Reklama

Nie tylko cena i izolacja - jak decydować o wyborze materiałów budowlanych na ściany?

Opublikowano:
Autor:

Nie tylko cena i izolacja - jak decydować o wyborze materiałów budowlanych na ściany? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Ściany domu budowane są raz na dziesiątki lat. Dlatego też wybierając betonowe, silikatowe, czy ceramiczne materiały budowlane, warto postawić na sprawdzone produkty, które zapewnią odpowiednie parametry użytkowe i sprawią, że eksploatacja domu okaże się łatwiejsza i tańsza. Wedle badania „Barometr zdrowych domów” aż 61 proc. Polaków podczas wyboru materiałów do wznoszenia ścian kieruje się ceną. Czy jest to jednak najważniejszy czynnik?

Prywatni inwestorzy z roku na rok stają się coraz bardziej świadomi tego, co oferuje im rynek materiałów budowlanych. Podczas budowy domu zasięgają oni fachowych opinii, czytają broszury, foldery, a nawet kontaktują się bezpośrednio z producentami. Nic więc dziwnego, że jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji inwestor dokładnie dopasowuje materiały budowlane do własnych wymagań, preferencji oraz budżetu.

Na co zwracać uwagę wybierając materiały budowlane na ściany domu?

Aby dobrać materiał budowlany w sposób prawidłowy, konieczne jest zapoznanie się z jego pełną specyfikacją i porównanie jej z innymi topowymi produktami.

Współczynnik przenikania ciepła U

Jednym z najważniejszych parametrów, które bezpośrednio przełożą się na cenę eksploatacji budynku, jest energooszczędność materiałów. Określana jest ona przez współczynnik przenikania ciepła – U, który wyraża się w W/m2K. Rokrocznie norma współczynnika U staje się coraz bardziej rygorystyczna. Obecnie przyjmuje się, że nie powinien być on większy niż 0,25 W/m2K, przy czym norma dla budynków pasywnych plasuje się na niższym poziomie.

Izolacyjność akustyczna

Poza tym kluczowa jest także izolacyjność akustyczna. Jeśli wybrane materiały będą odznaczały się dużą gęstością, a więc i zdolnością tłumienia i pochłaniania dźwięków pochodzących z zewnątrz, wnętrze domu będzie cichsze i bardziej przytulne. Na wyciszenie budynku należy zwrócić uwagę, zwłaszcza gdy będzie on usytuowany przy ruchliwej ulicy lub w hałaśliwym otoczeniu.  Przykładem nowoczesnego i sprawdzonego materiału o niskim współczynniku U i dobrej izolacji akustycznej są ceramiczne materiały budowlane.

Łatwość wznoszenia ścian

Im budowanie ścian będzie prostsze, tym inwestor szybciej upora się z budową i nie narazi się na dodatkowe koszty. Obecnie ponad 90 proc. domów jednorodzinnych posiada ściany murowane. Ta metoda ich wznoszenia gwarantuje łatwość budowy, a także solidność i trwałość konstrukcji. Wśród materiałów budowlanych, które zapewniają możliwość szybkiego murowania, są nowoczesne bloczki silikatowe oraz ceramiczne materiały budowlane w postaci pustaków lub cegieł klinkierowych.

Przyjazność dla środowiska

Wedle badania „Barometr zdrowych domów” jedynie co czwarty Polak jest zainteresowany wpływem materiałów budowlanych na środowisko. Wśród materiałów będących najbardziej eko można wymienić: drewno budowlane, wełnę, beton komórkowy, czy ceramiczne materiały budowlane. Poza naturalnością wykorzystanych materiałów warto zwrócić uwagę również na ich dopasowanie do lokalnej architektury i krajobrazu.

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE