Reklama

Na tropie ukrytych źródeł na Wzgórzu Tumskim

Opublikowano:
Autor:

Na tropie ukrytych źródeł na Wzgórzu Tumskim - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Przy okazji remontu nabrzeża powrócił temat lwów, które do lat 60. były ozdobą tego terenu. Nie każdy płocczanin wie, ale właśnie spod Wzgórza Tumskiego, przez głowy drapieżników, wypływała kiedyś woda, z której korzystali okoliczni mieszkańcy.

Przy okazji remontu nabrzeża powrócił temat lwów, które do lat 60. były ozdobą tego terenu. Nie każdy płocczanin wie, ale właśnie spod Wzgórza Tumskiego, przez głowy drapieżników, wypływała kiedyś woda. 

Jedno źródło znajdowało się prawdopodobnie w pobliżu amfiteatru, drugie natomiast w okolicy schodów Broniewskiego. Na wspomniane źródła zwrócił już uwagę Bolesław Prus, który w 1880 roku odwiedził Płock. 

- Nie mogę powstrzymać się od wzmianki, że spod góry, na której stoi katedra płocka, bije źródło wody żelaznej, która wydała mi się dość silna - pisał w artykule "Wisłą do Płocka" - Podobno też we wschodniej części miasta znajduje się źródło siarczane - dodał. - Zwracam uwagę ludzi fachowych na te dwa źródła, one bowiem mogą odegrać ważną rolę w przyszłym rozwoju miasta.

Z podobnym apelem zwrócił się niedawno radny Tomasz Maliszewski, który w swojej interpelacji dotyczącej odtworzenia źródełek pod Wzgórzem Tumskim, zwracał uwagę na ich sentymentalny charakter oraz atrakcyjność remontowanego aktualnie nabrzeża. 

- Mieszkańcy nadwiślańskich Rybaków tę wodę pili, robili tu pranie, kąpali dzieci, a źródło z rejonu schodów Broniewskiego miało swojego patrona - św. Zygmunta - zauważył radny. - W latach 30. były jeszcze dwa źródła, w latach 60. zostało tylko jedno, prawdopodobnie to z okolic obecnego amfiteatru. Ostatecznie zniknęło w czasie przebudowy bulwaru wiślanego, a woda ze źródeł odprowadzona została do Wisły - podsumował.

Władze miasta nie wykluczają, że temat ten zostanie rozpatrzony przy okazji remontu schodów Broniewskiego oraz placu Obrońców Warszawy.

- Doceniając inicjatywę, dotyczącą odtworzenia źródełek, z których wydobywała się woda spod Wzgórza Tumskiego, deklaruję rozważenie możliwości odtworzenia źródełek, bądź wykonania fontanny, kształtem nawiązującej do pierwotnego kształtu źródełek, w ramach planowanej i przygotowanej inwestycji obejmującej zagospodarowanie Placu Obrońców Warszawy wraz ze schodami Broniewskiego - potwierdził Jacek Terebus, zastępca prezydenta Płocka.

Przypomnijmy, że konkurs architektoniczny na zagospodarowanie placu Obrońców Warszawy wraz ze schodami Broniewskiego został rozstrzygnięty w marcu 2016 roku. Wyróżniono wówczas trzy prace, z których polecono stworzyć jedną, spójną koncepcję. Jej przygotowanie zlecono Joannie Jaskułowskiej i Michałowi Wolskiemu. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE