Starania o to, by podnieść poziom bezpieczeństwa na drogach trwają od lat. Rząd wprowadza kolejne ustawy, podwyższa mandaty i zwiększa ilość kontroli. Wygląda jednak na to, że działania te nie zawsze są na tyle skuteczne, na ile planowano.
Sytuację w Płocku i powiecie podsumowało sprawozdanie komendanta miejskiego policji.
- W 2024 r. na terenie działania KMP w Płocku (powiat ziemski i grodzki) zaistniało ogółem 161 wypadków drogowych, tj. o 22 więcej niż w 2023 r. W zaistniałych wypadkach rannych zostało 199 osób, czyli o 22 więcej niż w analogicznym okresie 2023 r. - czytamy w raporcie.
Rannych w wypadkach, do których doszło w samym Płocku, było w 2024 r. 81 osób, w 2023 r. - 61 osób. Komendant zaznaczył również, że w 2023 r. na terenie Płocka nie doszło do żadnego wypadku śmiertelnego. Rok później wystąpiły już dwa takie zdarzenia.
- Do jednego z nich doszło na skrzyżowaniu ulic Jachowicza i Obrońców Westerplatte, gdzie potrącony został rowerzysta. W wyniku odniesionych obrażeń, zmarł w ciągu 30 dni. Drugi wypadek miał miejsce przy ul. Bartoszewskiego. Kierowca motocykla wykonując nieprawidłowo manewr wyprzedzania, doprowadził do czołowego zderzenia z innym pojazdem. Motocyklista poniósł śmierć na miejscu - informują w KMP.
Wzrost zaobserwowano również w liczbie kolizji. W roku ubiegłym było ich ogółem 2759 na terenie działania Komendy Miejskiej i 1747 w samym Płocku. Dwa lata temu liczba ta dla całego terenu działania KMP wyniosła 2405, a w samym Płocku - 1493.
Głównymi przyczynami zdarzeń było zachowanie kierującego, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu i nieustąpienie pieszemu na przejściu.
Pijani kierowcy na drogach Płocka i powiatu
W 2024 r. policjanci z KMP w Płocku ujawnili 417 nietrzeźwych uczestników ruchu drogowego, w tym 319 sprawców przestępstw i 98 sprawców wykroczeń. To o 14 sprawców przestępstw więcej i 2 sprawców wykroczeń mniej, niż rok wcześniej.
- Zaprezentowane dane świadczą, że zagrożenie ze strony nietrzeźwych kierowców rośnie. Jednocześnie należy zaznaczyć, że w 2024 r. liczba kierujących poddanych badaniu na obecność alkoholu wyniosła 53 tys. 369 osób, czyli o 7905 więcej niż w 2023 r. - wynika ze sprawozdania.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.