Reklama

Nowy pomnik w centrum. Czy powinien tak wyglądać?

Opublikowano:
Autor:

Nowy pomnik w centrum. Czy powinien tak wyglądać? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Na naszą redakcyjną skrzynkę mailową przyszedł list czytelnika, który jest zaniepokojony projektem pomnika upamiętniającego Obrońców Płocka 1920 r.

Na naszą redakcyjną skrzynkę mailową przyszedł list czytelnika, który jest zaniepokojony projektem pomnika upamiętniającego Obrońców Płocka 1920 r.  

Pod koniec 2015 roku komitet działający z inicjatywy posłanki Elżbiety Gapińskiej zaprezentował projekt pomnika upamiętniającego Obrońców Płocka 1920 r. Projekt, który przygotował prof. Gustaw Zemła, jest dość prosty. W zamyśle ma to być marmurowa kolumna z orłem na szczycie, a na cokole znalazłby się wawrzyn i napis "Obrońcom Płocka". Pomysłodawcy chcą, żeby pomnik stanął na placu Narutowicza. 

[ZT]11004[/ZT]

Nie wszystkim jednak podoba się taka koncepcja. Na brak płockiego akcentu poza nami, a także m.in. dziennikarką "Gazety Wyborczej", zwrócił uwagę nasz czytelnik, który przesłał dziś do naszej redakcji list.

Pełna treść listu:

"Przeczytawszy kilka informacji nt. planów budowy pomnika Obrońców Płocka 1920 roku oraz szczegółów dotyczących jego projektu, poczułem się w obowiązku, ażeby zwrócić się do Państwa z prośbą o zaangażowanie w próbę rewizji tychże planów.

Z całym przekonaniem popieram inicjatywę upamiętnienia tych bezprecedensowych wydarzeń. Jednocześnie stoję na stanowisku, iż temat ten zasługuje na o wiele bardziej gruntowne opracowanie. Nie jestem artystą i nie mnie się wypowiadać na temat zaproponowanej bryły, jednak tym bardziej uważam, że należy oddać w tej sprawie głos środowisku. Zachęcić władze miasta do zorganizowania konkursu na projekt pomnika, a werdykt zostawić sądowi konkursowemu złożonemu z ekspertów. Wierzę, że takie rozwiązanie może dać naszemu miastu realizację nieprzeciętną, która rzeczywiście przypomni o bohaterskich wydarzeniach nie tylko płocczanom, ale stanie się głośna w całym kraju.

Jestem przekonany, że Bohaterowie broniący Płocka oraz my - dzisiejsi jego mieszkańcy zasługujemy na monument, który będzie mówił do przechodnia, nie pozwoli przejść bezrefleksyjnie obok siebie. Zaproponowany projekt w swej formie wydaje się być nieco archaiczny, przykurzony, szczególnie porównując go z niektórymi pomnikami ostatnich lat odsłoniętymi w naszym kraju.

Zwracam się do Państwa z prośbą o podjęcie tematu, próbę przekonania władz miasta do rewizji planów. Nawet kosztem przesunięcia planowanego odsłonięcia pomnika. Sądzę, że jeśli ta uroczystość nastąpi nawet w 2020 roku, będzie to miało jeszcze mocniejszy wydźwięk, a dodatkowy czas pozwoli na przygotowanie prawdziwego arcydzieła".

 Wysłaliśmy do Urzędu Miasta pytania ws. ogłoszenia konkursu na budowę pomnika, czekamy na odpowiedź. Jakie jest Wasze zdanie?

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE