Reklama

Obróbka plastyczna metali - walcowanie na gorąco

Opublikowano:
Autor:

Obróbka plastyczna metali - walcowanie na gorąco - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Przy obróbce plastycznej metali należy wziąć pod uwagę właściwości metalu oraz kształt, który chcemy uzyskać. Z uwagi na specyfikę danego materiału, a także pożądany efekt można wyróżnić różne rodzaje obróbki. Do najpopularniejszych należy obróbka mechaniczna skrawaniem, obróbka plastyczna oraz obróbka cieplna, chemiczna i cieplno-chemiczna.

Przy obróbce plastycznej metali należy wziąć pod uwagę właściwości metalu oraz kształt, który chcemy uzyskać. Z uwagi na specyfikę danego materiału, a także pożądany efekt można wyróżnić różne rodzaje obróbki. Do najpopularniejszych należy obróbka mechaniczna skrawaniem, obróbka plastyczna oraz obróbka cieplna, chemiczna i cieplno-chemiczna.

Walcowanie blach – precyzyjny sposób obróbki

Proces zwijania blach nazywa się walcowaniem. Walcowanie jest jedną z głównych metod obróbki plastycznej metali. Jest bardzo precyzyjnym procesem, gdyż arkusze blachy zwija się w odpowiedni sposób w celu wykonania formy zgodnej z określonymi wcześniej kryteriami. Zależnie od rodzaju materiału, jak również od ustalonych kryteriów związanych z wymaganiami, jakie ma spełniać wybiera się odpowiedni rodzaj obróbki. W wyniku tej metody następuje trwała zmiana kształtu, dzięki czemu nowo powstała forma może w pełni spełnić swoją funkcję. Więcej szczegółów znajdziesz na stronie https://gieciewalcowanie.pl/obrobka-plastyczna-metali/.

Metody walcowania stali

Do najczęściej stosowanych metod obróbki plastycznej metali należy walcowanie na gorąco oraz walcowanie na zimno. Służą do tego urządzenia zwane walcarkami. Na rynku są obecnie dostępne trzy rodzaje tych maszyn: walcarki ręczne, mechaniczne oraz hydrauliczne. Najbardziej precyzyjne kształty uzyskujemy dzięki użyciu walcarek mechanicznych i hydraulicznych, które służą do realizacji najbardziej złożonych i skomplikowanych kształtów. Dzięki tym popularnym metodom walcowania otrzymujemy różne pożądane kształty, takie jak: stożki, trójniki i kolanka, jak również rury oraz różne elementy maszyn.

Walcowanie metali na gorąco

Walcowanie stali i innych metali na gorąco jest niezwykle precyzyjną metodą obróbki. Do tego procesu używa się dużych sztab metalu, które podgrzewa się i wysyła do wstępnego przetworzenia. Podczas procesu walcowania blach w wysokiej temperaturze następuje rekrystalizacja materiału, dzięki czemu zostaje on odkształcony. Następuje to pod wpływem niewielkiego nacisku, dlatego obrabiany materiał nie ulega zniszczeniu.Podczas walcowania, metal nagrzany do odpowiedniej temperatury, zostaje poddany wielokrotnemu zgniataniu. Dzięki temu uzyskujemy określony rozmiar, jak również odpowiednie kształty. Materiał jest zgniatany przez specjalne walce w temperaturze 1050 – 1300 stopni Celsjusza. Proces ten składa się z kilku następujących po sobie etapów. Obejmuje m.in. oczyszczanie i szlifowanie wsadu, a następnie ogrzewanie do właściwej temperatury i zbijanie zgorzeliny. Walcowanie wstępne pozwala nadać metalowi początkową formy, a kolejna faza obróbki zmniejsza jego szerokość . Obróbka wykończeniowa pozwala uzyskać materiałowi optymalny kształt.

Jakie kształty można uzyskać?

Podczas walcowania na gorąco zmieniają się także właściwości metalurgiczne danego surowca, w wyniku czego powstają długie i płaskie elementy oraz różne rodzaje rur, m.in. rury bezszwowe i zgrzewane. W rezultacie procesu walcowania na gorąco można uzyskać wiele rozmaitych kształtów: różne elementy ze stali budowlanej, taśmy, cienkie i grube blachy, płaskowniki szerokie oraz grodzice i pręty.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE