Reklama

Orlen opóźni budowę nowej instalacji

Opublikowano:
Autor:

Orlen opóźni budowę nowej instalacji - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Z najnowszego komunikatu biura prasowego Orlenu wynika, że koncern stawia jednak na kolejną inwestycję w Płocku, choć z opóźnieniem. O ile o budowie nowej instalacji na terenie płockiego Zakładu Produkcyjnego jak dotąd wspominano wyłącznie pod kątem samego projektu, o tyle wielką niewiadomą stanowiła kwestia opłacalności inwestycji w 2014 roku.

Z najnowszego komunikatu biura prasowego Orlenu wynika, że koncern stawia jednak na kolejną inwestycję w Płocku, choć z opóźnieniem. O ile o budowie nowej instalacji  na terenie płockiego Zakładu Produkcyjnego jak dotąd wspominano wyłącznie pod kątem samego projektu, o tyle wielką niewiadomą stanowiła kwestia opłacalności inwestycji w 2014 roku.

Potwierdziły się informacje, o którym pisaliśmy przy okazji ogłoszenia przez koncern swojej strategii na trzy najbliższe lata. Budowa nowej instalacji znajdowała się wówczas w fazie uzyskania stosownych uzgodnień z Polskimi Sieciami Energetycznymi dotyczącymi umowy przyłączeniowej do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, ale decyzja o rozpoczęciu samej budowy została uzależniona od wyników szczegółowej analizy finansowej.

Dziś PKN Orlen ogłosił zawarcie kontraktu z dostawcą licencji i projektu bazowego Instalacji Metatezy. Ostateczny wybór padł na firmę Lummus Technology Inc. z grupy CB&I, dotychczas specjalizującą się  w infrastrukturze energetycznej. Podpisana umowa zawiera również zobowiązanie wykonawcy do świadczenia usług w zakresie doradztwa technicznego i inżynieryjnego. Nie ujawniono jednak kwoty, na jaką opiewa umowa.

- Instalacja Metatezy obecnie jest jednym z kluczowych projektów rozwojowych w obszarze petrochemii – zapowiedział ostatnio Jacek Krawiec,prezes PKN Orlen. Powstanie nowej instalacji pozwoliłoby na zwiększenie produkcji propylenu o jakości polimerowej w płockim zakładzie do 550 tys. ton rocznie (sama Instalacja Metanezy produkowałaby 100 tys. ton), więc gra jest warta świeczki. Prace budowlane zostaną rozpoczęte jednak dopiero w 2016 roku, natomiast do uruchomienia produkcji dojdzie najwcześniej w 2017 roku.

PKN Orlen jednocześnie poinformował, że na realizację najważniejszych dla niego projektów inwestycyjnych w obszarze petrochemii przeznaczy w ciągu następnych czterech lat 1,6 mld zł. Przypomnijmy, że petrochemia stanowi tylko część segmentu Downstream (wraz z rafinerią i energetyką), który koncern zasili – według zapisów strategii na lata 2014-2017 – kwotą 6,4 mld zł.

Propylen jest bezwonnym i bezbarwnym gazem palnym, który poddany odpowiednim reakcjom, pozwala stworzyć tzw. propylen polimerowy. Ten jest z kolei przydatny do produkcji chociażby pojemników na mrożonki wykonanych z tworzyw sztucznych albo różnych artykułów gospodarstwa domowego.

Czytaj też:

Fot.: PKN Orlen

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE