Reklama

Księgowa Twoim przyjacielem

Opublikowano:
Autor:

Księgowa Twoim przyjacielem - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Każde przedsiębiorstwo, czy podmiot gospodarczy niezależnie od wielkości i branży, w jakiej prosperuje potrzebuje dobrej organizacji struktur kadrowych i księgowych, a później sprawnej ich obsługi. Pracownik może księgowej nigdy nie zobaczyć, lecz to ona jest jednym ze gwarantów sprawności jego miejsca pracy - dobrze zatem, aby była odpowiednio wybrana.

Każde przedsiębiorstwo, czy podmiot gospodarczy niezależnie od wielkości i branży, w jakiej prosperuje potrzebuje dobrej organizacji struktur kadrowych i księgowych, a później sprawnej ich obsługi. Pracownik może księgowej nigdy nie zobaczyć, lecz to ona jest jednym ze gwarantów sprawności jego miejsca pracy - dobrze zatem, aby była odpowiednio wybrana.

Pani zza biurka

Pracownik biurowy, czy samo w sobie przez długie lata kojarzyło się z mało uprzejmymi paniami pijącymi kawę ; wszystko przez złą passę poprzedniego ustroju, w którym indywidualna organizacja upaństwowionych przedsiębiorstw nie miała potrzeby istnieć.

Obecnie, organizacja księgowości i administracji jest jednym z podstawowych filarów działania podmioty gospodarczego, zaraz obok rzeczywistego przedmiotu działalności. System rozliczenia podatków, czy prowadzenie ksiąg rachunkowych to skomplikowane kwestie, wymagające dobrej sprawozdawczości ; dlatego dobrze dobrana księgowa musi współpracować z działem kadr.

Kadry, to miejsce przepływu informacji z dwóch stron “barykady”, bo i ze strony rachunkowej i od reszty pracowników. Kadrowa prowadzi akta osobowe pracowników, a co za tym idzie - zajmuje się nawiązaniem i rozwiązaniem stosunku pracy, listami płac, ewidencją świadczeń socjalnych.

Są to czynności, z których dane trafiają później do księgowej, bo to ona jest ostatnim, najwyższym szczeblem w tej strukturze.

Centrum dowodzenia

Jak widać, postać księgowej i kadrowej tworzą swojego rodzaju centrum finansowego i rachunkowego dowodzenia. Powszechnie wiadomo, że dobra księgowa jest w stanie wyprowadzić przedsiębiorstwo z kłopotami na tak zwaną “prostą” i analogicznie - niekompetentna może położyć firmę w trzy miesiące.

Dobry i regularny kontakt ze swoją księgową czy kadrową jest podstawą prowadzenia sprawnej działalności gospodarczej ; tylko tak można być na bieżąco z rzeczywistym stanem rzeczy w firmie i weryfikować poczynania w następnych miesiącach. Przypominamy - kadrowa pracuje z bieżącymi sprawami, księgowa zaś - o miesiąc wstecz.

Ważne sprawy

Można się zastanawiać, czy szeregowy pracownik ma po co wnikać w sprawy prowadzenia ksiąg, czy kadr; nie będąc odpowiedzialny za firmę teoretycznie “przychodzi na gotowe”. Jednakże, brak sprawnej księgowości może go owej pracy pozbawić, a brak dobrze prowadzonych kadr niesie za sobą konsekwencje w postaci źle liczonych pensji ( czyli i późniejszych emerytur w przełożeniu), problemów z ZUS-em, ubezpieczeniem… Należy pamiętać, że pracownik ma prawo do informacji na temat pracy kadr, ponieważ dotyka ona go bezpośrednio. Ma prawo wglądu w swoje akta, stan składek. Prewencyjnie, warto raz na jakiś czas się tym zainteresować jako jednym z ważniejszych własnych interesów.

Czasy się zmieniły - panie za biurkami są obecnie uprzejme i profesjonalne, a wizyta u nich od lat już nie należy do czasochłonnych i stresogennych przeżyć.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE