Reklama

Łukasz Szumowski zrezygnował z funkcji ministra zdrowia

Opublikowano:
Autor:

Łukasz Szumowski zrezygnował z funkcji ministra zdrowia  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Minister zdrowia na konferencji prasowej poinformował o swojej rezygnacji. Przedstawił też wytyczne powołanego zespołu ekspertów na jesień, kiedy przewidywana jest fala zachorowań na grypę i COVID-19.

Minister zdrowia na konferencji prasowej poinformował o swojej rezygnacji. Przedstawił też wytyczne powołanego zespołu ekspertów na jesień, kiedy przewidywana jest fala zachorowań na grypę i COVID-19. 

Dzień wcześniej minister Łukasz Szumowski poinformował, że podczas konferencji prasowej o 15:00 przekaże ważne informacje. Zaczął od przedstawienia wytycznych "zespołu ekspertów" dotyczących strategii walki z grypą i COVID-19. Zespół wskazał, że większą rolę powinni odgrywać lekarze rodzinni. 

- Zespół wskazał, żeby mieli możliwość zlecania testu po zebraniu wywiadu - na ile to objawy grypy, a na ile COVID-19. Oczywiście obie choroby są bardzo podobne, ale są algorytmy walidowane, które mówią która jest bardziej prawdopodobna. Chcielibyśmy, żeby osoby zdrowe i chore były oddzielane, nie tylko czasowo w POZ-ach. W ramach sieci szpitali chcielibyśmy stworzyć ambulatoria dla osób z objawami choroby - mówił Szumowski. 

Minister dodawał też, że trwa rozbudowa laboratoriów, tak, aby móc wykonywać blisko 60 tys. testów na dobę. Modyfikacji ma ulec też sieć szpitali jednoimiennych. 

- Obecnie obłożenie jest na poziomie do 2 tys. osób, około 70-100 osób jest pod respiratorami. Pewnie będziemy zmniejszać sieć i zachowywać jej wielodyscyplinarość i możliwość leczenia wszystkich pacjentów. 

Dymisja

Po przekazaniu wytycznych minister poinformował o rezygnacji z pełnionej funkcji. 

- Od razu uprzedzam wszystkie pytania, nigdzie nie znikam. Pozostaję posłem i pozostaję w przestrzeni publicznej. Oczywiście wracam do zawodu. Jestem kardiologiem, elektrofizjologiem. Chciałbym leczyć pacjentów - mówił Łukasz Szumowski.

Jak tłumaczył, z zamiarem odejścia nosił się jakiś czas, ale zawarł dżentelmeńską umowę z premierem.

- Miałem dokończyć kilka ważnych dla Polski spraw, m.in. system informatyzacji ochrony zdrowia. Sami państwo potraficie dostrzec, jak wyglądałaby Polska w czasach pandemii bez e-recepty i e-zwolnienia.  Pacjenci od początku epidemii musieliby jeździć do przychodni. Na pewno byłoby to trudne i kosztowała wiele zdrowia i życia obywateli - tłumaczył. - Niestety, pojawił się COVID i w związku z tym siłą rzeczy w sposób odpowiedzialny powiedziałem, że pozostaję na stanowisku i dopóki to będzie konieczne, będę pełnił tę funkcję. Dzisiaj uznałem, że to właściwie ten czas.

Opozycja zarzucała ministrowi zdrowia kontrowersyjne zakupy sprzętu w czasie pandemii - maseczek ochronnych i respiratorów. Złożono także wniosek o wotum nieufności, ale 5 czerwca większość sejmu obroniła ministra. 

Łukasz Szumowski był liderem listy PiS w okręgu płocko-ciechanowskiego w wyborach parlamentarnych w 2019 roku. Tekę ministra zdrowia otrzymał 9 stycznia 2018 roku, jeszcze za pierwszego rządu Mateusza Morawieckiego. Funkcję ministra zdrowia pełnił przez 944 dni. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE