Reklama

Kredyt hipoteczny a ustawa o kredycie hipotecznym 2017

Opublikowano:
Autor:

Kredyt hipoteczny a ustawa o kredycie hipotecznym 2017 - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Nie tak dawno przyjęto w sejmie projekt ustawy o kredycie hipotecznym oraz nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego. Rządowe Centrum Legislacji uzasadnia, że ustawa ma dostosować przepisy panujące w naszym kraju do dyrektyw wystosowanych przez Parlament Europejski dnia 4 lutego 2014 roku – jej zalecenie powinny być wprowadzone już dawno temu. Ustawa zakłada przede wszystkim zwiększenie ochrony i bezpieczeństwa konsumentów, a także poprawę przejrzystości ofert związanych z kredytem hipotecznym. Jednak co tak naprawdę zmienia wspomniana ustawa?

Nie tak dawno przyjęto w sejmie projekt ustawy o kredycie hipotecznym oraz nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego. Rządowe Centrum Legislacji uzasadnia, że ustawa ma dostosować przepisy panujące w naszym kraju do dyrektyw wystosowanych przez Parlament Europejski dnia 4 lutego 2014 roku – jej zalecenie powinny być wprowadzone już dawno temu. Ustawa zakłada przede wszystkim zwiększenie ochrony i bezpieczeństwa konsumentów, a także poprawę przejrzystości ofert związanych z kredytem hipotecznym. Jednak co tak naprawdę zmienia wspomniana ustawa?

Po pierwsze zakaz sprzedaży wiązanej

Co jasno eliminuje sytuację, w której warunkiem otrzymani kredytu hipotecznego będzie skorzystanie z innych produktów finansowych oferowanych przez bank – oczywiście banki dalej mogą zaoferować nam lepsze warunki kredytu za chociażby założenie u nich konta czy funduszu inwestycyjnego. Jednak jako klient będziemy mieć możliwość wyboru pomiędzy ofertą standardową, a ofertą promocyjną.

Możliwość uniknięcia prowizji

Taki zapis również pojawił się w ustawie – zakazuje on bankom pobierania prowizji w sytuacji, w której klient dokona całkowitej lub częściowej spłaty kredytu hipotecznego do 3 lat od dnia zawarcia umowy. Przed upływem tego okresu, prowizja może wynosić maksymalnie 3 procent. Nie ma jednak gwarancji, że straty, które poniosą banki w wyniki tego zapisu nie przeniosą się na klienta – chociażby w postaci wyższej prowizji za udzielenie kredytu lub wyższej marży kredytowej.

Najlepsze oferty kredytów hipotecznych znajdziesz na: http://www.totalmoney.pl/kredyty_hipoteczne.

Pożegnamy kredyty walutowe

Nie będą one dłużej dostępne dla osób, które nie otrzymują większości swoich dochodów w danej walucie. Zapis jest już stosowany przez banki, zgodnie z Rekomendacją Komisji Nadzoru Finansowego. Zakaz został jednak potwierdzony ustawą.

Jasne i dokładne informacje

Zapisy ustawy będą wymuszać na bankach przekazywanie tzw. specjalnego formularza informacyjnego, który szczegółowo ureguluje kluczowe informacje takie jak parametry cenowe, całkowity koszt kredytu, kwota i okres spłaty czy warunki spłaty przedterminowej.

Wzór takiego formularza stanowi załącznik do projektu ustawy – dzięki jednolitej formie, klient będzie miał możliwość porównania ofert linii kredytowych w różnych placówkach zanim podpisze umowę. Warto wspomnieć, że to rozwiązanie stosuje się już w kredytach konsumenckich, jednak obszerność dokumentu i masa informacji w nich zawartych nie do końca działa na korzyść klienta.

Zakaz wynagradzania pośredników

To już ostatnia regulacja zawarta w ustawie – pojawia się w niej punkt, który stwierdza, że „Kredytodawca nie może przekazywać pośrednikowi kredytu hipotecznego lub jego agentowi wynagrodzenia w formie pieniężnej lub innej uzgodnionej formie korzyści finansowej z tytuły wykonywania czynności pośrednictwa kredytu hipotecznego”.

Ten zapis może wprowadzić sporo zmian na rynku kredytów hipotecznych, zwłaszcza, że w chwili obecnej, pośrednicy sprzedają około 50% wszystkich udzielanych kredytów hipotecznych – z tego tytułu otrzymują wynagrodzenie w wysokości 2% kwoty kredytu.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE