Reklama

Mniej plasitku. Płock ma być bardziej eko [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Mniej plasitku. Płock ma być bardziej eko [FOTO] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Płock podąża śladem innych miast ograniczających wykorzystywanie tworzyw sztucznych. – Kilka tygodni temu Nowy Zielony Płock wyszedł z inicjatywą "Płock bez plastiku", zwracając się do mnie, jako do prezydenta, z prośbą aby także w Płocku ograniczyć ilość plastiku wykorzystywanego podczas różnych wydarzeń i w samym ratuszu – mówił dziś prezydent Andrzej Nowakowski na terenie Przedsiębiorstwa Gospodarowania Odpadami w Kobiernikach. Kilka minut później podpisał zarządzenie. Parafkę dodał kilkuletni Grześ.

Płock podąża śladem innych miast ograniczających wykorzystywanie tworzyw sztucznych. Mniej plastiku, mniej styropianu. – Kilka tygodni temu Nowy Zielony Płock wyszedł z inicjatywą "Płock bez plastiku", zwracając się do mnie, jako do prezydenta, z prośbą aby także w Płocku ograniczyć ilość plastiku wykorzystywanego podczas różnych wydarzeń i w samym ratuszu – mówił dziś prezydent Andrzej Nowakowski na terenie Przedsiębiorstwa Gospodarowania Odpadami w Kobiernikach. Kilka minut później podpisał zarządzenie. Parafkę dodał kilkuletni Grześ.

–  Zmierzamy do wyeliminowania na terenie miasta, a zwłaszcza w Urzędzie Miasta Płocka i jednostkach mu podległych, podczas wydarzeń organizowanych bądź współorganizowanych przez miasto, jednorazowych opakowań, naczyń, sztućców, kubeczków i butelek. Temu ma służyć dzisiejsze zarządzenie – obwieścił we wtorek prezydent.

Przypomnijmy, że nie jest to pierwszy krok podjęty przez płocki Ratusz. Pierwszym była woda - płocczanka - ustawiana w dzbankach chociażby podczas sesji czy spotkań w Urzędzie Miasta Płocka. A stało się tak za sprawą miejskiej spółki Wodociągi Płockie, która wyszła z tą inicjatywą. – W ten sposób z jednej strony dbamy o środowisko, zaś z drugiej pokazujemy, że warto korzystać z dobrej jakościowo wody, która płynie w naszych kranach dzięki Wodociągom. Ta kolejna, może dla kogoś mała, inicjatywa jest silna wzorem innych miast, które podobne inicjatywy podjęły. Miejmy świadomość, iż ma ona wymiar edukacyjny. Postaramy się dotrzeć z nią do jak najszerszego kręgu odbiorców. Jeśli nie będziemy podejmować takich działań to wcześniej czy później po prostu zginiemy w plastiku – dodawał włodarz miasta.

Ograniczenie jednorazowych opakowań plastikowych, plastikowych naczyń czy sztućców jest inicjatywą społeczną, oddolną, zapoczątkowaną podczas sesji w płockim ratuszu, kiedy Arkadiusz Gmurczyk poprosił o głos w imieniu członków Nowego Zielonego Płocka. Podobnie stało się tuż przed podpisaniem zarządzenia przez Andrzeja Nowakowskiego.

–  Cieszę się, że Płock dołączył do miast, z których inne miejscowości w Polsce mogą brać przykład. Sprawa nie kończy się na tym zarządzeniu. Wspólnie pójdziemy o krok dalej i rozpoczniemy kampanię edukacyjną, która uświadomi mieszkańcom dlaczego powinniśmy to robić. Oczywiście samo segregowanie śmieci jest bardzo ważne, ale trzeba zdawać sobie sprawę, że nie wystarczy. Najłatwiejszym krokiem jest ograniczanie zużycia jednorazowych śmieci. Polska jest szóstym krajem w Unii Europejskiej pod względem zużywanego plastiku. Toniemy w śmieciach jednorazowego użytku. 90 proc. wyprodukowanego tworzywa nigdy nie zostało poddane recyklingowi i prawdopodobnie nigdy się to nie zmieni. Przy takim tempie szacuje się, że już w 2050 r. w oceanach będzie więcej plastiku niż ryb. Czy właśnie to chcemy zostawić naszym dzieciom? Pamiętajmy, że nie tylko plastik stanowi problem. Podobnie jest ze styropianem.

Dodawał, że czas na system kaucyjny w Polsce. – Szanujmy zasoby naszej planety, ponieważ nie ma planety B.

[ZT]22193[/ZT]

Segregowanie, a najlepiej już w domu rodzinnym, jest ważne, ale też coraz bardziej kosztowne.

– Każde ograniczenie ilości wytwarzanych odpadów jest istotne – podkreślał prezes Przedsiębiorstwa Gospodarowania Odpadami, Stefan Kotlewski. – Ilość odpadów, która trafia do zakładu, rośnie w postępie arytmetycznym.

Prezes zwracał uwagę, aby zastanowić się nad każdą kolejną kupioną torebką foliową, zbędnymi opakowaniami od produktów kupionych przez internet. – W odpadach komunalnych zmieszanych jest ok 4 proc. surowca, natomiast w odpadach surowcowych jest ich ok. 50 proc. To pokazuje jak istotne jest, aby każdy mieszkaniec w swoim gospodarstwie domowym rozdzielał śmieci na 5 podstawowych frakcji.

Zarządzenie

Działania obejmują:

1) wyeliminowanie z użytku jednorazowych talerzy, sztućców, kubeczków, słomek i pojemników na żywność wykonanych z tworzyw sztucznych i zastąpienie ich odpowiednikami wielokrotnego użytku lub jednorazowymi produktami ulegającymi biodegradacji;

2) korzystanie z usług cateringu, w ramach których poczęstunek podawany jest z wykorzystaniem przedmiotów wykonanych z materiałów biodegradowalnych lub wielokrotnego użytku;

3) zaprzestanie kupowania wody w plastikowych butelkach i promowanie spożywania wody z kranu;

4) wykorzystanie w promocji miasta gadżetów i materiałów, które pochodzą lub podlegają procesowi recyklingu z dążeniem do rezygnacji z gadżetów plastikowych i wykonanych ze styropianu oraz rozważenie wykorzystywania wręczania gadżetów do okazji promowania ekologicznego trybu życia;

5) zrezygnowanie z używania plastikowych toreb, siatek i reklamówek

6) przeprowadzenie przeglądu wszystkich dostawców świadczących usługi na rzecz Urzędu Miasta Płocka oraz w miarę możliwości, wybranie tych, którzy stosują dla swoich produktów inne opakowania niż plastikowe;

7) unikania w miarę możliwości wykorzystywania folii do pakowania przesyłek.

Festiwale bez plastiku. Od kiedy?

Realizacja zarządzenia ma być stopniowa. W przypadku wydarzeń, jak np. płockie festiwale, już nie w tym roku, tylko w 2020 r. z racji podpisanych umów. – Od tego momentu w zawieranych umowach będą pojawiały się stosowne zapisy – uzupełniał prezydent Płocka.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE