Reklama

Lekarze głodują. "Pacjenci nie są bezpieczni"

Opublikowano:
Autor:

Lekarze głodują. "Pacjenci nie są bezpieczni" - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Kiepsko opłacani, przepracowani, niewyspani, sfrustrowani – lekarze rezydenci w całej Polsce mają dość fatalnych warunków pracy. Protestują też płoccy lekarze. – Tu nie chodzi tylko o nas, to realne zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów – tłumaczą.

Kiepsko opłacani, przepracowani, niewyspani, sfrustrowani – lekarze rezydenci w całej Polsce mają dość fatalnych warunków pracy. Protestują też płoccy lekarze. – Tu nie chodzi tylko o nas, to realne zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów – tłumaczą.

Od poniedziałku trwa protest głodowy lekarzy rezydentów, a w postulatach wspiera ich środowisko medyczne. Domagają się m.in. zwiększenia nakładów na służbę zdrowia, które w Polsce są znacznie niższe niż w innych krajach. 

„Nic dziwnego, że umierają młodo albo piją”

Lekarze rezydenci to ci medycy, którzy robią specjalizację i za zatrudnienie których szpitalowi płaci ministerstwo. Średnia krajowa pensji rezydenta to 2,1-2,4 tys. zł.

Dlatego ratują się lepiej płatnymi nocnymi dyżurami, pracą w przychodniach czy na pogotowiu. Kosztem zdrowia i rodziny. Bo dyżur oznacza, że młody tata czy młoda mama wychodzi z domu po 7.00 a wraca dopiero  następnego dnia o 9.00. Na wielu oddziałach lekarz dyżurny jest sam przez cały wieczór i całą noc. Ma pod opieką kilkudziesięciu pacjentów w różnym stanie. Plus nagłe przypadki. Często ciężkie. Jak mówią protestujący rezydenci, rekordziści mają po dwadzieścia 24-godzinnych dyżurów w miesiącu.

- Teraz nie dziwię się, że lekarze albo umierają młodo, albo piją, albo się rozwodzą – mówi nam rezydentka w jednym z płockich szpitali. – Takich wyrzutów adrenaliny i takiego stresu nie zrozumie nikt, kto nie doświadczył tego na własnej skórze. Frustracji dodaje poczucie, że pacjent w tych warunkach nie jest bezpieczny.

Bo przepracowany, przemęczony i niewyspany lekarz, w dodatku z mniejszym doświadczeniem niż specjaliści i jedyny na oddziale, nie jest w stanie zapewnić odpowiedniej opieki pacjentom – przekonują protestujący.

Starsi lekarze murem za młodymi

W płockich szpitalach lekarzy rezydentów jest blisko 50. Niektórzy, w ramach protestu, podobnie jak ich koledzy w całym kraju, w poniedziałek wzięli urlopy i oddawali krew. Prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Płocku zapewnia, że mają poparcie samorządu lekarskiego.  

- Protest rezydencki jest dla mnie zrozumiały, bo każdy z nas był kiedyś młodym lekarzem - mówi Jarosław Wanecki. - Nasi pacjenci widzą lekarzy wyspecjalizowanych, którzy dobrze sobie radzą, mają prywatne praktyki. Ci młodzi ludzie dopiero wchodzą do zawodu i w naszym przekonaniu trzeba im pomóc. 

Więcej pracują, a mniej się uczą

Nie chodzi tylko o pieniądze, choć i one są ważne. Jarosław Wanecki wskazuje, że ich płaca jest niewspółmierna do nakładu pracy i odpowiedzialności, jaką ponoszą. A przecież to młodzi ludzie, którzy zakładają rodziny, wychowują dzieci. Sytuacja finansowa zmusza ich więc do dorabiania na dyżurach, w przychodniach czy pogotowiu ratunkowym. A to odbija się ze szkodą na nas wszystkich. 

-  W naszym przekonaniu przez to rezydenci zaczynają się rozdrabniać - mówi szef OIL. - Im więcej pracują, żeby zarobić pieniądze, zaczynają mniej się uczyć. A minister płaci im za naukę. Żeby to trochę pogodzić, powinni zarabiać więcej, godniej, ale w macierzystym szpitalu, w którym powinni się uczyć. 

"Nie można opierać systemu na młodych i niedoświadczonych lekarzach"

System opieki zdrowotnej w dużej mierze opiera się dziś na dodatkowej pracy lekarzy rezydentów, na ich dyżurach. Czy poradziłby sobie w sytuacji, gdyby młodzi medycy zrezygnowali z dodatkowych godzin? 

- Moim zdaniem mógłby się zawalić, ale to tylko świadczy o tym, jak źle jest zorganizowany - mówi Wanecki. - Nie można systemu opierać na młodych i niedoświadczonych lekarzach. Nie można też powiedzieć, że skoro lekarzy jest za mało, to mają pracować po 400 godzin w miesiącu. 

Świetnie wykształcone pokolenie... wyjeżdża z Polski

Lekarze rezydenci to pokolenie, które świetnie włada językami obcymi. Po skończeniu studiów medycznych mogą odebrać zaświadczenie uprawniające ich do pracy na terenie Unii Europejskiej. I wielu z tego korzysta. Jak mówi Jarosław Wanecki, takie zaświadczenia odbierają masowo. 

- Pamiętajmy, że to nie jest pokolenie, które ma blokadę językową czy stanu wojennego - mówi Wanecki. - Albo zatrzymamy ich lepszą pensją, albo ich stracimy. Musimy się z tym liczyć. 

To mało optymistyczne perspektywy, zważywszy na fakt, że średni wiek lekarza specjalisty w płockiej izbie lekarskiej to ok. 55 lat.  

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE