Reklama

Midibusy kursujące ul. Rembielińskiego? Zmiany tras obecnych linii? W Ratuszu rozważają możliwości

Opublikowano:
Autor:

Midibusy kursujące ul. Rembielińskiego? Zmiany tras obecnych linii? W Ratuszu rozważają możliwości - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Czy wkrótce ulicami Płocka będą jeździły o wiele mniejsze autobusy, a niektóre dotychczasowe linie zmienią trasy? W Ratuszu rozpatrywane są różne sugestie i możliwości, w czym pomogło przeprowadzone wiosną 2019 r. badanie popytu na transport zbiorowy.

Czy wkrótce ulicami Płocka będą jeździły o wiele mniejsze autobusy, a niektóre dotychczasowe linie zmienią trasy? W Ratuszu rozpatrywane są różne sugestie i możliwości, w czym pomogło przeprowadzone wiosną 2019 r. badanie popytu na transport zbiorowy.

Wyłoniona w przetargu firma wzięła pod lupę funkcjonowanie w Płocku transportu zbiorowego. Przy okazji zasugerowano możliwe zmiany w ofercie przewozowej. Poprzednie badanie popytu w sieci komunikacji miejskiej przeprowadzono w 2011 r.

Szacowany koszt zmian w ofercie przewozowej to ok. 3,45 mln zł.

– Albo będziemy płacić za coś, albo będziemy płacić za nic. Warto zastanowić się jak uzyskać jakąś efektywność – mówił w poniedziałek podczas posiedzenia komisji gospodarki komunalnej w ratuszu jeden z mieszkańców, Waldemar Ejdys.

Jego zdaniem kluczem jest ukształtowanie odpowiedniej oferty.

– Musimy zastanowić się w jakim kierunku powinny pójść zmiany w komunikacji miejskiej, aby zabezpieczyć potrzeby mieszkańców – odparł Jacek Ambroziak, dyrektor Wydziału Transportu Publicznego i Inżynierii Ruchu Drogowego w płockim Ratuszu.

Wiceprezydent Piotr Dyśkiewicz podkreślał, że do urzędu wpływają interpelacje radnych, prośby od rad osiedli i mieszkańców. Te wszystkie prośby i sugestie przekazano firmie wykonującej badanie, aby wskazała możliwe rozwiązania. Przy okazji posiłkowano się doświadczeniami z innych miast. – Wiem, że w pierwszym momencie może wydawać się to niemożliwe, aby autobusy jeździły ul. Rembielińskiego. Mówimy o mniejszych pojazdach – zastrzegł Ambroziak, z kolei wiceprezydent Dyśkiewicz tłumaczył, że to na razie tylko „idea”, poddawane analizom propozycje, z pewnością niegotowe do wdrożenia. Komunikacja Miejska testowała mniejsze autobusy, zrobiono przejazdy próbne i mniejsze autobusy poradziły sobie na węższych ulicach.

[ZT]23540[/ZT]

Radny Tomasz Korga dociekał kiedy pojawi się autobus na ul. Rembielińskiego. Ambroziak przyznał, że jeśli tak będzie, to nie wcześniej niż w połowie 2020 r. Najpierw muszą zakończyć się obecne prace remontowe w mieście, do tego spółka musi powiększyć tabor o midibusy.

Ejdys czytał fragment wywiadu z byłem prezesem Komunikacji Miejskiej Januszem Majchrzakiem, który wspominał o zwiększeniu częstotliwości kursowania popularnych linii, tak by były co 10 minut. – Jeśli autobus jeździ co 20 minut albo rzadziej, to znakomita większość mieszkańców nie bierze pod uwagę transportu zbiorowego przy planowaniu swojej podróży.

Wiceprezydent zwracał uwagę na obciążenie obsługą okolicznych gmin. – Niektórzy łapią się za głowę, bo niedługo będziemy dojeżdżali gdzieś tam pod Sierpc autobusami, które powinny obsługiwać miasto.

Spadek liczby pasażerów nie dotyczy terenu Płocka, tylko osób podróżujących liniami podmiejskimi (o 43,1 proc.). Dodano, że to nie cena biletu jest decydująca przy podejmowaniu decyzji o skorzystaniu z transportu zbiorowego. Ważniejsza jest dostępność (bliskość przystanku) i częstotliwość kursowania autobusów.

Jeden ze zgłoszonych postulatów do płockiego Ratusza dotyczy objęcia komunikacją miejską osiedla Górna (mieszkańcy mają 800 metrów do ul. Wyszogrodzkiej), inny odnosi się do obsługi Starego Miasta pojazdami o różnej długości i pojemności mniejszej niż standardowa z zapewnieniem przystanków w pobliżu ratusza i sądów, z kolei następny postulat sprowadza się do całorocznego wprowadzenia autobusów na ul. Kazimierza Wielkiego – w okolice cmentarza i niedawno powstałej zabudowy wielorodzinnej. Także mieszkańcy osiedli Łukasiewicza i Kochanowskiego postulują wprowadzenie komunikacji miejskiej bliżej zabudowy, tak aby autobusy jeździły ul. Zgliczyńskiego, Rembielińskiego i Kochanowskiego. Dla starszych mieszkańców droga dojścia do najbliższego przystanku może stanowić utrudnienie. Problem pojawia się również na osiedlu Tysiąclecia, po wschodniej stronie osiedla (ul. Przemysłową) nie prowadzi żadna stała trasa linii autobusowej (z racji remontu ul. Tysiąclecia kursują tymczasowo autobusy linii 10).

– Wszystkie wymienione rejony mają jedną wspólną cechę – ulice są w nich zbyt wąskie, aby wprowadzić m nie standardowej wielkości autobusy komunikacji miejskiej. Realizacja zgłoszonych postulatów uwarunkowana jest rozpoczęciem eksploatacji w płockiej komunikacji miejskiej nowego typu taboru – midibusów – czytamy w materiale dla radnych.

Jednocześnie zastrzeżono, że o atrakcyjności trasy decyduje częstotliwość kursów. Projektowane trasy przeznaczone dla pojazdów o mniejszej pojemności nie powinny być wykorzystywane przez linie o dłuższych trasach ze względu na ryzyko zbyt dużego tłoku w pojeździe.

Zaproponowano utworzenie nowej linii dla midibusów roboczo oznaczonej jako 25 na trasie okrężnej – z dworca kolejowego prowadzącej ulicami: Chopina, Otolińską, al. Piłsudskiego, Kilińskiego, Warszawską, pl. Dąbrowskiego, Kościuszki, Grodzką, Teatralną, Piekarską, Kazimierza Wielkiego, Dobrzyńską, Kobylińskiego, Łukasiewicza, Tysiąclecia, Zgliczyńskiego, Batalionów Chłopskich, Narodowych Sił Zbrojnych, Rutskich, Rembielińskiego, Tysiąclecia, Łukasiewicza i dalej tą samą trasą w kierunku powrotnym do dworca kolejowego.

Uzupełnieniem dla tej linii w obsłudze Starego Miasta byłaby linia nr 20 ze zmodyfikowaną trasą, także przeznaczoną do obsługi midibusami. Zaproponowano skierowanie linii 20 trasą prowadzącą z Kostrogaju ulicami: Przemysłową, NSZ, Bielską, Kochanowskiego, Mickiewicza, Bielską, Kwiatka, Kolegialną (z powrotem Sienkiewicza), 1 Maja, 3 Maja, 11 Listopada, Jachowicza, Dworcową, Chopina, Otolińską, Banacha, Lachmana, Spółdzielczą, Wyszogrodzką, Filtrową do osiedla Górna, na którym realizowana byłaby pętla uliczna – ul. Górną, Różaną, Rzeczną i Górną – następnie tą samą odbywałby się powrót do Kostrogaju. Wycofanie linii 20 z ul. Łukasiewicza, Batalionów Chłopskich, NSZ, miałaby zrekompensować uruchomiona nowa linia 25, a wycofanie z Podolszyc – zdaniem autorów opracowania – zrekompensuje zaplanowane zwiększenie częstotliwości kursowania autobusów linii nr 15.

Obie linie powinny kursować w dni powszednie z częstotliwością co 15 minut, poza szczytami przewozowymi co 20 minut i do godz. 19.00, natomiast w soboty, niedziele i święta co 30 minut.

Osiedle Żyzna

Mieszkańcy mogą korzystać z linii nr 15, którą cechuje jedna niska częstotliwość kursów. Zaproponowano modyfikację linii w taki sposób, aby z pętli Podolszyce poprowadziła ulicami: al. Jana Pawła II, Czwartaków, al. Jana Pawła II, al. Armii Krajowej (do tego miejsca jak dotychczasowa trasa linii 20) i dalej ulicami: Żyzną, Boryszewską, Otolińską, Chopina, Dworcową, Piłsudskiego, Kilińskiego i następnie dotychczasową trasą do dworca kolejowego (z wybranymi kursami do cmentarza komunalnego lub Fabryki Maszyn). W ten sposób czas przejazdu do centrum byłby zbliżony do osiąganego przez autobusy linii 26.

Pasażerom korzystającym z przystanków przy ul. Spółdzielczej brak linii 15 miałaby zrekompensować zmiana trasy linii 20. Aby mieszkańcy z ul. Słonecznej nadal mogli korzystać z transportu, zaproponowano skierowanie na tę ulicę linię 4. Zamiast ul. Południową i ul. Wyszogrodzką, trasa prowadziłaby ul. Słoneczną, która po przebudowie skrzyżowania z ul. Wyszogrodzką byłaby dostępna dla dwukierunkowego ruchu autobusów. Dotychczasowi pasażerowie w tej części miasta zyskaliby większą liczbę kursów linii 4 – w stosunku do dotychczasowej liczby kursów linii 15.

Na cmentarz

Celem zapewnienia połączenia ul. Miodowej z cmentarzem komunalnym zaproponowano zmianę fragmentu trasy linii 4 lub 24 – skierowanie jej od skrzyżowania ul. Łukasiewicza i al. Kobylińskiego dwukierunkowo w ulice: Łukasiewicza, Miodową, Gałczyńskiego, Mościckiego i Dobrzyńską (dalej po dotychczasowej trasie).

Traktowa

Jak dojechać na ul. Traktową? Można wydłużyć linię 26 (a właściwie wybrane kursy w godzinach szczytu), której autobusy docierają na osiedle Skarpa oraz na ul. Miodowa, gdzie znajdują się najbliższe szkoły. Autobusy tej linii, zamiast kończyć trasę na pętli Winiary Szpital, jechałyby dalej ul. Szpitalną i Traktową, zawracając na rondzie u zbiegu ul. Traktowej i Dobrzyńskiej. Po zawróceniu na rondzie, w zatoce autobusowej, pojazdy obsługujące linię 26 mogłyby odbywać postoje wyrównawcze.

Zaproponowane wydłużenia tras i uruchomienie nowej linii mogłoby skutkować przyrostem w godzinach szczytu komunikacyjnego o 6 pojazdów (4 do obsługi nowej linii 25 i 2 do linii 15).

Tabor

Aktualnie realizowana jest inwestycja z dofinansowaniem unijnym na zakup 8 nowych autobusów, w tym 4 o napędzie hybrydowym, 4 o napędzie diesla, z czego 2 sztuki to pojazdy przegubowe. Spółka Komunikacja Miejska prowadzi postępowanie na zakup 7 kolejnych autobusów, z czego 2 pojazdy będą klasy midi.

Na ul. Bielskiej u z biegu z ul. Tysiąclecia powstanie nowy przystanek wyposażony w podświetlaną wiatę przystankową. Na al. Kilińskiego będą wybudowane nowe zatoki przystankowe – również z podświetlanymi wiatami. Wraz z przebudowaną al. Kilińskiego oraz Jachowicza na przystanku „Stanisławówka 02” w al. Jachowicza zdecydowano o powstaniu pierwszej w Płocku śluzy dla autobusów.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE