Reklama

Nawet ponad 4 mln zł mógł zarobić były już prezes Orlenu. Jaka czeka go odprawa?

Opublikowano:
Autor:

Nawet ponad 4 mln zł mógł zarobić były już prezes Orlenu. Jaka czeka go odprawa? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W poniedziałek media obiegła wiadomość o odwołaniu z funkcji prezesa Orlenu Wojciecha Jasińskiego. Stanowisko piastował od 16 grudnia 2015 roku i jak podaje Businerss Insider Polska mógł w tym czasie zarobić nawet ponad 4 mln zł. Zapytaliśmy biuro prasowe koncernu, na jaką odprawę może liczyć były już prezes Orlenu.

W poniedziałek media obiegła wiadomość o odwołaniu z funkcji prezesa Orlenu Wojciecha Jasińskiego. Stanowisko piastował od 16 grudnia 2015 roku i jak podaje Businerss Insider Polska mógł w tym czasie zarobić nawet ponad 4 mln zł. Zapytaliśmy biuro prasowe koncernu, na jaką odprawę może liczyć były już prezes Orlenu.

Oficjalne dane poznamy dopiero w przyszłym miesiącu, ponieważ wynagrodzenia członków zarządu koncernu za miniony rok podawane są w raportach rocznych.

Ile zarobił Wojciech Jasiński, sprawując funkcję prezesa Orlenu? Raport spółki podany do publicznej wiadomości w marcu 2017 roku wskazuje, że w 2015 roku - czyli przez dwa miesiące pracy były prezes koncernu zarobił 69 tys. zł, w 2016 roku był to już 1 mln 715 tys. zł, a od 2017 roku do momentu odwołania ze stanowiska mógł otrzymać wynagrodzenie od niecałych 400 tys. zł do 830 tys. zł. Do tego dochodzą również premie. 

- Za 2016 rok Wojciech Jasiński ma prawo odebrać premię w wysokości 1 mln 560 tys. zł - podaje Businerss Insider Polska - Uchwała z początku 2017 roku daje prezesowi prawo do premii w wysokości do 100 proc. miesięcznego wynagrodzenia. Tak więc tytułem premii w latach 2017-2018 Wojciech Jasiński mógł otrzymać od ok. 400 tys. zł do ponad 830 tys. zł.

Pojawiają się też wstępne szacunki dotyczące możliwej odprawy. Businerss Insider Polska podaje kwoty wysokości od 88,5 tys zł do nawet 190 tys zł. 

- Z naszych wyliczeń wynika, że zasadnicze wynagrodzenie w PKN Orlen przez cały okres bycia prezesem wyniosło od 2,2 do 2,6 mln zł - podaje Businerss Insider Polska - Jeżeli uwzględnimy także premie, Wojciech Jasiński mógł zarobić w paliwowym gigancie od nieco ponad 4 mln zł do nawet 5 mln zł.

Szacując wysokość odprawy Businerss Insider Polska powołuje się na raport za 2016 rok oraz specjalną uchwałę nadzwyczajnego walnego zgromadzenia akcjonariuszy PKN Orlen z 24 stycznia 2017 roku, która określa maksymalną wysokość zasadniczego wynagrodzenia prezesa PKN Orlen. 

Zgodnie z uchwałą może ona wynosić nawet 15-krotność przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, ogłaszanego przez prezesa GUS w IV kwartale roku poprzedniego. Taka możliwość jest konsekwencją przyjęcia przez sejm tzw. ustawy kominowej, która ograniczyła zarobki i gigantyczne odprawy dla członków zarządu spółek z większościowym udziałem skarbu państwa

- Wskaźnik wynagrodzenia, który był brany pod uwagę do ustalenia wysokości pensji prezesa PKN Orlen, wyniósł 4218,92 zł - informuje Businerss Insider Polska - Tym samym miesięczne wynagrodzenie Wojciecha Jasińskiego w 2017 roku i na początku 2018 roku mogło wynieść od 29 532,44 zł do 63 283,80 zł.

Odprawa może zatem oscylować w granicach od 88,5 tys zł do nawet 190 tys zł. Dla porównania Jacek Krawiec, który pełnił funkcję prezesa Orlenu w latach w latach 2008-2015 otrzymał odprawę oraz wynagrodzenie z tytułu zakazu konkurencji w wysokości 3,3 mln zł.

Dodatkowo, jeżeli PKN Orlen skorzysta z możliwości zakazania Jasińskiemu prowadzenia działalności konkurencyjnej na okres maksymalnie pół roku, były prezes koncernu będzie otrzymywał w tym czasie połowę dotychczasowej pensji. 

[ZT]12017[/ZT]

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE