GPZ3 składający się m.in. z dwóch dodatkowych transformatorów z przesuwnikami fazowymi każdy o mocy 75 MVA. Pozwala to na zbilansowanie wielkości energii elektrycznej potrzebnej do zasilania nowych instalacji budowanych w ramach Programu Rozwoju Petrochemii.

reklama

Połączenia między rozdzielnią 110 kV a 30 kV są realizowane poprzez linie kablowe 110kV oraz cztery transformatory o mocy 75 MVA 110/30 kV. Ponadto w ramach inwestycji zbudowano ponad 5 km szynoprzewodów o napięciu 30 kV oraz ok. 0,6 km o napięciu 20 kV. Łączna długość nowych tras kablowych o napięciu 110kV wynosi około 15 km.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama