Reklama

Reklama

Duża kasa na renowację zabytków. Miasto ogłasza nabór do... rządowego programu

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: UMP

Duża kasa na renowację zabytków. Miasto ogłasza nabór do... rządowego programu - Zdjęcie główne

foto UMP

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Urząd miasta od kilku tygodni pracuje nad złożeniem wniosków o środki w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Maksymalna pula środków, o którą miasto może się ubiegać, to nawet 35 mln zł. Część z tej kwoty może trafić do prywatnych właścicieli zabytków. Miasto ogłasza nabór swoich wniosków.

Reklama

Jak podają w płockim magistracie, miasto zamierza złożyć wniosek o dofinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy zabytkach, których jest właścicielem - lecz nie tylko.

Płock będzie się starał pozyskać środki chociażby na remont zabytkowej części Urzędu Stanu Cywilnego, elewacji zabytkowego budynku Jagiellonki czy modernizację rogatek płockich. Potrzeby w tym zakresie są duże i chodzi tu zarówno o zabytki pozostające w zasobie miasta, jak i te właścicieli prywatnych.

- Od kilku już tygodni pracujemy nad złożeniem wniosku do Rządowego Programu Odbudowy Zabytków – zdradził Andrzej Nowakowski, prezydent Płocka. - 24 listopada 2022 roku Bank Gospodarstwa Krajowego ogłosił program, w ramach którego samorządy mogą starać się o środki na remont obiektów zabytkowych.

Od 2006 roku miasto przeznaczyło ponad 10 mln na dofinansowanie remontu 105 płockich zabytków. Odnowiona została chociażby płocka Dziekanka, budynek MDK-u, Wieża Ciśnień, kościoły czy kamienice przy ul. Tumskiej. - Będziemy starać się o pieniądze na remont zabytkowych budynków. Z rządowych środków mogą, za naszym pośrednictwem, skorzystać także właściciele nieruchomości czy ruchomości znajdujących się w naszym mieście – przekonywał prezydent Nowakowski.

Jak wyliczają w urzędzie, w gminnej ewidencji zabytków znajduje się nieco ponad 400 zabytków, a w ogłoszonym naborze udział mogą wziąć również prywatni właściciele zabytków o wyższej randze.

Miasto ogłosiło swój nabór wniosków - propozycji do dofinansowania z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Wnioski te będzie oceniać specjalnie powołana miejska komisja. Co najmniej jeden z nich- z największą liczbą punktów - znajdzie się we wspólnej aplikacji Płocka o środki z Banku Gospodarstwa Krajowego. 

Według zasad ogłoszonych przez BGK, Płock może złożyć maksymalnie dziesięć wniosków o dofinansowanie w trzech kategoriach: do 150 tys., 500 tys. i 3,5 mln złotych. To oznacza, że maksymalna pula środków, o którą miasto może się ubiegać to nawet 35 mln zł.

Termin zgłoszeń upływa 20 lutego 2023 r.

Wymagania formalne:

 • Złożenie wniosku na druku stanowiącym załącznik do Zarządzenia Prezydenta,
 • Złożenie wniosku w terminie,
 • Wniosek dotyczy zabytku wpisanego do rejestru zabytków lub znajdującego się w gminnej ewidencji zabytków,
 • Wniosek dotyczy zabytku położonego / przechowywanego na terenie miasta Płocka,
 • zakres prac wskazany w opisie zadania mieści się w zakresie nakładów wskazanych w art. 77 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami,
 • zgłaszane do dofinansowania prace i/lub roboty nie zostały wykonane przed złożeniem wniosku,
 •  wnioskodawca jest właścicielem zabytku lub czy posiada tytuł prawny do zabytku wynikający z użytkowania wieczystego, ograniczonego prawa rzeczowego albo stosunku zobowiązaniowego.

Kryteria merytoryczne:

 1. Ranga zabytku – pomnik historii, wpis do rejestru zabytków czy wpis do gminnej ewidencji,
 2. Rola zadania w kształtowaniu przestrzeni – ocena czy zakres prac wpłynie na poprawę estetyki przestrzeni publicznej,
 3. Stopień zaawansowania przygotowania zadania do realizacji – czy wnioskodawca posiada ważną decyzję właściwego organu ochrony zabytków pozwalającą na prowadzenie prac lub robót wskazanych we wniosku (o ile jest wymagana przepisami prawa) lub dokument potwierdzający uzgodnienie z organem ochrony zabytków planowanych do wykonania prac lub robót wskazanych we wniosku,
 4. Komercyjne wykorzystanie zabytku – ocena czy w zabytku nieruchomym znajdują się lub nie lokale usługowe wykorzystywane komercyjnie, w przypadku zabytku ruchomego – czy można oglądać bez uiszczenia opłaty/zakupu biletu,
 5. Konieczność wykonania prac – ocena na podstawie załączonej do wniosku ekspertyzy określającej stan zachowania zabytku i potwierdzającą konieczność wykonania prac wskazanych we wniosku,
 6. Rola zadania w procesie rewitalizacji – ocena czy zabytek nieruchomy położony jest na obszarze rewitalizacji,
 7. Doświadczenie w realizacji zadań – ocena czy wnioskodawca otrzymał w latach 2020-2022 dotacje z Budżetu Miasta Płocka na wykonanie prac lub robót przy zabytku.
   

Szczegółowe informacje, warunki naboru znajdują się na BIP-ie Urzędu Miasta Płocka.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy