Reklama

Orlen chwali się wynikami finansowymi. Ile zarobił w II kwartale?

Opublikowano:
Autor:

Orlen chwali się wynikami finansowymi. Ile zarobił w II kwartale? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 2,7 mld złotych zysku operacyjnego EBITDA wg LIFO - tak PKN Orlen zakończył II kwartał 2019 roku. Koncern chwali się wynikiem lepszym o ponad 600 mln złotych, niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

2,7 mld złotych zysku operacyjnego EBITDA wg LIFO - tak PKN Orlen zakończył II kwartał 2019 roku. Koncern chwali się wynikiem lepszym o ponad 600 mln złotych, niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. 

W II kwartale Koncern spotkała przykra niespodzianka w postaci wstrzymania dostaw ropy z Rosji rurociągiem "Przyjaźń". Mimo tego we wszystkich rafineriach przerobiono 8,3 milionów ton ropy naftowej, co oznacza rokroczny wzrost mocy przerobowej o 9 punktów procentowych.

Ponadto w II kwartale 2019 roku PKN Orlen osiągnął:

  • 2,7 mld zł EBITDA wg LIFO, co oznacza wzrost o ponad 600 mln zł (r/r),
  • Wzrost łącznych wolumenów sprzedaży o 2% (r/r),
  • Wzrost wolumenów w detalu o 4% (r/r) oraz wzrost udziałów we wszystkich rynkach (r/r),
  • Wzrost przychodów o 9% (r/r).
 Warto też podkreślić, że Orlen złożył do Komisji Europejskiej wniosek o zgodę na przejęcie Grupy Lotos. 

 - Kolejny kwartał, w którym PKN Orlen wypracował bardzo dobre wyniki finansowe, pokazuje, że jesteśmy dobrze przygotowani do działania w trudniejszym otoczeniu makroekonomicznym. Co szczególnie istotne, pomimo przerwy w dostawach rosyjskiej ropy, nasze zakłady działały bez zakłóceń. Co więcej, udało nam się podnieść wykorzystanie mocy produkcyjnych, po raz kolejny zwiększyć wolumeny sprzedaży, a także udziały naszej sieci detalicznej we wszystkich rynkach, na których jesteśmy obecni. Było to możliwe m.in. dzięki realizowanej przez nas konsekwentnie polityce dywersyfikacji kierunków dostaw ropy, która pozwala nam na elastyczne reagowanie na wyzwania rynkowe, gwarantując jednocześnie bezpieczeństwo surowcowe Koncernu oraz państwa – powiedział Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN Orlen.

Najwięcej, bo prawie 2 mld złotych wypracował segment downstream, czyli wszystkie procesy transportu i przeroby naftowej, aż po jej sprzedaż. Wzrosła sprzedaż benzyn o 11 proc., a olefin aż o 30 proc. Z kolei segment detaliczny wypracował ok. 859 mln złotych i daje to wzrost o 182 mln złotych w porównaniu do tego samego okresu w 2018 roku.

- W II kwartale Koncern zredukował poziom zadłużenia netto o 2,7 mld zł (kw/kw), głównie w efekcie dodatnich przepływów z działalności operacyjnej w wysokości 3,5 mld zł. Jednocześnie zredukowano poziom dźwigni finansowej do 6,6%, która znajduje się na bezpiecznym, zdecydowanie niższym niż zakładany w Strategii, poziomie - informuje biuro prasowe. 

Na wypłatę dywidendy dla akcjonariuszy przeznaczono 3,5 mld złotych. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE