Reklama

Milionowe oszustwo. Szajkę rozbiło CBŚ

Opublikowano:
Autor:

Milionowe oszustwo. Szajkę rozbiło CBŚ - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Pranie brudnych pieniędzy, odbarwianie oleju opałowego, oszustwa podatkowe na ok. 90 mln zł - tym miała zajmować się zorganizowana grupa przestępcza rozbita przez policjantów Centralnego Biura Śledczego z Płocka

Pranie brudnych pieniędzy, odbarwianie oleju opałowego i oszustwa podatkowe na ok. 90 mln zł - tym miała zajmować się zorganizowana grupa przestępcza rozbita przez policjantów Centralnego Biura Śledczego z Płocka.

O rozbiciu zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się  obrotem odbarwionym olejem opałowym, która naraziła skarb państwa na milionowe straty poinformował dziś zespół prasowy Komendy Wojewódzkiej w Radomiu.

Wszystko zaczęło się od złożenia przez Głównego Inspektora Informacji Finansowej w płockiej prokuraturze zawiadomienia o podejrzeniu procederu prania brudnych pieniędzy przy obrocie odbarwionym olejem opałowym. W proceder miało być zaangażowanych szereg podmiotów gospodarczych z Płocka i całego kraju. Zaczęło się śledztwo, a także kontrole skarbowe i celne. Zaangażowanych w walkę z szajką jest poza CBŚ, również Prokuratura Okręgowa w Płocku, siedem urzędów skarbowych i urzędy celne w całym kraju. Według ustaleń, skarb państwa na uszczupleniach należności podatkowych mógł stracić nawet ok. 90 mln zł. Rozbicie grupy przestępczej zapobiegło dalszym wielomilionowym stratom na rzecz skarbu państwa, ale sprawa ma wciąż charakter rozwojowy.

- Policjanci nawiązali również współpracę z organami prokuratury i policji finansowej w Niemczech, przekazując część zebranego materiału dowodowego - informuje biuro prasowe komendy w Radomiu. -  Te informacje umożliwiły aresztowanie na terenie Niemiec przedstawicieli firmy. Firma ta sprzedawała paliwo polskim podmiotom gospodarczym. Niemiecka policja przy zatrzymaniach zabezpieczyła majątki o wartości kilkudziesięciu milionów euro.

Pierwszych podejrzanych zatrzymano w 2014 roku. Przez ten czas zarzuty uszczupleń podatkowych usłyszało 26 osób. Dodatkowo 16 z nich zarzuca się również udział w zorganizowanej grupie przestępczej, a trzem kolejnym - kierowanie grupą przestępczą. Płocka prokuratura zabezpieczyła  majątek osób podejrzewanych na łączną kwotę prawie 7,5 mln złotych, a mienie o wartości kolejnych milionów zabezpieczyły właściwe urzędy skarbowe. Część z zatrzymanych przez policjantów osób zostało tymczasowo aresztowanych, część wpłaciła poręczenia majątkowe na łączną kwotę ponad 2 mln złotych.

Wśród podejrzanych w tej sprawie są właściciele podmiotów gospodarczych prowadzących hurtowy i detaliczny obrót paliwami, a także tzw. słupy zakładające fikcyjną działalność gospodarczą, jak również osoby inwestujące środki w przestępczy proceder, będące jego ukrytymi organizatorami oraz beneficjentami procederu.

Sprawa ma charakter rozwojowy, badane są kolejne wątki i nie są wykluczone następne zatrzymania.

Fot. KWP  Radom

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE