Reklama

Orlen przedstawia wyniki finansowe. Prezes chwali rząd

Opublikowano:
Autor:

Orlen przedstawia wyniki finansowe. Prezes chwali rząd  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Prezes Orlenu Wojciech Jasiński nazwał wynik finansowy za 2016 rok „historycznym, niewątpliwym sukcesem całej firmy”. Przy okazji dodał, że ten sukces to rezultat walki z szarą strefą. Dzięki temu konkurencja na rynku paliw, jak dowodził, odbywa się na uczciwszych zasadach.

Prezes Orlenu Wojciech Jasiński nazwał wynik finansowy za 2016 rok „historycznym, niewątpliwym sukcesem całej firmy”. Przy okazji dodał, że ten sukces to rezultat walki z szarą strefą. Dzięki temu konkurencja na rynku paliw, jak dowodził, odbywa się na uczciwszych zasadach. 

Koncern chwali się wypracowanym wynikiem EBITDA Lifo w 2016 roku na poziomie 9,4 mld zł. Chodzi o współczynnik pokazujący zysk nim zostaną odprowadzone odsetki, podatki i przed amortyzacją, połączony z wyceną zgromadzonych zapasów. Wskazuje się także na większą sprzedaż paliw na poziomie 10 miliardów litrów. Akcjonariuszom wypłacono dywidendy (po 2 zł za akcję). 

W ostatnim kwartale 2016 roku zysk operacyjny wyniósł 2,789 mld zł (rok wcześniej była to kwota 189 mln zł). Przychody sięgnęły 22,9 mld zł (w analogicznym kwartale 2015 roku - 20 mld zł). Zysk netto z 12 miesięcy to 5,7 mld zł, czyli o 2,5 mld zł więcej niż w 2015 roku.

Przypomnijmy, że Orlen realizuje dwie inwestycje, instalację metatezy w Płocku i polietylenu w czeskim Litvinovie. Zawarł również długoterminowy kontrakt z Saudi Aramco oraz pięcioletni kontrakt z PGNiG na dostawy paliwa gazowego

- Historyczne wyniki osiągnięte w 2016 roku to niewątpliwy sukces całej firmy. Rezultaty finansowe pokazują siłę koncernu i mają w nim udział wszystkie segmenty oraz rynki macierzyste firmy. Podsumowując rok nie sposób nie wspomnieć o olbrzymim sukcesie walki z szarą strefą, która w końcu przyniosła wymierne efekty i sprawiła, że konkurencja na rynku paliw po latach stała się uczciwsza. Koncern doskonale wykorzystał tę szansę i jestem przekonany, że dalsze zmiany legislacyjne w tym zakresie, wraz z konsekwentną realizacją przyjętej niedawno strategii, będą przekładać się również na umacnianie naszej pozycji na rynku – cytuje słowa prezesa koncernu, Wojciecha Jasińskiego biuro prasowe Orlenu. Wymieniał tu m. in. pakiet paliwowy i pakiet energetyczny. 

W segmencie detalicznym w IV kwartale wynik EBITDA LIFO wyniósł 440 mln zł, Ponadto przybyło 39 nowych punków Stop Cafe i Stop Cafe Bistro. Pod koniec 2016 roku było już 1691 takich punktów, w tym w kraju 1500, 168 w Czechach i 23 na Litwie. Z kolei wynik w segmencie downstream w ostatnim kwartale 2016 roku wyniósł 2,3 mld zł i okazał się wyższy o 0,7 mld zł w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. Koncern poinformował, że m.in. w ramach krajowej koncesji wykonano test produkcyjny otworu wykonanego w na obszarze projektu Bieszczady (woj. podkarpackie), jednocześnie wspólnie z PGNiG uruchomiono prace nad powstaniem nowego otworu (dotyczy Kopalni Karmin). W Kanadzie w minionym kwartale oddano do użytkowania instalację uzdatniania gazu na obszarze Ferrier/Strachan, rozpoczęto wiercenie siedmiu otworów. Segment wydobycia odnotował w IV kwartale 2016 roku EBITDA na poziomie 128 mln zł oraz nakłady inwestycyjne w wysokości 125 mln zł.

Na koniec 2016 roku zadłużenie netto koncernu wynosiło 3,4 mld zł.  

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE