Reklama

Reklama

Miasto odczuje podwyżki. Płock zapłaci dużo więcej za prąd

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Portal Płock

Miasto odczuje podwyżki. Płock zapłaci dużo więcej za prąd  - Zdjęcie główne

foto Portal Płock

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Ceny prądu w ostatnich miesiącach szaleją i odczuwa to każdy odbiorca indywidualny. Miasto prąd kupuje na innych zasadach, ale samorząd też odczuje drożyznę.

Reklama

Samorządy też dostaną po kieszeni przez szalejące ceny prądu. Odbiorcy indywidualni już odczuli podwyżkę cen w ostatnich latach, ale eksperci zapowiadają, że to nie koniec. 

Podwyżki cen prądu odczuwają też samorządy, które przecież odpowiedzialne są m.in. za oświetlenie uliczne. Miasta kupują prąd w formie przetargu, więc istnieje możliwość negocjacji stawki, choć ograniczona. Płock odczuje podwyżki cen prądu w kolejnych latach. 

- Dzięki realizowanej przez miasto inwestycji w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego z firmą Siemens zużycie prądu w kilkudziesięciu obiektach nie jest duże i mamy tam wymierne oszczędności. Podwyżki dotkną wszystkich, także nas, ale nie widzę możliwości oszczędzania na prądzie. Nie wyobrażam sobie, że miasto pogrąża się w ciemnościach. To kwestia naszego bezpieczeństwa. Możemy mówić o wyłączeniu iluminacji różnych obiektów, ale miałoby to co najwyżej symboliczny wymiar - mówi zapytany o sprawę prezydent Andrzej Nowakowski. 

W 2019 roku za prąd w budynkach urzędu miasta i ORLEN Areny zapłaciliśmy 941 tys. złotych, w 2020 roku już 1,013 mln złotych. Do października 2021 roku opłacono faktury na 874 tys. złotych. 

Miasto szacuje, że jeśli zużycie prądu w 2022 i 2023 roku na tym samym poziomie, miasto za energię elektryczną w tych samych miejscach zapłaci ponad 1,5 mln złotych - dokładnie 1,553 mln złotych w 2022 roku i 1,563 mln złotych w 2023 roku. 

Osobną kwestią jest oświetlenie uliczne, które pozostaje w gestii Miejskiego Zarządu Dróg. To MZD odpowiada za oświetlenie ulic, parkingów, alejek spacerowych czy iluminację obiektów.

- Bilans zużycia pokrywa się mniej więcej z szacowanym zużyciem, co zawdzięczamy m.in. temu, że oświetlenie uliczne jest uruchamiane i wyłączane przez sterownik, podłączony do zegara astronomicznego. A więc automat sam rozpoznaje kiedy nadchodzi zmierzch i kiedy świta - tłumaczy Hubert Woźniak z zespołu prasowego ratusza. 

Tu też widać spory wzrost kosztów. W 2019 roku oświetlenie uliczne w Płocku kosztowało nieco ponad 3,2 mln złotych, w 2020 roku już ponad 4,2 mln złotych. Do 17 listopada 2021 roku opłacono faktury na kwotę 4 mln złotych.

Ile więcej miasto zapłaci w kolejnych latach? Sporo. W 2021 roku miasto za megawatogodzinę płaci 372 zł, a w 2022 roku będzie to już 482 zł. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy