Reklama

Mamy zdjęcia małego lamparciątka. Zobaczcie!

Opublikowano:
Autor:

Mamy zdjęcia małego lamparciątka. Zobaczcie! - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Może mieliście już okazję zobaczyć tego parotygodniowego mieszkańca płockiego zoo? Jeśli nie, obejrzyjcie zdjęcia i filmik pokazujący młodziutkiego lamparta perskiego. Czyż nie jest przeuroczy?

Może mieliście już okazję zobaczyć tego parotygodniowego mieszkańca płockiego zoo? Jeśli nie, obejrzyjcie zdjęcia i filmik pokazujący  młodziutkiego lamparta perskiego. Czyż nie jest przeuroczy?

Rankiem, 3 maja na świat przyszło pierwsze dziecko pary lampartów - Sulakhat i Orlando. Sula, jak spieszy donieść płockie zoo, okazała się wspaniałą matką, która z ogromną czułością i z wielkim zaangażowaniem opiekuje się swoim jedynakiem, który zaczyna poznawać wybieg i otaczający go świat.

Jest jednak jeszcze dość nieśmiały i nie tak łatwo się pokazuje. Maluch uwielbia się chować w różnych zakamarkach i oddawać się uciechom... spania (jak na kocura przystało). 

Lampart perski to najrzadszy podgatunek lamparta w ogrodach zoologicznych i znajduje się na Czerwonej Liście Gatunków Zagrożonych Wyginięciem IUCN. Przyczynia się do tego kłusownictwo dla pozyskania skór i dla celów medycyny ludowej, zabijanie ze względu na mity o lampartach ludojadach, utrata środowiska naturalnego z powodu ekspansji człowieka. 

Hodowlę lampartów perskich w płockim zoo rozpoczęto w 1998 roku, wówczas przybył do Płocka samiec z zoo w Magdeburgu. Pierwsza samica przyjechała do Płocka 30 listopada 1998 roku. Para ta nigdy nie doczekała się potomstwa.

Obecna para hodowlana to: samica Sulakhat i samiec  Orlando. Sulakhat urodziła się w 2014 roku i przyjechała do Płocka 26.10.2016 roku, z National Park Sochi (Centrum Hodowli i Reintrodukcji Lamparta Perskiego w Rosji). Jej ojcem jest pochodzący z natury samiec o imieniu Alous, natomiast matka  o imieniu Andrea urodziła się w zoo Jihlava w Czechach. Dla dalszej hodowli szczególnie cenne są geny samca, ponieważ pochodzi on z wolności. Warto wspomnieć, że to jej pierwszy miot, ale jako matka spisuje się rewelacyjnie. Orlando urodzony w 2012 r. przyjechał do Płocka z zoo Nesles (Francja) 12.12.2013 roku.

Lampart perski  jest największym podgatunkiem lampartów. Ciężar samca waha się do 80 kg, natomiast samicy do 60 kg. Doskonale wspina się po drzewach i pływa. Każdy lampart na własny niepowtarzalny wzór cętkowania. Ciąża u lamparta trwa 3,5 miesiąca. Zazwyczaj rodzą się 1-3 młode. Samica karmi je przez okres 3 miesięcy, jednak pozostają z nią przez 1,5-2 lata. Żyją 15-25 lat.

Występuje w skalistych i zalesionych obszarach wysokogórskich (do 4000 m. n. p. m.), ale także w leśnych dolinach i na stepach Azji centralnej (Iran, Afganistan, Tadżykistan, Turkmenistan, Armenia).

Jest zwierzęciem drapieżnym,  pokarmem są ptaki, mniejsze ssaki, owce, kozy, jeleniowate. Ssak ten potrafi doskonale przystosować swe 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE