Reklama

Nowości w prawie jazdy. Co się zmieni?

Opublikowano:
Autor:

Nowości w prawie jazdy. Co się zmieni? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Dziś, w sobotę, wchodzą w życie nowe przepisy w związku z ubieganiem się o prawo jazdy. Jak będzie po nowemu i czy to zmiany na lepsze?

Dziś, w sobotę, wchodzą w życie nowe przepisy w związku z ubieganiem się o prawo jazdy. Jak będzie po nowemu i czy to zmiany na lepsze?

O proponowanych zmianach pisaliśmy już na początku ubiegłego roku, na kilkanaście miesięcy przed wejściem w życie nowych przepisów związanych z prawem jazdy. Dziś wszystkie te nowości wchodzą w życie, a przydatną ściągawkę przygotował ratuszowy Oddział Komunikacji. Zmienia się sporo, począwszy od sposobu zapisania się na kurs, przez wprowadzenie elektronicznego obiegu dokumentów i poszerzenie bazy pytań na egzaminach, na zmianach w kategoriach prawa jazdy kończąc.

Pierwsze kroki kandydaci na kierowców, a także ci, którym cofnięto uprawnienia, muszą teraz skierować najpierw do Oddziału Komunikacji Ratusza, a dopiero w drugiej kolejności - do ośrodka szkolącego kierowców. Do tej pory takiego wymogu nie było - do ratuszowej komórki przychodziło się już po szczęśliwie zdanym egzaminie, po odbiór prawa jazdy. Teraz do oddziału trzeba przyjść wcześniej, przynieść orzeczenie lekarskie, zdjęcie i wniosek. Urzędnicy założą specjalny „Profil Kandydata na Kierowcę” ze wszystkimi danymi osoby zamierzającej zrobić prawo jazdy. Dopiero po otrzymaniu numeru profilu będzie można udać się do wybranego ośrodka szkolenia kierowców. Jeśli chodzi o sposób zapisywania się na kurs, zmiany dotkną też ośrodki - wszystkie muszą od 19 stycznia zarejestrować się na specjalnym portalu, do którego dostęp ma Oddział Komunikacji. Umożliwi to wygenerowanie kodu aktywacyjnego i loginu dla danego ośrodka, co ma spowodować, że szkoły będą mogły prawidłowo prowadzić kursy nauki jazdy w myśl nowych przepisów.

Od dziś obowiązują też nowe kategorie prawa jazdy i zmienia się granica wiekowa do uzyskania niektórych z nich. Prawo jazdy kategorii C, C+E można uzyskać od 21. roku życia,  kategorii D, D+E – mając ukończone 24 lata, a prawo jazdy kategorii AM, czyli uprawniające do kierowania motorowerem oraz czterokołowcem lekkim - od 14. roku życia. - Zostaje wprowadzone także rozgraniczenie praw jazdy kategorii A, A1, A2 wprowadzające uzależnienia wiekowe oraz dodatkowe uprawnienia do poruszania się motocyklami - informuje biuro prasowe Ratusza.

Prawo jazdy tylko na 15 lat - to kolejna nowość. Jak informuje Konrad Kozłowski, ustawa znosi bezterminowość praw jazdy, dokumenty trzeba będzie wymieniać co 15 lat. - Natomiast prawo jazdy kategorii C, C+E, D, D+E będzie wydawane na okres 5 lat, jednak nie dłużej niż wynika to z orzeczenie lekarskiego, psychologicznego i świadectwa kwalifikacji zawodowej potwierdzającego ukończenie kwalifikacji wstępnej lub okresowej, które będą przedkładane w Oddziale Komunikacji - zapowiada Ratusz. Zmieni się również wygląd dokumentów - od dziś obowiązują nowe wzory tak polskich, jak i międzynarodowych praw jazdy. Tych, którzy mają stare dokumenty, uspokajamy - ich wymianę planuje się dopiero za kilkanaście lat.

Jeśli ktoś chce dowiedzieć się więcej szczegółów na temat wprowadzanych zmian, może uzyskać informacje w Oddziale Komunikacji UMP (wejście od ul. Kazimierza Wielkiego, pok. E-10). Oddział obsługuje klientów od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 - 17.00

Nowe przepisy ułatwią czy utrudnią życie kierowcom? Czytaj Prawo jazdy. Będzie trudniej czy łatwiej?


Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE