Reklama

Miasto zaciągnie nowy kredyt? Potrzebna jest zgoda radnych

Opublikowano:
Autor:

Miasto zaciągnie nowy kredyt? Potrzebna jest zgoda radnych - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Zapowiedziane nowe inwestycje to nie są drobne wydatki z budżetu miasta, ich realizacja będzie wymagała posiłkowania się także środkami zewnętrznymi. W trakcie najbliższej sesji radni zostaną poproszeni o zgodę na zaciągnięcie kredytu długoterminowego w Europejskim Banku Inwestycyjnym.

Zapowiedziane nowe inwestycje to nie są drobne wydatki z budżetu miasta, ich realizacja będzie wymagała posiłkowania się także środkami zewnętrznymi. W trakcie najbliższej sesji radni zostaną poproszeni o zgodę na zaciągnięcie kredytu długoterminowego w Europejskim Banku Inwestycyjnym.

Kredyt do dyspozycji gminy miałby wynieść maksymalnie 50 mln zł, przy czym zostałby uruchomiony w latach 2021-2022:

2021 - 33 mln zł,

2022 - 17 mln zł.

Wypłaty będą odpowiadać wysokości zapotrzebowania na środki zewnętrzne.

- Przedmiotowy kredyt, zgodnie z Wieloletnią Prognozą Finansową, jest planowany do zaciągnięcia na lata 2021 - 2022. Środki mają zostać przeznaczone na zabezpieczenie finansowania inwestycji Miasta Płocka na te lata. Wśród inwestycji, są: stadion, sala koncertowa oraz rozbudowa ulicy Wyszogrodzkiej - poinformował Konrad Kozłowski z Referatu Informacji Miejskiej w płockim Ratuszu.

Spłata - według wstępnego harmonogramu - rozpocznie się w 2026 r. i potrwa do 2046 r. (w 2026 r. to 1 mln 650 tys. zł, następnie co roku po 2,5 mln zł, w 2046 r. 850 tys. zł).

Dodajmy, że w 2019 r. nie zaciągnięto nowego kredytu.

- EBI jest bankiem specjalizującym się w udzielaniu kredytów i pożyczek dla sektora publicznego, który proponuje preferencyjne warunki kredytowania, ponieważ jego działalność nie jest nastawiona na osiągnięcie zysku. Ponadto EBI udostępnia środki, które można spłacać w okresie 20 lat i przy 5-letniej karencji w spłacie kapitału. Oprocentowanie kredytu, który gmina miasto Płock pozyskała z EBI w latach 2017 i 2018, było oparte na stawce WIBOR 3 M z marżą 0,2 % - 0,34 %, czyli znacznie korzystniejszą w porównaniu z proponowaną przez krajowe banki komercyjne na poziomie około 1 % - 1,5 % - napisano w uzasadnieniu projektu uchwały.

Głosowanie za projektem odbędzie się w najbliższy czwartek, 30 stycznia w auli Urzędu Miasta Płocka podczas sesji.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE