Reklama

Na cmentarzu pojawiły się nowe pomniki

Opublikowano:
Autor:

Na cmentarzu pojawiły się nowe pomniki - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Tuż obok kaplicy na cmentarzu komunalnym ustawiono kilka pamiątkowych tablic. To Memoriał Sybiraków i Płocczan Pomordowanych na Wschodzie. Inicjatorem przedsięwzięcia jest Remigiusz Bielewicz, prezes płockiego oddziału Związku Sybiraków.

Tuż obok kaplicy na cmentarzu komunalnym ustawiono kilka pamiątkowych tablic. To Memoriał Sybiraków i Płocczan Pomordowanych na Wschodzie. Inicjatorem przedsięwzięcia jest Remigiusz Bielewicz, prezes płockiego oddziału Związku Sybiraków. 

To pierwszy etap inwestycji, która jest poświęcona sybirakom zamieszkałym w Płocku oraz płocczanom wymordowanym na Wschodzie. Tuż za Krzyżem Katyńskim wytyczono niewielką alejkę, obok której postawiono siedem tablic z nazwiskami zamordowanych mieszkańców naszego miasta. Memoriał zaprojektował Stanisław Płuciennik. 

Lokalizacja jest nieprzypadkowa - co dzień przechodzi tamtędy wielu płocczan.

-  Ta lokalizacja ułatwi propagowanie pamięci o tragicznym losie naszych rodaków, którego doświadczyli na nieludzkiej ziemi - wyjaśnia Alina Boczkowska z zespołu prasowego Urzędu Miasta.

Ponadto plac przed kaplicą jest na tyle duży, że umożliwi organizowane tam uroczystości patriotycznych. 

W drugim etapie prac powstanie tablica informacyjna, zawierająca mapę z zaznaczonymi kierunkami wywózek oraz kamienne ogrodzenie połączone łańcuchem. Memoriał Sybiraków kosztował ok. 140 tys. złotych i w całości został sfinansowany ze środków budżetu miasta. Prace mają zakończyć się przed 13 kwietnia, kiedy to memoriał zostanie symbolicznie odsłonięty. Data również nie jest przypadkowa - tego dnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. 13 kwietnia 1940 miała miejsce także druga fala deportacji Polaków na Wschód. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE