Reklama

Odpowiedzialność lekarza/prawo medyczne a telemedycyna

Opublikowano:
Autor:

Odpowiedzialność lekarza/prawo medyczne a telemedycyna - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Żyjemy w trudnych czasach. W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną z wielu usług pacjenci korzystają w odmienny nich dotychczas sposób. Nic więc dziwnego, że zainteresowanie świadczeniami telemedycznymi wzrosło diametralnie. Dobrze mieć jednak na względzie, że porada telemedyczna, choć jest ogromnym ułatwieniem, niesie za sobą pewne ryzyko dla lekarza.

Żyjemy w trudnych czasach. W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną z wielu usług pacjenci korzystają w odmienny nich dotychczas sposób. Nic więc dziwnego, że zainteresowanie świadczeniami telemedycznymi wzrosło diametralnie. Dobrze mieć jednak na względzie, że porada telemedyczna, choć jest ogromnym ułatwieniem, niesie za sobą pewne ryzyko dla lekarza.

Utrudnienia w diagnozowaniu pacjenta

Telemedycyna jest obecnie najczęściej świadczoną usługą zdrowotną w Polsce. Na jej wykonywanie decydują się szczególnie prywatne placówki medyczne. Jest ona idealnym rozwiązaniem w przypadku przedłużania zwolnień, wydawaniu skierowań i recept. Jednak telemedycyna powinna być tylko dopełnieniem tradycyjnej usługi lekarskiej. Warto też wspomnieć, że odpowiedzialność lekarza pozostaje w tym wypadku taka sama. Za nieudaną diagnozę ponieść on może ogromne konsekwencje.

Szacuje się, że tylko około 20% może być leczona na odległość. Reszta to ludzie wymagający osobistej diagnozy. Jej brak lub niedopatrzenie może w tym wypadku skutkować nawet śmiercią pacjenta. Szczególnie gdy firma zatrudniająca specjalistę narzuca mu w przypadku rozmowy konkretny limit czasowy. Dlatego idealnym rozwiązaniem w tej sytuacji może być prawnik dla lekarza.

Błędy medyczne lekarzy

Codziennie ktoś pada "ofiarą telemedycyny". Poszkodowanymi w wyniku tej formy leczenia są nie tylko pacjenci z COVID-19. To również osoby cierpiące na rzadkie choroby i wymagające specjalnych zabiegów medycznych, którym uniemożliwiono w czasie pandemii taką formę pomocy. Ogromnym problemem okazuje się też brak możliwości przyjęcia do przychodni pacjentów trafnie zdiagnozowanych.

Jednym z problemów obecnego leczenia jest również terapia osoczem ozdrowieńców. Nie jest to zabieg sprawdzony i do końca pewny. Niektóre przypadki znowu początkowo nie zwiastują komplikacji, jednak później pojawić się mogą prawdziwe, ciężkie objawy. Pomoc w dobie koronawirusa stała się dla lekarza nie lada wyzwaniem, bo to on powinien wybrać metodę postępowania, którą uzna za najbardziej właściwą w danej sytuacji. I mimo iż pracuje na najwyższych standardach, za wiele z tych niedopatrzeń ponosi również prawnie winę.

Konieczne wsparcie prawne

Telemedycyna będzie się teraz prężnie rozwijać i nic nie wskazuje na przyszły spadek jej popularności. Choć wyjątkowe okoliczności pracy lekarza powinny być w czasie pandemii szczególnie brane pod uwagę, na razie jest to u nas kwestia problematyczna. W Stanach

Zjednoczonych z tej okazji wprowadzona została ustawa CARES, gwarantująca immunitet wszystkim lekarzom, którzy zdecydowali się na walkę z COVID-19. A w Polsce kary zostały zaostrzone, nie dziwi więc strach personelu medycznego przed ewentualnymi pozwami.

Kwestia zatrudnienia prawnika powinna być dla medyka w tym czasie sprawą priorytetową. Kompleksowe i profesjonalne usługi wszystkim zainteresowanym zapewni Lex Secure. Potrzebna jest tu bowiem odpowiednia wiedza i wsparcie na temat regulacji prawnych w obszarze prawa medycznego. Z takim wstawiennictwem  lekarz poczuje się pewniej i uzyska poradę nawet w najtrudniejszych przypadkach związanych z pozwami pacjentów.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE