Reklama

Książki dla dzieci sprzed lat warte przypomnienia

Opublikowano:
Autor:

Książki dla dzieci sprzed lat warte przypomnienia - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Książki dla dzieci sprzed lat często muszą zmagać się z zupełnie niezasłużoną opinią pozycji archaicznych i niezrozumiałych dla współczesnego kilku- lub kilkunastolatka. Owszem, z całą pewnością zdarzają się i takie tytuły, jednak wśród dziecięcych lektur rodziców z powodzeniem odnaleźć można historie, które będą atrakcyjne także i dzisiaj. O których warto pamiętać szczególnie?

Książki dla dzieci sprzed lat często muszą zmagać się z zupełnie niezasłużoną opinią pozycji archaicznych i niezrozumiałych dla współczesnego kilku- lub kilkunastolatka. Owszem, z całą pewnością zdarzają się i takie tytuły, jednak wśród dziecięcych lektur rodziców z powodzeniem odnaleźć można historie, które będą atrakcyjne także i dzisiaj. O których warto pamiętać szczególnie?

1. Książki dla dzieci słynnych baśniopisarzy

2. Książki o zwierzętach Grabowskiego

3. Astrid Lindgren

Właściwie wszystkie książki znacznie przyjemniej czyta się w towarzystwie rodzica, jednak dobrze jest, gdy jego obecność nie będzie konieczna do zrozumienia przygód bohaterów. Takie właśnie opowieści starajmy się wybierać.

Książki dla dzieci słynnych baśniopisarzy

Baśnie czytamy dzieciom od zawsze, tymczasem pierwotnie nie były one wcale pisane jako książki dla dzieci. W oryginalnych wersjach pełne były brutalności i przemocy. Nie brakowało także drastycznych opisów. Na szczęście jednak na przestrzeni wieków historie te zostały znacznie złagodzone przez kolejnych adaptatorów nurtu. Znajdziemy w nich pozytywnych bohaterów, wzorce zachowań oraz ważne morały i zalecenia życiowe. Wszechobecna śmierć czy zło także zostały uładzone i przedstawione w bardziej przystępny dla malców sposób. Poszukując odpowiednio zbiorku, sprawdźmy, czy dana książeczka dopasowana jest do grupy wiekowej, do której należy nasze dziecko.

Książki o zwierzętach Grabowskiego

Któż z nas nie pamięta z dzieciństwa słynnych "Puca, Bursztyna i gości...". To ciepła i pełna humoru opowieść o dwóch podwórkowych psach, do których w odwiedziny przybywają miejscy reprezentanci gatunku. Historia ta, wykorzystując alegorię zwierzątek, pokazuje, że nikogo nie można oceniać po pozorach i każdemu warto dać szansę. Jan Grabowski z wykształcenia i zawodu był zresztą pedagogiem. Ogromną popularność zdobył dzięki sympatycznemu wydźwiękowi opowiadań o naszych braciach mniejszych. Pozostałe godne uwagi tytuły to: "Czarna owieczka", "Gąska Małgosia", "Reksio i Pucek i inne opowiadania" czy "Wilk, koza i koźlęta".

Astrid Lindgren

Najmłodsi - i nieco starsi! - wciąż kochają Astrid Lindgren - szwedzką autorkę, która przez polskie dzieci została odznaczona Orderem Uśmiechu. Któż z nas nie pamięta szalonych przygód "Dzieci z Bullerbyn" czy "Pippi Pończoszanki". Na liście wydanych w Polsce historii stworzonych przez pisarkę znajduje się także "Madika z Czerwcowego Wzgórza" czy "Emil ze Smalandii". Charakterystyczny, łobuzerski klimat panujący we wszystkich tych przygodach spodoba się niejednemu, także temu bardziej niesfornemu dziecku.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE