Reklama

Reklama

Nie palimy się do spisu. Są pierwsze wnioski o kary, nawet do 5 tys. zł

Opublikowano: czw, 22 lip 2021 04:00
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Nie palimy się do spisu. Są pierwsze wnioski o kary, nawet do 5 tys. zł - Zdjęcie główne

foto Pixabay

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Tylko 4 na 10 Polaków wzięło udział w Narodowym Spisie Powszechnym. Za odmowę udzielenia informacji grozi kara, pierwsze zawiadomienia są już kierowane na policję. Jest też dobra informacja: w Płocku można zarobić, bo do czwartku trwa nabór uzupełniający kandydatów na rachmistrzów.

Reklama

Zacznijmy od naboru. Otóż Gminny Komisarz Spisowy w Płocku ogłosił otwarty i konkurencyjny nabór uzupełniający kandydatów na rachmistrzów spisowych wykonujących czynności w ramach prac spisowych, związanych z przeprowadzeniem na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej w 2021 r. spisu powszechnego NSP 2021.

Spis prowadzony jest co 10 lat, w br. trwa od 1 kwietnia do 30 września 2021 r., a termin składania ofert mija już w czwartek 22 lipca o północy. 

- Kandydat na rachmistrza spisowego powinien spełniać następujące warunki: mieć ukończone 18 lat, cieszyć się nieposzlakowaną opinią, posiadać co najmniej średnie wykształcenie, posługiwać się językiem polskim w mowie i piśmie, nie być skazanym prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe - wyliczają w płockim ratuszu.

Więcej informacji - na plock.eu oraz w Gminnym Biurze Spisowym w Płocku – nr tel. 603-319-899.

A teraz mniej przyjemne informacje. Spis idzie - delikatnie mówiąc - opornie, dane przekazało zaledwie 40 proc. Polaków. Prezes GUS nie jest zaskoczony niską frekwencją i uważa, że to jeden z przejawów niskiego zaufania do instytucji publicznych.

Ale za odmowę udziału w spisie są kary i to aż do 5 tys. zł.

- Udział w spisie powszechnym jest obowiązkowy, za odmowę odpowiedzi można zostać ukaranym. Pierwsze zawiadomienia w tej sprawie są już kierowane na policję - mówi dr Dominik Rozkrut, prezes GUS, cytowany przez Dziennik Gazeta Prawna.

Dlaczego nie chcemy podawać danych? Część osób uważa to za niedopuszczalną inwigilację, wiele osób myśli, że przepisy RODO pozwalają na nieujawnianie danych. 

Ale nie ma to zastosowania w przypadku spisu, ponieważ dane są wykorzystywane tylko do celów statystycznych. 

- Statystyka – na poziomie zarówno krajowym, jak i europejskim – ma odpowiednie wyłączenia z RODO, bo właśnie dzięki badaniom statystycznym jesteśmy w stanie prowadzić politykę rozwojową kraju - podkreśla prezes GUS  w rozmowie z DGP.

Swoją drogą "krecią robotę" zrobiły np. patomarketingowe firmy, które wydzwaniają z wszelkimi propozycjami, zaproszeniami i ofertami. Dlatego Polacy nie ufają wywiadom telefonicznych.

 

A jeśli ktoś chce, to jak się może spisać? Na kilka sposobów. Jeśli ktoś ma profil zaufany, może spisać się przez internet, można też zrobić to telefonicznie, ewentualnie spotkać się z rachmistrzem w domu.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (9)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 3 miesiące temu | ocena +0 / -0

  Romek

  Po co ten spis , mają wszystkie nasze dane , klasyczna inwigilacja .

 • 3 miesiące temu | ocena +3 / -0

  Rachmistrz Spisowy

  Spis jest powszechny i jak sama nazwa wskazuje od zawsze był robiony na grupie100% obywateli co ok. 10 lat. Nie rozumiem tylko polityki redakcji spisać należy się do 30 września 2021 roku, a wniosek o karę powinni wystawić Wam za kłamstwa i wprowadzanie ludzi w błąd i podgrzewanie wrogiej atmosfery .

  • 3 miesiące temu | ocena +2 / -1

   Ania z Bielska

   Drogi Rachmistrzu, należy odróżniać dziennikarzy od dzbannikarzy

 • 3 miesiące temu | ocena +15 / -0

  JP2

  Słowo klucz - odmowa i za to faktycznie jest kara. Natomiast jezeli chcesz ale z jakiegoś powodu nie możesz (śmiertelna zaraza lub podejrzenie, nie ma Cię w kraju, nie masz telefonu) to żadnej kary nie będzie. Chciałem ale nie mogłem - przykro mi xD

  • 3 miesiące temu | ocena +6 / -0

   PRAWO

   Potwierdzam,jako prawnik jest to zasadnicza różnica między odmową, a chęcią wpisania się,przecież nie każdy wie że jest taki wpis.Dlatego bez obawy.Kary nie będzie.Pozdrawiam

 • 3 miesiące temu | ocena +3 / -14

  Po

  Ale z was ameby umysłowe. Spis jest od dawna, czy rządził pis czy kto inny. Ogarnijcie się, naprawde

  • 3 miesiące temu | ocena +6 / -1

   Tomo4

   Tylko, że wcześniej spis nie był robiony na grupie 100% obywateli. Ciekawe, czemu teraz tak dokładnie? Statystyki? Wątpię.

 • 3 miesiące temu | ocena +16 / -0

  deretgdfvr3r3

  Przecież rząd ma wszystkie dane: ZUS - informacje o zatrudnieniu; rejestr ksiąg wieczystych - o posiadanych nieruchomościach; ministerstwo edukacji o wykształceniu. Spis powszechny to nadal relikt przeszłości. Kiedyś nie było Internetu i komputerów to spis miał sens. Dziś jest lenistwem rządzących, którym nie chce się zebrać w jedną bazę tych danych.

 • 3 miesiące temu | ocena +14 / -4

  PISPOPSLSLD

  banda czworga musi wiedziec jak sie dobrac do goji poliniakow i co mozna im jeszcze zabrac