Uczniowie - zwłaszcza ostatnich klas - ze szkół średnich z Płocka i okolicznych powiatów myślą o ścieżce dalszej edukacji lub podjęciu pracy. Sporo informacji mogą zdobyć na dedykowanym im targach.
Bezrobocie w Płocku i regionie spada. Sęk w tym, że poszukujący posad - a szczególnie młodzi ludzie - nie chcą pracować za najniższą krajową, szukają znacznie lepszych propozycji. Na co postawić, by za kilka miesięcy lub za kilka lat pensja była zadowalająca?
Kilka dni temu w Zespole Szkół im. St. Staszica w Gąbinie w powiecie płockim odbyły się 10. Szkolne Targi Edukacji i Pracy, adresowane do przyszłych absolwentów szkoły, którzy już niebawem staną przed wyborem drogi życiowej. W tegorocznej edycji prócz przedstawicieli szkół wyższych i policealnych, urzędów pracy, służb mundurowych uczestniczyła m.in. wicestarosta Iwona Sierocka.
Uczniowie mieli szansę na poszerzenie wiedzy potrzebnej do kształtowania ścieżki rozwoju zawodowego na lokalnym rynku pracy, możliwość zapoznania się z ofertami edukacyjnymi placówek oświatowych oraz z ofertami instytucji rynku pracy. Na miejscu byli też doradcy zawodowi i pośrednicy pracy.
Kilka dni wcześniej w LO im. mjra Henryka Sucharskiego w Sierpcu odbyły się 16. Targi Edukacyjne, objęte patronatem przez starostę Mariusza Turalskiego. Zainteresowanie było duże, w imprezie wzięło udział aż 900 osób.
Na niemal 30 stoiskach zaprezentowana została oferta edukacyjna dla młodzieży z całego powiatu sierpeckiego. Placówka gościła przedstawicieli wyższych uczelni i szkół policealnych z takich ośrodków jak Warszawa, Bydgoszcz, Toruń, Płock, Ciechanów, Włocławek, Łódź.
- Dzięki temu wydarzeniu przyszłe wybory edukacyjne młodzieży będą bardziej świadome i słuszne. Mniej będzie nietrafionych decyzji, pomyłek i błędów - tłumaczą organizatorzy targów.
W Sierpcu były też oferty, przedstawione m.in. przez powiatowy i wojewódzki urząd pracy czy Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Płocku. Były także różne badania profilaktyczne, masaże, testy komputerowe.